LIVANJSKO POLJE Prirodna oaza s 281 vrstom ptica na putu ka zaštićenom području
Livanjsko polje i samo Livno predstavljaju pravu prirodnu i kulturnu oazu, gdje se spajaju bogatstvo biološke raznolikosti, duboko ukorijenjena tradicija i nevjerojatan potencijal za održivi razvoj.
Ornitološko društvo 'Naše ptice', 'Centar za životnu sredinu' i 'EuroNatur' u livanjskom Hotelu Novitas, započeli su dvodnevnu konferenciju u okviru projekta 'Održiva budućnost slatkovodnog ekosustava Livanjsko polje u BiH'.
''Željeli smo pokazati koji su to potencijali, ali i problemi s kojima se susreće Livanjsko polje na putu ka svojoj zaštiti. Jedan od potencijala koje je prepoznalo društvo je Birdwatching odnosno promatranje ptica, to najbolje može pokazati broj gdje od 351 vrste ptica koje su pronađene u Bosni i Hercegovini, 281 vrsta se nalazi na Livanjskom polju'', kazala je Ena Čorbo, asistent na projektu ispred udruženja Ornitološko društvo 'Naše ptice'.
Ova nevjerojatna bioraznolikost svjedoči o važnosti Livanjskog polja, ne samo za Bosnu i Hercegovinu, već i za cijeli europski ekosustav.
Partneri projekta su govorili o temama kao što su: Put kojim smo prošli, Livanjsko polje na putu zaštite, Zaštita Livanjskog polja - status i trenutačno stanje, te Primjeri pozitivnih praksi.
''Livanjsko polje, Glamočko, Kupreško i Duvanjsko polje su povijesne riznice jer tu su tisućama godina živjeli ljudi s poljem, s prirodom'', kazao je Igor Kalaba, koordinator programa Biodiverzitet i zaštićena područja, Centar za životnu sredinu.
Sutra je početak konferencije u 14 sati, a namijenjen je Sajmu lokalnog poslovanja, gdje će biti postavljeni informativni štandovi, izložba fotografija, domaća hrana, te prikazane filmske projekcije.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.