MASLINOVO ULJE U HERCEGOVINI Trošimo ga vrlo malo unatoč vrhunskoj kvaliteti, proizvođači prodaju sve što imaju

Masline MOstar

Povodom svjetskog dana maslinovog ulja koji se održava svake godine 26. studenoga, danas je održan završni skup manifestacije ”XIII. dani masline i maslinovih ulja”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cilj održavanja je osvrt na proteklu maslinarsku godinu, te predstavljanja novog brenda “Zlatne kapi Hercegovine”, uvedenog nakon što je maslinovo ulje ove godine službeno proglašeno autohtonim proizvodom sa oznakom zaštićenog porijekla.

Direktor Federalnog agromediteranskog zavoda Marko Ivanković spomenuo je kako u idućih nekoliko godina planiraju raditi na promicanju domaćih djevičanskih maslinovih ulja. Cilj cijelog projekta je zaustaviti depopulaciju ruralnih područja te ostvariti primjereni dohodak od maslinovog ulja. Napominje kako je potrošnja domaćeg maslinovog ulja jako mala, svega 0.40 litara po stanovniku, te da, ako BiH hoće konkurirati s velikim maslinarskim velesilama i Hrvatskom, mora imati bar četiri puta više nasada.

Masline MOstar

”Ono što je nesporno je naša kvaliteta. Svo ulje se proda, što je jako pohvalno, jer nije baš jeftino. Sve može doći u pitanje, ali kvaliteta ne”, dodao je Ivanković, ističući kako hercegovačka maslinova ulja nose ljekovita svojstva.

Ramiz Zaimović, predsjednik Upravnog odbora Hercegovačkog udruženja uljara i maslinara, objasnio je tri kategorije na koje oni dijele kvalitetno maslinovo ulje, a to su djevičansko, ekstra djevičansko i hercegovačko ulje, s tim da je hercegovačko ulje najviši stupanj koji proizvod može dosegnuti. 

”Tko dobije ove godine markicu brendiranu kao ”Zlatne kapi Hercegovine”, imat će dokaz svim potrošačima i kupcima da dobivaju zdravo, u Hercegovini proizvedeno i prerađivano, maslinovo ulje” istaknuo je.

Masline MOstar

Podijelio je i neke od uvjeta za pristup tom brendiranju, a to su prerađivanje i proizvodnja u Hercegovini, rok od 48 sati za preradu maslina, skladištenje u odgovarajućim posudama i temperatura prerade koja mora biti manja od 28 stupnjeva.

”Naš cilj je da naša ulja dođu na tržište ne samo Bosne i Hercegovine, već Europe i šire”, poručio je Zaimović.

”Ja sam danas ovdje, u cilju pomoći Bosni i Hercegovini sa vašim maslinarskim obrtom, primarno da se kvalitetno certifikuje”, započela je svoje obraćanje češka veleposlanica u BiH, Jana K. Lolić Šindelkova, jedna od sudionika projekta. Pojasnila je kako Češka svake godine ima razvijenu suradnju na nivou od pet milijuna eura, te da sveukupno imaju dvije prioritetne zemlje u Europi, od kojih je jedna Bosna i Hercegovina.  

Za Hercegovina.info, ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Mario Jurica, objasnio je da u BiH postoji 30 hektara novih nasada maslina u odnosu na prethodne godine, te kako je rast maslinarstva kontinuiran, iako je najrasprostranjeniji u zaleđu Neuma.

Masline MOstar

”Tu planiramo narednih godina raditi na sustavu navodnjavanja, s obzirom da je to jedini problem u maslinarstvu s kojim se susrećemo. Stav ministarstva po tom pitanju je usmjeren prema tradicionalnim kulturama koje uzgajamo, pa tako i maslinarstvu”, nastavio je ministar, pohvalivši hercegovačke proizvođače koji u maslinarstvu osvajaju brojne nagrade na raznim natjecanjima širom svijeta za kraj.

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.