FOTO Konjic okupio stručnjake, predstavnike vlasti i europske veleposlanike u cilju unaprjeđenja stručnog obrazovanja
U Konjicu se danas i jučer održala konferencija pod nazivom “Kvalitetom do izvrsnosti,” koja okuplja stručnjake, donositelje odluka i predstavnike poslovnog sektora posvećene unapređenju stručnog obrazovanja u Bosni i Hercegovini. Cilj konferencije je osigurati kvalitetan sustav stručnog obrazovanja (VET) koji odgovara potrebama tržišta rada i omogućava mladima stjecanje praktičnih znanja i vještina ključnih za zapošljivost i profesionalni razvoj.
Konferenciju su organizirali Ministarstvo civilnih poslova BiH (Sektor za obrazovanje) u suradnji s programima razvojne suradnje Švicarske Konfederacije i Savezne Republike Njemačke te Austrijskom agencijom za obrazovanje i internacionalizaciju.
Organizatori smatraju da su mentori iz poslovnog sektora ključni u ovom procesu, jer omogućuju učenicima da steknu praktično iskustvo u stvarnim radnim uvjetima. Njihova podrška, stručnost i vođenje mladih doprinose povezivanju teorije i prakse, što značajno povećava kvalitetu obrazovanja i čini učenike konkurentnijima na tržištu rada.
"U razgovoru o obrazovanju, posebno kada su u pitanju djevojčice i dječaci, dotaknuli smo se novih izazova i potencijala koje donosi umjetna inteligencija. Cilj je primijeniti tehnologiju na način koji će unaprijediti obrazovanje i prilagoditi ga potrebama tržišta rada. Kao i mnogi poduzetnici, suočavamo se s nedostatkom radne snage, pogotovo kvalitetne. Drago nam je što smo dio ove inicijative i zajedničkog napora u pronalaženju rješenja. Prema rezultatima naših anketa s poduzetnicima, jasno je da im je potrebna dodatna edukacija, posebno za male obrte, kako bi naučili zadržati kvalificirane zaposlenike nakon što ih obučavaju. Pored toga, financijska potpora također igra ključnu ulogu u održavanju radne snage. Ova inicijativa stoga uključuje pružanje obrazovnih resursa i financijske podrške, omogućujući poduzetnicima da razviju stabilan tim koji će osigurati njihov dugoročni uspjeh", istaknuo je Adnan Husić, pomoćnik ministrice civilnih poslova u oblasti obrazovanja.
Glas uspješnih poduzetnika
"Naša tvrtka, snažno usmjerena na izvoz, bavi se proizvodnjom dijelova za različite industrije, uključujući automobilsku i strojarsku. Jedan od najvećih izazova s kojima se suočavamo je pronalazak kvalitetno educirane radne snage. Taj izazov smo prepoznali na vrijeme i uspostavili suradnju s lokalnim obrazovnim institucijama. Osobno sam se školovao u Njemačkoj, gdje sam završio zanat, i pokušao sam prenijeti njemački model obrazovanja u našu tvrtku. Cilj je osigurati da mladi nakon školovanja budu spremni za rad od prvog dana, što značajno povećava našu produktivnost. Naime, bolje educirani radnici omogućuju nam stvaranje kvalitetnijih, sofisticiranijih i bolje plaćenih radnih mjesta, što je važan način za zadržavanje radne snage u našem gradu. Jedan od pokazatelja uspjeha ove strategije je podatak da imamo 80 zaposlenika, od kojih je njih 25 s nama već više od 15 godina. Naš cilj je nastaviti graditi tu perspektivu za naše zaposlenike, pružajući im sigurnost i kvalitetnu edukaciju koja predstavlja temelj našeg uspjeha", naglasio je na konferenciji Krešimir Bodrožić, direktor tvrtke Tikt Manufakture iz Gradiške.
Snažna podrška europskih veleposlanika
Veleposlanik Švicarske u Bosni i Hercegovini Gabriele Derighetti kazao je da je kratko u zemlji, ali kako je upoznat da u njoj postoje dva izazova.
„Jedan je da mladi imaju poteškoće da nađu dobro plaćene poslove, a s druge strane mala i srednja poduzeća imaju poteškoću da nađu radnu snagu s određenim vještinama. Mislim da je tehničko i stručno obrazovanje i obuka upravo odgovor na to jer pruža adekvatnu obuku fokusiranu na praktične aspekte“, naveo je Derighetti dodajući kako je i on sam proizvod tehničkog i stručnog obrazovanja jer mu je pružilo priliku da se usavrši, i promijeni profesiju.
Georg Diwald, veleposlanik Republike Austrije, poručio je kako će njegova zemlja nastaviti podržavati Bosnu i Hercgovinu na putu ka Europskoj uniji, kao i u oblasti obrazovanja, posebno stručnog.
„Ono što je za Austriju jako važno je da želimo da ti mladu svoju obuku steknu u BiH te da ostanu na ovom tržištu. Ne želimo da steknu svoju obuku u BiH i zatim odu u Austriju, već želimo da im pružimo podršku da stvore jako gospodarstvo ovdje u zemlji te stabilnost i prosperitet“, rekao je Diwald.
Jens Elsner, menadžer programa “Održivi ekonomski razvoj i promocija zapošljavanja u Bosni i Hercegovini” u GIZ-u kaže kako su jaka partnerstva potrebna i da su ključna ona sa stručnim školama, ministarstvima, pedagoškim zavodima, gospodarskom komorom i gospodarstvom općenito.
„Djelujemo u ime Vlade Njemačke, zajedno s kolegama iz Švicarske i Austrije, i zaista smo posvećeni investicijama u ovakva partnerstva i oblast stručnog obrazovanja i obuke“, navodi Elsner.
Dodaje kako nedavne studije pokazuju nezadovoljstvo većine kompanija razinom vještina koje imaju učenici i učenice koji izlaze iz stručnih škola.
Suradnja svih ovih strana stvara snažan VET sustav koji mladima pruža relevantna znanja i vještine, a poslodavcima kvalificiranu radnu snagu koja može odmah odgovoriti na izazove i potrebe tržišta.
Tijekom dva dana konferencije sudionici su prisustvovali brojnim panelima na kojima se raspravljalo o suradnji između škola, mentora, ministarstava i obrazovnih agencija, što je ključno za razvoj VET sustava. Posebno će se razmotriti iskustva zemalja poput Slovačke, Austrije i baltičkih država, a kroz panel diskusije mladi i predstavnici poslovne zajednice razmijenit će iskustva o unaprjeđenju kvalitete obrazovanja u BiH, uključujući privredu u proces osposobljavanja stručne radne snage.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.