VIDEO  Kako solarne elektrane ugrožavaju okoliš i poljoprivredu u Stocu

Solari

Prisvajanje državnog zemljišta od strane lokalnih vlasti, s ciljem izgradnje solarnih elektrana, postalo je svakodnevna pojava u Hercegovini. Ni Grad Stolac, muzej na otvorenom, nije ostao pošteđen. Prema nacrtu prostornog plana Grada, u Hodovu je planirano solarnim panelima prekriti oko 1.300 hektara zemljišta, dok je na lokalitetu Komanje brdo predviđeno 608 hektara prostora, što odgovara približno 208 nogometnih igrališta. Stočani su protiv izgradnje solarnih panela jer smatraju da će štete po ljude i okoliš biti nesagledive.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sadržaj se učitava...

Lokalna vlast je na više mjesta u Stocu državnu zemlju označila za izgradnju solarnih panela kroz nacrt prostornog plana. Teren je već poravnat, a izvođači su započeli s radovima. Prema riječima mještana, riječ je o nezakonitoj trajnoj prenamjeni zemljišta, koja će imati nesagledive posljedice po ljude, okoliš, poljoprivredu, biljni i životinjski svijet, prenosi BHRT.

"Na lokaciji Komanje brdo partner nam je kineska tvrtka koja se nalazi na crnim listama zbog izrabljivanja djece i proizvodnje oružja te zbog izrazito niskih ekoloških standarda. Kako onda možemo očekivati da će oni adekvatno zbrinjavati sav taj radioaktivni otpad? A ako tu obvezu preuzme Grad, znamo da ni on to ne može jer ne uspijeva ni redovito zbrinjavati naš komunalni otpad", smatra Danijela Džakula, mještanka.

"Jedini problem ovdje za mene je ekološka ispravnost ovog projekta. Hoće li doći do filtracije i zagađenja okolnih naselja, uključujući i mjesto gdje živim? Moji su mi pričali, a ja sam stari Stočanin, da je upravo odavde prije 34 godine krenula strašna poplava, koja se spojila s jednom iz Gornje Bitunje i Bunareva te je praktički odnijela Stolac", govori Sulejman Eminović, mještanin.

Mještani Stoca ne odustaju od borbe. Jedino rješenje za njih je spriječiti izgradnju solarnih elektrana, stoga su pokrenuli sve pravne korake kako bi poništili koncesije i dozvole investitorima.

"Idemo pravnim putem, koliko god to moguće bilo u ovom procesu. Nadam se da će u ovoj državi postojati razum i pravna regulativa koja će zaustaviti ove nezakonite radnje", pojašnjava Azen Dizdar, aktivist.

Poslali smo upit gradonačelniku Stoca Stjepanu Boškoviću, koji nam je odgovorio da je sve rekao u očitovanju danom jednom od lokalnih portala. U tom očitovanju, između ostalog, navodi kako su ovakvi projekti preduvjet za daljnji razvoj grada i stvaranje boljih uvjeta za život svih stanovnika Stoca.

Unatoč tome, Stočani ne odustaju od borbe i, kako kažu, učinit će sve kako bi spriječili izgradnju solarnih elektrana.