MEĐU 50 NAJBOLJIH NA SVIJETU Hercegovački profesor Danilo Kovač finalist prestižne svjetske nagrade

Hercegovački profesor Danilo Kovač finalista prestižne svjetske nagrade
Privatni album

Danilo Kovač iz Trebinja, profesor povijesti u banjolučkoj Gimnaziji i docent na Sveučilištu u Banjoj Luci, postigao je nevjerojatan uspjeh plasirajući se među 50 najboljih nastavnika na svijetu prema izboru za prestižnu nagradu Global Teacher Prize. Njegova predanost obrazovanju, inovativni pristupi nastavi i uspješni projekti prepoznati su na globalnoj razini, a Kovač naglašava da je ovaj uspjeh rezultat zajedničkog rada s njegovim talentiranim učenicima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nisam očekivao da ću se plasirati među 50 najboljih, s obzirom na to da se svake godine prijavljuju tisuće izvrsnih nastavnika iz cijeloga svijeta. Zaista mi je drago što su stručne komisije koje su u više krugova ocjenjivale naše prijave i intervjue prepoznale moj dosadašnji trud. Moram naglasiti da radim u Gimnaziji Banja Luka, školi punoj talenata, tako da mi nije bilo teško animirati učenike za brojne nastavne projekte koji su očito dobro ocijenjeni. Stoga mogu reći da ovaj uspjeh, koji ujedno predstavlja i obvezu, dugujem svojim izvrsnim učenicima," rekao je Kovač za Hercegovina.info.

Hercegovački profesor Danilo Kovač finalista prestižne svjetske nagrade

Stroga selekcija i globalni kriteriji

Global Teacher Prize organizira Zaklada Varkey u partnerstvu s UNESCO-om, a kriteriji za ulazak u uži izbor uključuju inovativne nastavne projekte, postignuća učenika, društveni angažman nastavnika, kao i njegovu viziju obrazovanja.

"Postoji nekoliko rigoroznih selekcijskih krugova, budući da se na natječaj za nagradu Global Teacher Prize prijavljuje tisuće nastavnika iz cijeloga svijeta. Prijave ocjenjuju brojne stručne komisije. Kandidati koji uđu u uži izbor budu pozvani na intervju. Sam intervju bio je za mene zanimljivo iskustvo. U ovom natjecanju ocjenjuju se različiti nastavni projekti, zatim postignuća učenika, biografija nastavnika, prethodne nagrade, vizija obrazovanja, društveni angažman izvan školske učionice i mnogi drugi segmenti. Komisiju koja me intervjuirala zanimali su konkretni primjeri kako razvijam kritičko mišljenje, kreativnost učenika, uključujem li klimatske promjene u nastavu ili izvanškolske aktivnosti. Svaku od prijavljenih aktivnosti bilo je potrebno dokumentirati. Na ovo natjecanje može se samostalno prijaviti bilo koji nastavnik, a mene je nominirala organizacija Step by Step. Na kraju ovog natjecanja, koje još traje, a koje organizira Zaklada Varkey (Varkey Foundation) u partnerstvu s UNESCO-om, jedan nastavnik osvaja glavnu nagradu u iznosu od milijun dolara."

Hercegovački profesor Danilo Kovač finalista prestižne svjetske nagrade

Izazovi nastavničke profesije

Kovač se osvrnuo i na izazove s kojima se suočavaju prosvjetni radnici danas.

"Osim niskih primanja, tu su i loši uvjeti rada. Anonimna obraćanja roditelja, ili čak djeteta nezadovoljnog ocjenom, obvezuju inspekciju da izađe na teren. Inspekcije se često više bave provjeravanjem administracije nego suštine, jer se i od njih to očekuje. Ovo je jedan od načina vršenja pritiska na nastavnike, koji sve češće popuštaju i dodjeljuju visoke ocjene koje nisu popraćene odgovarajućim znanjem. Tako se obesmišljava obrazovni proces, a nastavnici gube volju za rad. Osim toga, administrativni poslovi, koji se iz godine u godinu povećavaju, odvlače pažnju prosvjetnih radnika od suštine obrazovnog procesa – obrazovanja i odgoja mladih. Također, mogućnosti za kvalitetno i suštinsko usavršavanje nastavnika su ograničene. U takvim uvjetima smanjuje se ugled nastavničke profesije, koju napuštaju mnogi uspješni prosvjetni radnici tražeći zaposlenje u drugim sektorima. Unatoč ovakvoj situaciji, u našoj regiji ima izvrsnih nastavnika koji u svojim učionicama čine čuda!"

Hercegovački profesor Danilo Kovač finalista prestižne svjetske nagrade

Kreativnost i inovacije u nastavi

Učenici obraćaju pažnju na ono što ih zanima, pa Kovač često koristi njihova početna zanimanja za osmišljavanje projekata koji potom zaokupe njihovu pažnju.

"Jedan od projekata, koji ću navesti kao primjer, imao je cilj korištenje muzeja kao osnove za poticanje interesa, stjecanje znanja i razvoj vještina učenika. Realiziran je u Muzeju suvremene umjetnosti Republike Srpske, na gostujućoj izložbi posvećenoj remek-djelima srpskog modernizma. Maturanti gimnazije preuzeli su ulogu kustosa i prezentirali izložbu vršnjacima i građanima Banje Luke. Ova nastavna praksa obuhvaćala je šest koraka. Vježbajući istraživačke vještine, kritičko mišljenje i medijsku pismenost, učenici su naučili istraživati literaturu o izloženim slikama i provjeravati istinitost informacija dostupnih na internetu. Drugi korak bio je pisanje eseja o temama koje će prezentirati. Sljedeći korak uključivao je razbijanje rodnih stereotipa analizom humanitarnih i ratnih doprinosa umjetnica čija su djela izložena. Četvrti korak uključio je muzejsko osoblje, koje je osiguralo dodatnu obuku maturantima. Peti korak bila je vršnjačka edukacija, pri čemu su maturanti preuzeli ulogu kustosa, predstavljajući izložbu svojim vršnjacima. Posljednji korak bio je izrada dvojezične web stranice izložbe, koja osim edukativnih tekstova sadrži i učeničke video-materijale."

Hercegovački profesor Danilo Kovač finalista prestižne svjetske nagrade

Vizija obrazovanja

Kovač smatra da obrazovanje treba povezivati različita područja i poticati interdisciplinarni pristup.

"Vrlo često pitam učenike za njihovo mišljenje i tražim da ga adekvatno obrazlože. Raspravljamo o mogućim alternativnim političko-povijesnim scenarijima. Prilikom poučavanja povijesti, između ostalog, koristim analizu povijesnih izvora. To je važna vještina koja razvija kritičko mišljenje učenika i njihovu medijsku pismenost. Potrebno je raditi na razvoju medijske pismenosti, a potencijal predmeta povijest je ključan u tom kontekstu. Analizom medijskih manipulacija korištenih u prošlosti, učenici mogu uvježbati prepoznavanje netočnih ili tendencioznih argumenata te upoznati neke nepromjenjive principe širenja lažnih informacija. Mladi bi trebali analizirati kako su sredstva javnog informiranja nastojala oblikovati stavove javnog mnijenja. Kritički pristup informacijama postaje sve značajnija vještina u svijetu u kojem su sve dostupniji različiti izvori informacija. Povijest ima potencijal integrirati sadržaje različitih nastavnih predmeta. Primjerice, kada govorimo o razdoblju 19. stoljeća, učenici bi povijesne činjenice trebali povezivati s težnjama likovne umjetnosti, glazbe, sociologije i filozofije. Vjerujem da na taj način gimnazijalci mogu steći kompleksno i sveobuhvatno znanje."

Ovakav pristup čini Kovača jedinstvenim pedagogom koji ne samo da inspirira učenike, već i pokazuje kako obrazovanje može biti dinamično i relevantno. Njegov uspjeh potvrđuje da predanost, kreativnost i ljubav prema obrazovanju mogu donijeti velike rezultate.

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.