MINISTARSTVO ŠUTI Roditelji 15 učenika OŠ Antun Branko Šimić u Mostaru zatražili premještaj djece u druge razrede

OŠ AB ŠIMIĆ MOSTAR
OŠ AB ŠIMIĆ MOSTAR

Na kraju prošle školske godine, roditelji učenika iz odjela 1.3 Osnovne škole Antuna Branka Šimića mislili su da će njihov problem biti riješen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, početkom svibnja ove godine, pisali smo o problemu s kojim se suočavalo 15 učenika ovoga razreda, koji su zbog ozračja straha i nesigurnosti odbijali ići na nastavu, te nisu mogli kvalitetno ispratiti nastavni proces.

Učenik, zbog čijeg je neprilagođenog ponašanja patio ostatak razreda prema informacijama koje je u svibnju 2024. godine imao portal Hercegovina.info trebao je biti premješten u drugu školu. Odluka je to Školskog odbora koja je trebala poslužiti kao pedagoška mjera zbog prevelikog broja neopravdanih sati.

Ministarstvu se nije žurilo riješiti gorući problem

Ipak, tijekom ljetnih praznika, majka učenika angažira odvjetnički ured koji ulaže prigovor na ovu odluku školskog odbora, čime konačnu odluku prebacuje na Ministarstvo prosvjete obrazovanja i sporta Hercegovačko-neretvanske županije.

Ministarstvu se izgleda nije žurilo da riješi gorući problem, pa resorni ministar Adnan Velagić dostavlja predmet na postupanje inspektoratu tek početkom rujna ove godine, neposredno pred početak nove školske godine.

Inspektor preuzima spis i nastavlja postupanje po aktu ministra, te na osnovu zakona o prosvjetnoj inspekciji HNŽ i zakona o upravnom postupku FBiH zaključuje da nema osnove za dalje postupanje. 

Inspektor je trebao pregledati sve dostavljene dokumente, uključujući Odluku školskog odbora o premještaju učenika, prigovore koje su podnijeli roditelji učenika putem odvjetničkog ureda, te drugu dokumentaciju vezanu za pravdanje sati i prethodnu komunikaciju između škole, roditelja i odvjetničkog ureda, te prilikom pregleda dokumentacije utvrditi nekoliko ključnih činjenica.

Odluka o premještaju učenika, donesena od strane Školskog odbora Osnovne škole AB Šimića, prema njegovom tumačenju nije konačna i nije stupila na snagu. Uvaženi su i formalni odvjetnički prigovori na ovu odluku, koji su također dio predmeta. Na temelju pregledane dokumentacije, inspektor dolazi do zaključka da odluka o premještaju nije provedena, odnosno nije konačna jer postoje žalbeni postupci koji još nisu okončani. Odluka, dakle, prema njegovom tumačenju još nema pravnu snagu i ne može biti provedena u tom trenutku. Zbog nepostojanja pravne osnove za daljnje postupanje, jer odluka škole nije konačna, inspektor donosi zaključak o obustavi postupka. Ovaj zaključak navodi da, budući da odluka Školskog odbora nije stupila na snagu, postupanje inspektorata se smatra završenim, te učenik i u ovu školsku godinu kreće u isti razred, sa istom učiteljicom i istim kolegama.

Postupak obustavljen, rješenje o obustavi nije izdano

Komentar na ovu spornu odluku Inspektorata zatražili smo od ministarstva 18. rujna 2024. no do danas nismo dobili odgovor. Zanimalo nas je i zašto je inspektor tako kasno preuzeo predmet, tek nekoliko dana pred početak nove školske godine, umjesto da ga je žurno obradio s obzirom na to da je problematika osjetljiva,  naime, riječ je o maloljetnicima i njihovoj dobrobiti.

Zbog ove odluke, roditelji ostale djece iz razreda, njih 15, od v.d. ravnateljice, Janje Božić zbog neriješavanja problema vršnjačkog nasilja sredinom rujna zahtijevaju premještaj njihove djece u druge odjele u ovoj školi.

Ukoliko bi se njihov zahtjev uvažio, 15 djece bilo bi raspoređeno u druge razrede, dok bi ovaj učenik ostao jedini koji pohađa 2.3 razred OŠ Antuna Branka Šimića u Mostaru. I za to smo komentar tražili od ministarstva, ali ga nismo dobili.

Pitanje je i što će biti s radnim statusom učiteljice spomenutog razreda u slučaju da ostane bez učenika kojima predaje i koji su se već navikli na njene obrazovne metode.

Roditelji kažu kako je taj potez povučen iz očaja i brige za vlastitu djecu kojoj ne žele priuštiti još jednu traumatičnu školsku godinu kakva je bila prethodna.

Kako doznaje Hercegovina.info iz pouzdanih izvora, ministarstvu se obratila i sama v.d. ravnateljice s molbom da reagiraju po ovom zahtjevu 15 roditelja za premještaj učenika i da joj pojasne kako nastaviti komunikaciju sa majkom spornog učenika koja komunicira isključivo putem odvjetnika.

Nadalje, čini se da ne postoji službeni dokument rješenja prema kojem se pedagoška mjera "Premještaj u drugu školu" poništava, a koje je ministarstvo bilo dužno izdati i poslati na adresu škole, kao i na ostale relevantne adrese, što dodatno komplicira situaciju.

Slična situacija nedavno i u Zagrebu

Jako sličan slučaj dogodio se i u Zagrebu, gdje je problem vršnjačkog nasilja u jednoj osnovnoj školi toliko eskalirao da je došlo do ispisivanja cijeloga razreda kojega je zlostavljao jedan učenik. Od ukupno 16 učenika, njih 14 napustilo je školu zbog navoda da je učenik fizički i psihički zlostavljao ostalu djecu.

Ipak, vrlo bitna razlika između uređene države i neozbiljne prćije je činjenica da je u zagrebačkom slučaju ekspresno u Ministarstvu obrazovanja sazvan sastanak s roditeljima i predstavnicima Grada Zagreba, na kojem su roditelji tog učenika dogovorili u suradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i mladih, Gradskim uredom, Agencijom za odgoj i obrazovanje (AZOO) i ravnateljicom škole da će zatražiti premještaj svog djeteta u drugu osnovnu školu. Pripreme za njegov prelazak, uključujući praćenje socijalizacije, organizirane su u suradnji s AZOO-om i školskom stručnom službom.

Roditelji učenika koji su se ispisali već su upisali svoju djecu u druge škole, a neki su čak preselili cijele obitelji zbog ovog problema. Odvjetnica roditelja navela je da nisu dobili odgovor na pitanje kako će biti organizirana nova školska godina, što je dovelo do odluke roditelja da ispišu svoju djecu.

U Mostaru pak se odluke donose u tajnosti, ministarstvo reagira izuzetno sporo, bez vidljive želje da se problem zaista riješi, i bez kvalitetne komunikacije, kako sa školom, tako i sa roditeljima djece, te medijima koji žele dobiti relevantne informacije.

Hoće li doći do raspada 2.3 razreda Osnovne škole Antun Branko Šimić u Mostaru i u koje razrede će djeca biti premještena, trenutno nikome nije poznato. 

Inače, ravnateljica Snježana Brkić podnijela je ostavku na poziciju, te nastavila raditi kao učiteljica razredne nastave, a natječaj za novog ravnatelja i njegovog pomoćnika su tek raspisani.

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.