MIJENJA SE ZAKON O PROMETU Iznos nekih kazni narast će na 5.000 KM

Zastupnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine danas bi na sjednici trebao razmatrati principe Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama u Bosni i Hercegovini, čiji su predlagatelji zastupnici SDP-a BiH Saša Magazinović i Jasmin Imamović.
Komisija za promet i komunikacije Zastupničkog doma u ponedjeljak je podržala principe predloženog zakona.
Kazne za „bahatu vožnju“
Kako je ranije navedeno iz Kluba zastupnika SDP-a BiH u Zastupničkom domu PSBiH, uz pomoć kolega zastupnika, stručnjaka iz pravosuđa, sudskih vještaka i eksperata iz područja prometa, kreirano je zakonsko rješenje čiji je cilj dati u ruke alat policiji i pravosuđu kako bi se prevenirale tragedije u prometu kojima prečesto svjedočimo, te sve sudionike u prometu učiniti odgovornijima, prenosi Fena.
Ključni segmenti zakona su: preciziranje definicija nekih pojmova kako bi se izbjegle manipulacije na sudovima koje završavaju izostankom kažnjavanja, kao i definiranje obijesne, odnosno bahate vožnje kao ponašanja vozača u grubom neskladu s pravilima prometa.
''Posebno se u tom smislu precizira višestruko prolazak kroz crveno svjetlo na semaforu, vožnja u naseljenim mjestima brzinom većom od 40 km/h, a izvan naseljenih mjesta više od 60 km/h iznad dopuštenog ograničenja, pretjecanje kolone preko pune crte, vožnja u alkoholiziranom stanju (1,5 g/kg) i pod utjecajem psihoaktivnih tvari'', naveli su predlagatelji.
Predložene su i kaznene mjere, između ostalog, novčana kazna od 2.000 do 3.000 KM, šest mjeseci oduzimanja vozačke dozvole i dva kaznena boda za bahatu vožnju.
''Ako je bahatom vožnjom izazvana prometna nesreća, predviđena je kazna od 3.000 do 5.000 KM, devet mjeseci oduzimanja vozačke dozvole i četiri kaznena boda''.
Kazna od 200 do 400 KM predviđena je za korištenje mobitela tijekom vožnje, nevezivanje sigurnosnog pojasa te uporabu uređaja za ometanje radara.
Ako je korištenje mobitela uzrok prometne nesreće, predložena je kazna od 400 do 2.000 KM, oduzimanje vozačke dozvole od jednog do šest mjeseci i dva kaznena boda – neke su od predviđenih sankcija.
Magazinović i Imamović posebno naglašavaju kako su svjesni potrebe za izmjenama i drugih segmenata zakona, ali su ove izmjene stavili u prioritet nakon brojnih sastanaka s ljudima iz pravosuđa i policije, na kojima je ponavljano da se prioritetno moraju rješavati najveći uzroci prometnih nesreća sa smrtnim ishodom – prije svega brzina, alkohol, droge, grubo kršenje prometnih propisa i korištenje mobitela.
Osuda vlasti RS-a zbog napada na ustavni poredak
Nakon što Kolegij Zastupničkog doma nije postigao suglasnost, zastupnici bi se, u drugom krugu glasanja, trebali izjasniti o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mjeriteljstvu BiH, čiji je predlagatelj Komisija za borbu protiv korupcije Zastupničkog doma, kao i o Prijedlogu zakona o dopunama Zakona o parlamentarnom nadzoru, koji su predložili zastupnici Jasmin Emrić, Zlatan Begić, Elvisa Hodžić i Šemsudin Mehmedović.
Iz istog razloga u drugom krugu glasanja odlučivat će se i o Prijedlogu rezolucije o osudi napada vlasti entiteta Republika Srpska na ustavni poredak Bosne i Hercegovine, uz poziv na odlučno djelovanje nadležnih institucija s ciljem zaštite ustavnog poretka, očuvanja mira i poštivanja Daytonskog mirovnog sporazuma. Predlagatelji ove rezolucije su zastupnici Šerif Špago, Edin Ramić, Safet Kešo, Midhat Čaušević, Nermin Mandra, Denijal Tulumović, Amor Mašović, Šemsudin Dedić, Milan Dunović, Vlatko Glavaš i Zlatan Begić.
Na dnevnom redu današnje sjednice je i više izvješća i informacija, kao i davanje suglasnosti za ratifikaciju nekoliko međunarodnih sporazuma i ugovora.