KAKO SE TROŠIO NAŠ NOVAC Nepostojećoj zračnoj luci 3 milijuna, mostarskoj skoro 2, Aluminiju se nije smjelo pomagati...
Ured za reviziju institucija u BiH podnio je izvješća o radu federalnih ministarstava u protekloj godini, a danas donosimo analizu nekih od njih.
Ministarstvo energije, rudarstva i industrije davalo novac Aluminiju iako to nisu smjeli
Prema revizorskom izvješću poduzeću 'Aluminij' d.d. Mostar odobrena su sredstva u iznosu od 907.096 KM po Programu utroška sredstava – Subvencije privatnim poduzećima i poduzetnicima za uvezivanje radnog staža za 2022. godinu, iako ovo poduzeće nije ispunjavalo osnovni kriterij za sudjelovanje i izbor korisnika sredstava. Programom je propisano da je korisnik pomoći privatno poduzeće , koje nije u većinskom vlasništvu FBiH ili bilo kojeg nivoa vlasti u FBiH. Međutim, ovo poduzeće nije privatno, jer ima mješovitu strukturu kapitala s vlasničkim udjelima: Vlada FBiH 44%, Vlada Republike Hrvatske 12% i pojedinačni dioničari 44% – kapital u privatnom vlasništvu.
Također, poduzećima 'IP Krivaja' iz Zavidovića, 'BNT' i 'Zrak' dodijeljena su sredstva po više podnesenih zahtjeva i iznad ukupno dozvoljenog iznosa za 708.357 KM, iako je Programom utroška sredstava – Subvencije javnim poduzećima za uvezivanje radnog staža za 2022. godinu, utvrđeno da poduzeća mogu ostvariti pravo na dodjelu sredstava samo po jednom podnesenom zahtjevu i u maksimalnom iznosu od 300.000 KM po jednom poduzeću.
Povjerenstvo formirano pri ovom Ministarstvu nije utvrdilo nenamjenski utrošak od 1.490.736 maraka financijske pomoći poduzetnicima u uvjetima korona pandemije kod onih koji su smanjili broj radnika na 31. 12. 2020. u odnosu na 30. 9. 2020. jer smanjenje broja zaposlenih imalo je za posljedicu da nije ispunjen opći cilj - očuvanje radnih mjesta.
Ministarstvo financija ministrice Jelke Miličević našlo se pod povećalom revizora zbog četiri stvari. Prije svega jer se nisu pridržavali načelan zakonitosti i efikasnosti jer nije rješavalo u zakonski roku po žalbama izjavljenim na upravne akte prvostupanjskih organa. U tijeku godine riješeno je svega 18,7% predmeta koji datiraju iz 2016. godine, a s 31. 12. 2022. godine je 6.497 neriješenih predmeta, što je više za 234 predmeta u odnosu na 2021. godinu.
U ovom resoru nisu osigurani uvjeti za primjenu odgovarajućih stopa doprinosa na naknade za rad u povjerenstvima, što je utjecalo na to da obračun naknada zaposlenicima kod proračunskih korisnika po osnovu angažiranja u povjerenstvima nije imao tretman prihoda od nesamostalne
djelatnosti.
Radno vrijeme u Ministarstvu iznosi 40 sati s uračunatim dnevnim odmorom u tijeku radnog dana, što nije u skladu sa Zakonom o radu i Odlukom o radnom vremenu u federalnim organima državne službe. Navedeno ima za posljedicu i da se evidencije o radnom vremenu ne vode u skladu s Pravilnikom.
Revizorska pažnja u ministarstvu Denisa Lasića, odnosnu Prometu i komunikacija skrenuta je zbog novca iz proračuna koji je završio u 'B&H Airlinesu'.
Na osnovu odluka Vlade FBiH u ranijem razdoblju iz proračuna FBiH JP „B&H Airlines“ d.o.o. Sarajevo doznačen je iznos od 35.266.036 KM, koji se odnosi se na udio Vlade FBiH u osnovnom kapitalu, a koji je u Ministarstvu evidentiran na poziciji Dugoročni plasmani. Prema raspoloživim i u registar upisanim podacima iz aktualnog izvoda iz sudskog registra. Općinskog suda u Sarajevu na 15. 1. 2016. godine, jedini osnivač bila je Federacija BiH, s
100%-tnim udjelom osnivača i ugovorenim (upisanim) i uplaćenim kapitalom u iznosu od 18.773.273 KM. S obzirom na to da je u 2016. godini pokrenut stečaj u BH Airlinesu zbog gubitka koji u značajnom dijelu premašuje ukupni kapital, izvjesno je kako od iskazanih dugoročnih plasmana nema, niti će biti ekonomskih koristi, te da dugoročni plasmani nisu realno iskazani.
Milijuni za nepostojeću zračnu luku u Bihaću
Kapitalni transferi za izgradnju autocesta i brzih cesta, Kapitalni transferi drugim nivoima vlasti (koji su odobreni za izgradnju autocesta i brzih cesta) i Kapitalni transfer odobren JP Aerodrom Bihać d.o.o. nisu planirani u skladu sa Zakonom o proračunimau FBiH, na osnovu relevantne dokumentacije, za projekte koji su spremi za realizaciju. Proračunom FBiH za 2022. godinu odobreno je 229.300.000 KM za izgradnju cesta i brzih cesta, programi utroška sredstava doneseni su u iznosu od 222.400.000 KM, a realizirano je 46.008.131 KM. Također, JP-u Aerodrom Bihać d.o.o. odobreno je 19.700.000 KM, od
čega je realizirano i Aerodromu doznačeno 3.018.111 KM.
Za Aerodrom Bihać Odluka je donesena 21. 7. 2022. godine na iznos od 19.700.000 KM, a za ostale zračne luke programi utroška sredstava usvojeni su 4. 8. 2022. godine, i to: za Aerodrom Sarajevo (2.000.000 KM), Zračnu luku Mostar (2.000.000 KM) i Aerodrom Tuzla (2.000.000 KM).
Revizori su mišljenje s rezervom utemeljili i u Ministarstvu okolišta i turizma kojeg je vodila Edita Đapo.
Nije uspostavljena vjerodostojna evidencija o radnom vremenu u skladu s Pravilnikom o sadržaju i načinu vođenja evidencije o radnicima i drugim osobama angažiranim na radu, na osnovu koje se može potvrditi da su zaposlenici bili prisutni i obavljali poslove u utvrđenom radnom vremenu, a koja je temelj za obračun plaće i drugih prava iz radnog odnosa.
Također, kriteriji za raspodjelu sredstava „Tekućeg transfera za razvoj turizma u FBiH“ za Program 2. i 3. nisu mjerljivi i ne mogu se objektivno ocijeniti. Također, nije utvrđena ni dokumentacija kojom se potvrđuje ispunjenost svih kriterija, što nije u skladu s odredbama Zakona o izvršavanju Budžeta FBiH za 2022. godinu.
Kao i kod ostalih ministarstava, ni ovo nije izvršilo kontrolu namjenskog utroška sredstava financijske pomoći u uvjetima pandemije COVID-19 za najmanje 5.539.830 KM kod poslovnih subjekata turističko-ugostiteljskog sektora koji su smanjili broj radnika na 31. 12. 2020. u odnosu na 30. 9. 2020. godine, što nije u skladu s mjerama za podršku ugroženim sektorima gospodarstva FBiH u okolnostima pandemije COVID-19 te smanjenje broja zaposlenih imalo je za posljedicu da nije ispunjen opći cilj.
Izvješće neovisnog revizora daje se na osnovu provedene financijske revizije, koja obuhvaća reviziju financijskih izvješća i reviziju usklađenosti aktivnosti, financijskih transakcija i informacija s relevantnim zakonima i drugim propisima.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.