JE LI VRIJEME ZA PROMJENE U OBRAZOVANJU? Zastupnici HNŽ-a o zakonima starim više od 20 godina

Skupština HNŽ
hercegovina.info

U Mostaru se danas održava sjednica Skupštine Hercegovačko-neretvanske županije, posvećena razmatranju stanja u obrazovanju. Ovo je jedina točka dnevnog reda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sjednica je organizirana temeljem zaključka s prethodne sjednice, održane 23. prosinca, kada je zatražena detaljna informacija i prijedlog mjera vezanih uz aktualno stanje u osnovnom i srednjem obrazovanju.Skupština HNŽ

Fokus na usklađivanju zastarjelih zakonskih okvira

Glavni fokus sjednice je usklađivanje zastarjelih zakonskih okvira i donošenje strateških planova za dugoročno poboljšanje obrazovnog sustava. Zastupnici će raspravljati o ključnim pitanjima, poput materijalnog statusa zaposlenika, normativne djelatnosti i zakona koji tek trebaju biti doneseni, kao i izazovima poput pada broja učenika i nedostatka stručnog kadra.

Predsjednik Skupštine, Džafer Alić kazao je kako danas očekuje korektno diskutiranje na ovu temu što bi trebalo rezultirati određenim zaključcima koji bi se usmjerili u budućnost unaprijeđena obrazovanja ove županije.

''Resorno ministarstvo već radi na izradi novih zakona o osnovnom, predškolskom i visokom obrazovanju. Ministarstvo je usmjereno na kreiranje planskih i zakonskih dokumenata koji bi omogućili sustavno rješavanje problema i pružili smjernice za buduće djelovanje'', kazao je Alić.

Skupština HNŽ

Predsjedatelj Skupštine, Tomislav Martinović, naglasio je nužnost izmjena postojećih zakona, od kojih su mnogi doneseni prije više od 20 godina.

''Ima jako puno otvorenih pitanja i pitanja na koje je danas potrebno donijeti odgovore i zaključke. Pitanje materijalnog statusa uposlenika u osnovnim i srednjem obrazovanja, normativnu djelatnost zakona koje trebamo formulirati i donijeti'', kazao je Martinović.

Skupština HNŽ

Istaknuo je kako u obrazovanju postoji realna potreba za modernizacijom zakonodavstva te da je ključno definirati strategiju za naredne godine, a inicijative će se kretati u tom pravcu.

''Očekujemo da će zastupnici imati dovoljno vremena za raspravu i da ćemo donijeti adekvatne zaključke koji će postati obvezujući za daljnje djelovanje", kazao je.

Današnjoj sjednici prisustvuje 30 zastupnika, a priliku za obraćanje imat će i predstavnici sindikata prosvjetnih djelatnika, čiji su zahtjevi i nedavni štrajk bili ključni povod za uključivanje ove teme u dnevni red.

Skupština HNŽ

Nismo zakasnili?

Resorni ministar, Adnan Velagić, govorio je o nagomilanim problemima u obrazovanju, ističući kako ad hoc rješenja nisu donijela dugoročnu stabilnost.

"Situacija u našem obrazovanju nije jednostavna, ali ne odstupa značajno od stanja u drugim kantonima. Privremena rješenja samo su odgađala ključne probleme. Danas je potrebno poduzeti konkretne korake kako bismo spriječili daljnje pogoršanje", rekao je ministar.

Naglasio da je nužno vrijeme i strateški pristup za rješavanje problema.

"Nismo zakasnili, ali moramo biti svjesni da nemamo čarobni štapić za rješavanje svih izazova preko noći. Potrebno je vrijeme i ispravan kurs djelovanja. U posljednje vrijeme radimo intenzivno sa socijalnim partnerima, posebice sa sindikatima, kako bismo pronašli rješenja. Međutim, povećanje plaća ili druga pojedinačna rješenja neće biti dovoljna – nužne su sistemske reforme", kazao je.

Skupština HNŽ

Jedan od ključnih ciljeva, prema riječima ministra, jest povećanje učinkovitosti sustava uz istovremeno osiguranje boljih uvjeta za radnike i kvalitetnije obrazovanje za učenike.

"Moramo utvrditi koliko danas izdvajamo za obrazovanje i možemo li postići bolji sustav – jeftiniji, ali kvalitetniji, uz osiguranje viših plaća za prosvjetne radnike. To podrazumijeva donošenje novih zakona i podzakonskih akata, na čemu Ministarstvo radi od prvog dana", naglasio je.

Skupština HNŽ

Ministar je posebno istaknuo zastarjelost postojećih zakona te potrebu za njihovim izmjenama.

"Odmah po dolasku u Ministarstvo prepoznao sam da je ključni problem nedostatak ažuriranih zakona i propisa. Krenuli smo u izradu novih zakona, ali to je proces koji zahtijeva vrijeme i temeljitu pripremu. Kvalitetan zakon ne može se donijeti preko noći" zaključio je Velagić.