JOŠ NEMA ODGOVORA Tko je odgovoran za klizište u Donjoj Jablanici?
Nešto više od mjesec dana prošlo je od tragične bujične poplave i klizišta u Donjoj Jablanici, ali još nema odgovora nadležnih, tko je odgovoran? Osim prirodnog faktora, evidentan je i ljudski, prije svega zbog nelegalnog kamenoloma samo 500 metara iznad samog naselja. Tim tužitelja Hercegovačko-neretvanske župnije dalje utvrđuje okolnosti nesreće. Za to vrijeme, geolozi upozoravaju da Donja Jablanica nije sigurno mjesto za život, prenosi BHRT.
Ni mjesec dana nakon stravične katastrofe ovdje u Donjoj Jablanici, još uvijek nema službenih rezultata istrage o cijelom slučaju. Mještani žive u strahu od novih klizišta i kamenoloma iznad samog mjesta.
Pitanje sigurnosti, koje se još čeka od institucija vlasti, odredit će daljnji život mještana Donje Jablanice, odnosno dati odgovor je li moguća obnova domova i povratak u ovo mjesto.
"Mi i dalje čekamo bilo kakve informacije povodom te sigurnosti. Pitanja koja smo već postavili, nismo dobili još uvijek odgovor na njih. Mi smo na čekanju, nemamo nikakvih novih informacija bilo čega, da li sigurno ili nije, li će se narod moći ovdje vratiti ili neće", kazao je Bakir Tufek, predsjednik MZ Donja Jablanica
Za to vrijeme, stručnjaci upozoravaju da je prostor Donje Jablanice nesiguran i opasan za povratak mještana.
"Sigurno u ovom periodu geološki i strukturno jako narušen i ne bih sigurno preporučio nikome da se vraća u objekte, pogotovo na mjestima gdje je prethodno dolazilo do obrušavanja stijena u vidu kameno-blatnih tokova, tako da bi prije bilo kakvog povratka detaljno trebalo snimiti teren s aspekta sigurnosti", pojašnjava Toni Nikolić, Zavod za geologiju FBiH
A značajnije aktivnosti oko utvrđivanja sigurnosti na terenu mogu se uraditi tek na proljeće, kaže Nikolić. U međuvremenu, čekaju se i rezultati istrage o okolnostima jablaničke katastrofe koju provodi tim tužitelja HNŽ-a. Ne zna se kada će istraga biti završena.
"Po naredbi suda, a pod nadzorom Tužiteljstva HNŽ, istražitelji policije su izuzeli poslovnu dokumentaciju iz Ministarstva gospodarstva HNŽ, a vezano za firmu "Sani" d.o.o. Jablanica, u čijem sastavu je navodno bio i pomenuti Kamenolom, te su naređena određena vještačenja. nastavlja rad na ovom predmetu", govori Ana Rajič, glasnogovornica Tužiteljstva HNŽ
Dok se istraga ne završi, iz Vlade HNŽ-a ne žele davati izjave. Tvrde da firma Sani iz Jablanice nikad nije dobila koncesiju za eksploatiranje kamena na području Donje Jablanice. Navode da je 2009. godine ovoj firmi zabranjen rad i zapečaćen objekt, a 2011. izdan prekršajni nalog od 5.500 tisuća maraka. Posljednji inspekcijski nadzor 2021. godine je utvrdio da nema vidljivih znakova izvođenja radova. Međutim, iz Vlade ističu da time ne tvrde da na terenu nije bilo nezakonitih aktivnosti. Ista, sporna firma, od Vlade i Ministarstva gospodarstva HNŽ-a, lani je dobila poticaj od 14 tisuća maraka, ali on tvrde ne obuhvaća eksploatiranje kamena. Istraga koja je sada u fokusu jablaničkog slučaja trebala bi utvrditi lanac odgovornosti svih koji su svojim nemarom doveli do tragičnog ishoda u Donjoj Jablanici.