KORUPCIJA IZJEDA BiH Pad na ljestvici CPI, uz Bjelorusiju najgora u Europi!

Bosna i Hercegovina doživjela je značajan pad na ovogodišnjem Indeksu percepcije korupcije (Corruption Perception Index – CPI) i s dosad najgorom ocjenom 33, zauzima, zajedno s Bjelorusijom, drugo najlošije mjesto u Europi. To je dva boda manje nego prošle godine i čak devet bodova manje u odnosu na 2012. godinu, kada je BiH bila među bolje ocijenjenim zemljama regije. Trenutačno se nalazi na samom dnu Zapadnog Balkana, koji u prosjeku bilježi blagi napredak.
Ugrožen integritet izbornog procesa
Na posljednji pad BiH značajno je utjecalo rušenje integriteta izbornog procesa, gdje ozbiljne optužbe za izborne prijevare prate već nekoliko izbornih ciklusa. BiH se prema CPI-u sada nalazi u rangu s diktaturama u kojima se vlast nikada nije promijenila na izborima. Izmjene izbornog zakona, koje je nametnuo Visoki predstavnik, nisu riješile ovaj problem jer je Središnje izborno povjerenstvo, kroz način primjene zakona, obesmislilo većinu odredbi koje su trebale spriječiti zlouporabu javnih resursa i trgovinu biračkim odborima.
Pritisak na kritičare i neovisne medije
U zemlji u kojoj vlada privid demokracije, vlast koja prolazi kroz krizu legitimiteta sve više pojačava pritisak na kritičare. To se posebno očituje u Republici Srpskoj, kroz niz napada na civilno društvo i donošenje represivnih zakona kojima je cilj ograničiti rad neovisnih medija i onemogućiti funkcioniranje udruga koje nisu pod kontrolom vlasti. Ovogodišnje izvješće Transparency Internationala naglašava da su razvoj demokracije i snažne institucije ključni za učinkovitu borbu protiv korupcije. Države koje imaju status pune demokracije bilježe prosječan CPI 73, neuspjele demokracije imaju 47, dok nedemokratski režimi imaju prosjek 33, što odgovara upravo ovogodišnjem rezultatu BiH.
Korupcija i okoliš – ključni problemi
Fokus globalnog istraživanja CPI za ovu godinu bio je utjecaj korupcije na okoliš. Dokazano je da moćnici, koji profitiraju od uništavanja okoliša, koriste novac i moć kako bi kupili podršku vlasti i ugušili kritiku. Ova tema posebno je važna u kontekstu BiH, gdje su nakon tragedije u Jablanici i brojnih ekoloških problema (Bistrica, Lopare, Ozren, Vareš, Livno, Gudronska jama u Modriči i dr.) institucije pokazale da im je profit pojedinaca važniji od života, sigurnosti i zdravlja građana.
Podaci Transparency Internationala BiH u području koncesija pokazuju da država ostvaruje skromne prihode u usporedbi sa značajnim prirodnim resursima. Pojedinci, zahvaljujući lošim zakonima i netransparentnom radu vlasti, izbjegavaju plaćanje obveza i dolaze u posjed državnih resursa na štetu javnog interesa.
Pravosuđe – najslabija karika u borbi protiv korupcije
Katastrofalno stanje u pravosuđu i dalje je najveći problem BiH. U regionalnom izvješću Transparency Internationala navodi se da reformski zakoni koji su u pripremi i dalje imaju brojne nedostatke. Ne postoji učinkovit proces imenovanja sudaca i tužitelja niti odgovarajući mehanizam provjere njihove imovine. Prošlogodišnje izmjene zakona o Visokom sudbenom i tužiteljskom vijeću (VSTV), koje su trebale riješiti ove probleme, još uvijek nisu u primjeni.
Zarobljeno pravosuđe godinama bilježi loše rezultate u procesuiranju visoke korupcije, a iako je u protekloj godini doneseno nekoliko sudskih presuda visokim dužnosnicima u Federaciji BiH, najveće afere i dalje nisu istražene i rasvijetljene.
Hitne reforme kao nužnost
Zbog svega navedenog, pred institucijama BiH hitna je potreba za reformama. U opsežnoj Studiji nacionalnog integriteta, Transparency International definirao je ključne korake za suzbijanje korupcije po različitim područjima:
Reguliranje sukoba interesa,
Sustavna zaštita zviždača,
Jačanje nadzora nad radom izvršne vlasti,
Izborna reforma,
Jačanje neovisnosti pravosuđa i agencija za provedbu zakona.
Ove mjere ne samo da su ključne za borbu protiv korupcije, već su neizostavan dio europskog puta BiH.