MLADEN SAMARDŽIJA Ustavni sud BiH odbio apelaciju člana kavačkog klana

Mladen Samardžija
MUP Slovenije

Ustavni sud BiH na posljednjoj sjednici u Sarajevu odbio je apelaciju Mladena Samardžije, kojeg je Europol okarakterizirao kao člana kavačkog klana koji se skrivao u BiH, a uhićen je krajem prošle godine na Jahorini, doznaje Raport.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kućni pritvor

Samardžija je proveo više od pola godine u pritvoru u Vojkovićima, a u kolovozu mu je omogućeno da se brani sa slobode. Tada mu je Sud BiH odredio kućni pritvor.

Dugo je bio na Europolovoj listi najtraženijih bjegunaca, a pritvoren je zbog krijumčarenja kokaina i heroina te pranja novca zarađenog od trgovine drogom.

Europol je tada naveo da je Samardžija "vođa međunarodne organizirane kriminalne skupine koja se bavila trgovinom kokainom i heroinom u Europsku uniju, BiH, Crnu Goru i Srbiju."

"Uhićenu osobu traže slovenske vlasti, a pod istragom je zbog trgovine drogom i pranja novca. Vlasti vjeruju da je osumnjičeni regrutirao suučesnike te im osiguravao vozila s posebno izrađenim skrivenim pretincima za prijevoz i prodaju kokaina i heroina. Zatim bi zaradu prali kupnjom nekretnina i luksuznih vozila. Tijekom operativnih aktivnosti, organi reda zaplijenili su drogu, oružje i streljivo, telefone, vozila, elektronsku opremu te više od 120.000 eura u gotovini," naveo je Europol.

Kako su ranije priopćili iz Tužiteljstva BiH, Samardžija je dulje vrijeme bio u bijegu, a osumnjičen je u sklopu predmeta Tužiteljstva BiH, uz dokaze iz SKY i Anom aplikacija.

"Tereti se da je bio u vrhu organizirane kriminalne skupine koja je krijumčarila veće količine teških droga s područja Južne Amerike i Europske unije na područje Bosne i Hercegovine i susjednih zemalja," navedeno je u priopćenju Tužiteljstva BiH iz prosinca 2023. godine.

No, Samardžija se putem odvjetnika žalio na, među ostalim, opravdanost duljine trajanja pritvora prije suđenja, pravo na obranu te sudsko preispitivanje zakonitosti uhićenja ili lišenja slobode.

Međutim, Ustavni sud BiH odbio je apelaciju Samardžije.

"Ustavni sud zaključuje da ne postoji povreda prava iz članka II/3.d) i članka 5. stavka 1. točke c) i st. (3) i (4) Europske konvencije kada su redovni sudovi dali relevantne i dovoljne razloge za zaključak o postojanju osobitih razloga iz članka 135. stavka (3) ZKPBiH, zbog kojih je apelantu pritvor produžen za tri mjeseca, kao i kada apelantu nije bila uskraćena mogućnost da ti razlozi budu preispitani u postupku propisanom zakonom od strane nadležnog suda koji ima ovlast donijeti odluku o puštanju na slobodu. Nema povrede zabrane diskriminacije iz članka II/4. Ustava Bosne i Hercegovine i članka 14. Europske konvencije kada apelant, osim nezadovoljstva donesenim odlukama, nije ponudio dokaze iz kojih bi se moglo utvrditi da je apelant tretiran drukčije u odnosu na druge osobe u istim ili sličnim situacijama," istaknuto je.