KLJUČNI DANI ZA ELEKTROPRIJENOS Ima li Čović išta ponuditi osim Žarića i Džakule?
Državno poduzeće Elektroprijenos koje je pod povećalom posljednjih mjeseci zbog potencijalnih manjkavosti na energetskoj mreži koje bi mogla prouzročiti ekspanzija solarnih elektrana, još uvijek nema novog direktora, kao ni direktore operativnih (regionalnih) centara iako je natječaj za te funkcije objavljen još prije nekoliko mjeseci.
Kako je prikazano na stranicama Elektroprijenosa, više natječaja je objavljeno zadnjeg dana mjeseca veljače, a među tim natječajima nalaze se i oni koji se tiču generalnog direktora i direktora operativnih centara (Tuzla, Banja Luka, Sarajevo, Mostar).
Poduzećem još uvijek, prema službenim podacima, rukovodi Matan Žarić. Upravo je Žarić sa svojim suradnicima nedavno bio optužen da je ugrozio poduzeće kojim rukovodi (op. Elektroprijenos) za 500 tisuća maraka. HDZ-ov predodređeni energetski mag koji je prije Elektroprijenosa rukovodio i Elektroprivredom HZ-HB optužen je da je od 2015. do 2018. kao odgovorna osoba s kolegama iskoristio službeni položaj te ne izvršivši svoje službene dužnosti pribavio drugom imovinsku korist čime je nanio štetu Elektroprijenosu.
Direktor Elektroprijenosa kojem je mandat istekao prije nekoliko godina, a nikada u međuvremenu nije imenovan vršiteljem dužnosti direktora (v. d.) bio je optužen da je kao naručitelj radova zaključio ugovor s pravnom osobom za nabavku izgradnje trafostanice u Šipovu s ugradnjom opreme u vrijednosti od 5.323.008 maraka u roku od osamnaest mjeseci od dana uvođenja izvođača u posao i uplate avansa. Avans je uplaćen, ali ugovorne obveze od izvođača nisu okončane u roku koji je bio definiran ugovorom. Prekoračivši na taj način rok za izvršenje radova od 77 dana.
Prvostupanjskom presudom s početka ove godine Matan i suradnici oslobođeni su optužbi za zlouporabu položaja.
Žarić odlazi, tko dolazi?
Iako je potpuno jasno da je Matan Žarić bivši, pravo je pitanje tko će ga naslijediti. HDZ smatra da nakon Hrvata treba doći opet Hrvat i već se mjesecima po medijima kao novi direktor provlači Miro Džakula, donedavni dugogodišnji direktor Uprave za neizravno oporezivanje (UNO BiH), dok bošnjačke stranke smatraju da je vrijeme da Elektroprijenos preuzme Bošnjak.
Kako saznaje hercegovina.info na posljednjem natječaju nije bilo kandidata iz srpskog naroda za generalnog direktora što miriše na staru ljubav HDZ-a i SNSD-a kada je u pitanju Elektroprijenos. Među kandidatima s kojima su objavljeni razgovori, prema našim saznanjima bio je Džakula i još troje kandidata iz hrvatskog naroda te troje kandidata iz bošnjačkog naroda.
Zanimljivo je da stranka kojoj su puna usta mladih i stručnih, na poziciju direktora poduzeća iz energetskog sektora gura čovjeka koji je opterećen brojnim aferama i protiv kojega je podignuto više kaznenih prijava. Džakula je bio na čelu 'zlatne koke' kako mnogi tepaju Upravi za neizravno oporezivanje 11 godina. Osim njega, hrvatskoj stožernoj kadrovskoj politici za oku nisu zapela ni dvojica doktora znanosti iz oblasti elektrotehnike koja su se prijavila na natječaj. Pored evidentne stručne kompetentnosti, obojica su i Hrvati.
Tko, barem nominalno, bira vodeće kadrove?
Iz Elektroprijenosa nisu službeno mogli odgovoriti na naše upite da dobijemo imena kandidata koji pretendiraju na čelne pozicije, kao ni informacije o tome dokle je došao natječajni proces. Za hercegovina.info jedino su mogli potvrditi kako zakonski nije ograničen rok za dovršenje natječajnog procesa.
Uputili su nas na Upravni odbor tog poduzeća koji je rukovodio natječajnom komisijom, no do njih, konkretno Stipe Buljana nismo mogli doći. Buljan je ujedno i zaposlenik federalnog Ministarstva energije, rudarstva i industrije.
Osim Buljana, u Upravnom odboru Elektroprijenosa sjede Muhamed Mehmedović, Enis Šantić, Dragomir Kecman, Momir Bjelica i Zoran Baban te Branko Baroš kao predsjednik Upravnog odbora.
Na čelo poduzeća bi mogla osoba pred mirovinu
Miro Džakula rođen je 1960. godine što znači da ga još malo vremena dijeli do mirovine. Prema natječajnoj dokumentaciji osoba koja se kandidira za direktora Elektroprijenosa ne smije imati 65 godina u trenutku imenovanja, pa tako Džakula koji je rođen u srpnju ima još godinu dana 'fore' kako bi se stranačka križaljka posložila, a protiv ovoga 'statusa quo' zasigurno nema ništa ni Matan Žarić.
Zanimljivo je iščitati iz natječajne dokumentacije kako je posebni uvjet za novog direktora Elektroprijenosa zapravo i uvjet da dobro poznaje reformu energetskog sustava dok je Džakula svoju karijeru počeo kao računovođa, a u nastavku i kao rukovoditelj ekonomskog usmjerenja koji nije imao ozbiljnijeg doticaja u oblasti elektroenergetike.
Kočenje izbora generalnog direktora poduzeća automatski stopira i imenovanja novih direktora u regionalim operativnim centrima u četiri velika bh. grada.
U svakom slučaju bit će zanimljivo pratiti natječajnu sagu u ovom državnom poduzeću koje će se u skorijoj budućnosti zasigurno naći u nezavidnoj situaciji kada je u pitanju natrpanost kapaciteta mreže, a pohlepa stranačkih poduzetnika i tajkuna čeka u redu za 'rješavanjem'. Sve ono što gledamo danas trebalo se predvidjeti godinama ili desetljećima unaprijed, no procesi u Elektroprijenosu potvrđuju da se ne radi o razvojnima nego, uglavnom, o interesnim procesima.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.