KOLUMNA Za sve žene i djevojčice – rodna ravnopravnost

Povodom naodlazećeg Dana žena, objavljujemo zajedničku kolumnu veleposlanice Švedske u Bosni i Hercegovini, Helene Lagerlöf, i predstavnice UN Women u Bosni i Hercegovini, Jo-Anne Bishop:
Švedska je 2025. godine preuzela predsjedanje Izvršnim odborom UN Women. Nije riječ samo o lijepoj tituli – u ovom slučaju radi se o ključnoj odgovornosti. Švedska u ovom trenutku predvodi napore da usmjeri rad misije UN Women, određuje politike i brine se o odgovornosti UN Women u nastojanju da se kreira svijet u kojem žene i djevojčice imaju mogućnost napredovanja.
Trenutak u kojem se ovo događa ne može biti važniji jer se poklapa s 30. obljetnicom usvajanja revolucionarne Pekinške deklaracije i Platforme za akciju, koje su postavile temelje globalne rodne ravnopravnosti. Ove godine također obilježavamo 25. obljetnicu Rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a 1325 „Žene, mir i sigurnost“.
Napredak i dalje nailazi na značajan otpor. Širom planeta svjedoci smo alarmantnog nazadovanja u području rodne ravnopravnosti. Ključni zakoni koji štite prava žena su zaustavljeni, dok jezik koji promiče jednakost sve manje postaje dio razgovora koje vodimo. Uloga muškaraca koji promiču rodnu ravnopravnost također nije uvijek istaknuta na odgovarajući način.
Ženske organizacije, koje su obično prva linija obrane kada je riječ o zagovaranju promjena, suočavaju se sa smanjivanjem prostora za rad civilnog društva kao i ozbiljnim rezovima kada je riječ o njihovu financiranju. Žene braniteljice ljudskih prava također osjećaju ovu vrstu pritiska s obzirom na pokušaje ušutkavanja njihovih kritičnih glasova.
Ovo nije samo zabrinjavajuća pojava. Ovo je poziv na buđenje. Ne možemo si dopustiti luksuz da budemo samozadovoljni. Akcija je u ovom trenutku potrebnija više nego ikad. Konvencija o uklanjanju svih oblika diskriminacije žena (CEDAW) i Pekinška platforma za akciju dugo održavaju uvjerenje da su ljudska prava ženska prava i da su kao takva univerzalna i globalna.
Ovaj princip mora ostati u središtu naših napora da osiguramo da nijedna žena, djevojka ili djevojčica ne bude zapostavljena u našoj borbi za jednakost. Za Švedsku, rodna ravnopravnost je temeljna vrijednost, pokretač promjena i prioritet u svim područjima, uključujući razvojnu suradnju i inicijative unutar UN-a. Rodna ravnopravnost je ključni prioritet vanjske politike Švedske i njezina predsjedanja Izvršnim odborom UN Women.
Kao što je švedska ministrica za socijalne usluge, Camilla Waltersson Grönvall, naglasila na sastanku Izvršnog odbora u siječnju 2025. godine, rodna ravnopravnost je cilj sam po sebi; također je strateški pristup koji potiče naprednija i otpornija društva.
Tijekom predsjedanja Izvršnim odborom UN Women, Švedska će prioritetno uključiti perspektivu rodne ravnopravnosti u sva područja prilikom kreiranja politika, te na taj način promovirati povećanu odgovornost i raspodjelu resursa za rodnu ravnopravnost kroz sustav UN-a. Predsjedanje Švedske će se također fokusirati na unaprjeđenje pozitivnih društvenih normi, dok će se odupirati kritikama protiv prava žena.
Promjene moraju započeti s mlađim generacijama kako bi se uspostavilo društvo u kojem rodna ravnopravnost postaje norma, a ne iznimka.
UN Women u Bosni i Hercegovini partner je Švedske već više od jednog desetljeća, u kojem zajedno radimo na promicanju rodne ravnopravnosti u ovoj zemlji uz pomoć institucija i partnera iz civilnog društva. Zajednički napori s ciljem uklanjanja nasilja nad ženama, provedba rodno odgovornog upravljanja i unaprjeđenje ekonomskog osnaživanja žena rezultirali su značajnim napretkom ka postizanju rodne ravnopravnosti, kao što je i naznačeno u nacionalnom pregledu u kontekstu inicijative Peking +30. Međutim, još uvijek je mnogo posla pred nama.
Zakonski okvir je kamen temeljac za napredak u području rodne ravnopravnosti. Učinkovit zakonski okvir može dovesti do sustavne promjene i služiti s jedne strane kao okvir za rješavanje rodno utemeljenog nasilja, a s druge za promicanje ravnopravnosti u svim aspektima života.
Međutim, reforme zakona same po sebi nisu dovoljne. Za rodnu ravnopravnost su potrebna sredstva. Iz tog razloga Švedska i UN Women zagovaraju da uvođenje rodne komponente postane norma tijekom planiranja proračuna. Moramo se pobrinuti da u stvarne promjene u svim političkim područjima bude investiran stvarni novac.
Jačanjem naših napora i podrškom možemo osigurati da buduće generacije naslijede svijet u kojem rodna ravnopravnost nije samo želja već stvarnost. Iskoristimo ovaj trenutak da napravimo transformativne promjene, inspiriramo nadu i stvorimo inkluzivnu globalnu zajednicu – za sve žene i djevojčice.