LAŽNE DIPLOME U BiH Studenti ispite polagali kod kuće, a odgovore dostavljali poštom
Rektori, profesori fakulteta i njihovi posrednici uhićeni u akciji 'Klaster' na području Banje Luke, Mostara i Brčkog, zbog trgovanja falsificiranim diplomama, 'poslovali' su vrlo ležerno po uhodanoj šemi po kojoj su prodavali diplome medicine, prava, zaštite na radu, šumarstva, ekonomije i brojnih drugih zvanja.
Kako se vidi u optužnici dugoj 50 stranica, oni su otvoreno dogovarali detalje prodaje diploma, fiktivnog polaganja ispita i obrana diplomskih radova porukama i emailovima, koji su se kasnije našli i u dokaznim materijalima.
Cijene u rangu polovnih vozila
Prema onome što smo mogli zaključiti iz optužnice koju je portal CAPITAL dobio na uvid, cijene lažnih diploma bile su u rangu polovnih vozila, a često su zavisile od 'dužine studiranja', odnosno hoće li 'diplomac' zvanje po narudžbi steći za dva – tri mjeseca ili čak za devet mjeseci. Naplaćivali su od 3.500 maraka pa sve do 10.000 maraka, a do sada je utvrđeno da su inkasirali najmanje 370.000 maraka.
Zbog trgovine lažnim diplomama optužnicom je obuhvaćeno 15 fizičkih i šest pravnih osoba koje se terete da su prodali najmanje 49 diploma osobama koje nisu studirale.
Zvijezde optužnice
Apsolutna zvijezda optužnice je rektor banjolučkog Nezavisnog univerziteta (NUBL) Zoran Kalinić, poznat i po tome da je nekada bio čak i kandidat za predsjednika Republike Srpske.
U stopu ga prati i suvlasnik Visoke škole za primijenjene i pravne nauke “Prometej” Banjaluka Dragan Ilić, gdje je diplomu stekao i Veljko Ražnatović, sin folk pjevačice Svetlane Ražnatović.
U ekipi koja je štancala i prodavala diplome kao polovna auta, našao se i v. d. rektora na Univerzitetu modernih nauka “CKM” i direktor na Visokoj školi “Union” Mostar Vladimir Stojanović, kao i rektor na Univerzitetu za poslovni inženjering i menadžment “PIM” Banjaluka Dragan Đuranović.
Optuženi su profesori fakulteta Denis Pračić (Union i Univerzitet modernih nauka Mostar), Mirko Tufegdžija i Vojislav Škrbić (PIM Banjaluka), Ljubiša Todorović (Prometej Banjaluka i CKM Mostar), Dragan Golijanin (Victoria international university Mostar, pravni nasljednik CKM).
Tu su i posrednici i zastupnici zaduženi uglavnom za 'prljavi dio posla', točnije naplatu u komunikaciju sa 'studentima' i 'diplomcima' kojima su dostavljali već napisane radove i prezentacije, Vaso Pajić, Goran Lalović, Dušan Perić, Senad Sinanović, Ljubinko Dobraš, te Miodrag Tepić.
Pismene evidencije
Neki od njih, poput Dušana Perića, imali su uredne pismene evidencije od koga su koliko naplatili za školarine, diplome, kao i što su sve dogovarali. Tako je jedan diplomirani ekonomist u njegovoj evidenciji, diplomu stekao za 6.500 maraka, a da nikada nogom nije kročio na fakultet. U njegovom dosjeu, kao i u brojnim drugim, nema datuma upisa na semestralnim listovima, a podaci o položenim ispitima često su upisivani retroaktivno ili bez potpunih podataka.
Za sve diplome koje su do sada prodali, navodi se da će biti zatraženo poništavanje, ali nismo uspjeli utvrditi hoće li osobe koje su ih kupile i lažirale stručnu spremu u procesu zapošljavanja biti također pozvane na odgovornost, piše Capital.
Tužiteljstvo BiH u optužnici navodi kako kupci diploma nisu sudjelovali u procesu školovanja ili su bili u malom obujmu, za što navode da imaju preko 3.000 dokaza i 70 svjedoka, a oni koji su optuženi, terete se za kaznena djela udruživanja radi činjenja kaznenih djela, zloupotrebu službenog položaja ili ovlaštenja, nedopuštenu trgovinu, falsificiranje isprava i druga povezana kaznena djela.
'Profa moj, je li gotovo?'
Među najzanimljivijim navodima u optužnici možda je komunikacija između Kalinića, Škrbića i Perića tijekom 2021. godine kada im je biznis doslovno cvjetao, iz koje se vidi da su 'studenti' po znanje i titule dolazili na benzinske crpke i u hotele, a da su se posrednici 'mučili' da im sve osiguraju.
Tako je Dušan Perić pisao Zoranu Kaliniću u SMS poruci raspitujući se za diplomu ekonomista.
“Profa moj, izvinite što vas zamaran, je li izrađena, potpisana diploma (ekonomija) kako bi sutra podigli? Hvala”, pisao je Perić da bi sutradan podigao diplomu ni manje ni više nego na jednoj banjolučkoj benzinskoj crpki.
Da nije uvijek ni bilo lako da se 'izganjaju papiri', vidi se iz daljnje prepiske između profesora i posrednika.
“Kada mi to dolazimo do glatkih papira? Nikada. Mi dolazimo samo s mukom. Ima diploma da bude završena do rujna, reći ću mu ja večeras”, rekao je Škrbić Periću napominjući kako su 'prelomili' s rektorom Kalinićem.
Perić kasnije odgovara da će 'studentkinju' koja se namjerila da po ubrzanom postupku postane diplomirani odgojitelj predškolske djece odvesti u studentsku službu i njima dole reći 'da je sve dogovoreno sa Kalinićem, rektorom'.
“Pa da, s rektorom. Reci 900, naplati, reci treba provesti diferencijalne, treću i četvrtu godinu. Ako budu pitali kada će biti završeno, reci da će biti brzo, za dva do tri mjeseca”, rekao mu je Škrbić.
Ispite polagali kod kuće, odgovore dostavljali poštom
Visoka škola za primijenjene i pravne nauke “Prometej” Banjaluka optužena je da je naštancala gomilu ekonomista širom BiH, a suvlasnik Dragan Ilić da je s profesorom Ljubišom Todorovićem omogućavao da studenti ispite polažu pismeno kod kuće, bez nadzora profesora, a odgovore dostave poštom.
Požrtvovni profesori ovog fakulteta pobrinuli su se da se suradnja sa studentima podigne na još višu razinu, pa su im dostavljali i gotove seminarske radove, a prepravljali su im i odgovore na pitanja u pismenim ispitima gdje su pogrešno prepisali.
Jedna 'ekonomistkinja' koja je svoju diplomu platila 9.000 KM ipak je morala učiti. Ona je nakon retroaktivnog upisa četvrte godine, odabrana ispitna pitanja dobila od profesora i to unaprijed da se, zna se, adekvatno pripremi za polaganje. Dobri rektor kasnije je studentkinju obavijestio kako je obranila diplomski rad, ali je bio zabrinut što nije došla na obranu pa je pozvao da je to pita i da je pozove da dođe i potpiše dokumentaciju. Ona mu je odgovorila da joj nitko nije javio za obranu diplomskog.