IZVANREDNE MJERE U SARAJEVU Organizirana evakuacija, privremeni smještaj i 24-satna dežurstva zbog klizišta
Županijska uprava Civilne zaštite ŽS donijela je naredbu o evakuaciji stanovništva u dijelovima Općine Stari Grad koji su ugroženi klizištima. Odluku je potpisao ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Županije Sarajevo Bojan Bošnjak.
Prema naredbi koja je objavljena danas, nalaže se Općinskom stožeru civilne zaštite Općine Stari Grad Sarajevo da izvrši evakuaciju stanovništva i materijalnih dobara s ugroženih područja Općine Stari Grad Sarajevo, MZ Širokača, ulica Bostarići i Ablakovina, na područje općina Centar, Novi Grad i Novo Sarajevo, piše Klix.
Za njih je osiguran privremeni smještaj u KJU "Dom za socijalno zdravstveno zbrinjavanje osoba s invaliditetom i drugih osoba" u Nahorevskoj ulici, "Dom za djecu bez roditeljskog staranja" na Bjelavama, "Odgojni centar Županije Sarajevo" u Jukićevoj ulici te Službe za zbrinjavanje djece u stanju potrebe u ulici Hamdije Čemerlića i SOS Dječja sela BiH.
Prema protokolu, građani koji se nalaze u ovom dijelu Starog Grada mogu odbiti ovu naredbu. Također, važno je napomenuti da je odluku o evakuaciji donio županijski nivo vlasti te će se ona, u skladu s procedurama, dalje prenijeti na razinu općina.
Za provedbu ove naredbe zadužuju se općinski stožeri civilne zaštite, Uprava policije MUP-a ŽS, Ministarstvo za rad, socijalnu politiku, raseljene osobe i izbjeglice ŽS, javne ustanove, humanitarne organizacije, općinske uprave i organizacije Crvenog križa. Podsjetimo, u posljednjih nekoliko tjedana intenzivirane su aktivnosti na rješavanju problema klizišta u ovim dijelovima Općine Stari Grad.
Sredinom listopada održana je i izvanredna sjednica civilne zaštite na kojoj je usvojeno nekoliko zaključaka.
Civilna zaštita zadužena je da zatraži pomoć Federalne uprave civilne zaštite putem Županijske uprave civilne zaštite ŽS, s ciljem hitnog prestanka daljnjeg odlaganja materijala na deponiju i uklanjanja postojeće deponije, zbog opasnosti uzrokovanih klizištem koje se širi prema objektima u podnožju. Također, potrebno je izvesti drenažne radove za kontrolirano odvođenje voda iz tijela klizišta do najbližeg recipijenta. Sve se ovo provodi u suradnji s nadležnim institucijama entiteta RS, s obzirom na to da se klizište nalazi na području tog entiteta.
Naloženo je službi civilne zaštite da zatraži pomoć Županijske uprave civilne zaštite u svrhu uklanjanja srušenih stabala i kamenog i zemljanog materijala iz korita Bistričkog potoka, budući da OSG i JKP OSG nemaju odgovarajuću mehanizaciju i resurse za navedeno.
Pripremiti plan evakuacije za područje Bostarići, uključujući procjenu broja ugroženih osoba i njihovih potreba.
Organizirati 24-satna dežurstva na lokalitetu Bostarići kako bi se pratila situacija i brzo reagiralo u slučaju opasnosti.
Postaviti dežurne telefone za pružanje informacija građanima.
Civilna zaštita zadužena je da se obrati Federalnoj upravi civilne zaštite i drugim relevantnim institucijama radi koordinacije mjera i resursa.
Služba za inspekcijske poslove zadužena je da se obrati nadležnim inspekcijskim organima u entitetu RS kako bi ih upoznali s mjerama iz preliminarnog izvješća Zavoda za izgradnju ŽS.
Civilna zaštita zatražit će od MUP-a ŽS, Uprave policije, svakodnevno snimanje dronom predmetnog lokaliteta kako bi se ažurno pratilo stanje na terenu i eventualne promjene.
Zatražit će se od Vlade Županije Sarajevo i Federalne direkcije za robne rezerve stavljanje na raspolaganje kapaciteta u slučaju evakuacije stanovništva.