ISTOČNA HERCEGOVINA Promjena vlasti u Bileći i Gacku, upitna gatačka skupštinska većina

Gacko
Ilustracija/Direkt portal

U većem dijelu istočne Hercegovine rezultati lokalnih izbora nisu donijeli značajnije promjene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gacko, Bileća, Trebinje, Ljubinje, Foča - Do promjene vlasti došlo je u Gacku, gdje je SDS-ov kandidat Vukota Govedarica osvojio načelničko mjesto. Svojevrsno iznenađenje se dogodilo u Bileći, gdje je SNSD ponovo preuzeo vlast, usprkos tome što je tijekom osmogodišnje vladavine, dok je na čelu bio Miljan Aleksić, ova općina zadužena za 20 milijuna maraka, prenosi Mapa istraživačkih sadržaja.

Parežanin novi načelnik Bileće

Novi načelnik općine Bileća SNSD-ov Miodrag Parežanin osvojio je 362 glasa više od Veselina Vujovića, kandidata SDS-a.

Na primjeru Bileće, a i drugih općina u istočnoj Hercegovini, može se konstatirati da su treći kandidati za načelnika na izborima više poslužili da odnesu dio glasova nego što su bili u ozbiljnoj trci za prvog čovjeka lokalne zajednice.

U Bileći je trećeplasirani kandidat Mihajlo Vujović iz Srpske radikalne stranke osvojio 228 glasova, što ga je ostavilo daleko od konkurenata.

Slična situacija zabilježena je i u Trebinju, gdje je nezavisni kandidat Ranko Vučinić osvojio 190 glasova.

U Gacku je trećeplasirani kandidat Srđa Bjelogrlić dobio podršku 154 birača.

SNSD u Bileći će imati sigurnu skupštinsku većinu

SNSD će u novom skupštinskom sazivu imati šest zastupnika, koliko je bio osvojio i na prethodnim lokalnim izborima.

U skupštinsku većinu s njima će i Socijalistička partija kao i DNS koje su ranije podržavale vlast SDS-a u Bileći, od novog skupštinskog saziva i dalje će podržavati vlast, ali ovoga puta SNSD-a.

U koaliciji sa SNSD-om u novom skupštinskom sazivu bit će i SPS i DEMOS, a u vlast bi i zastupnici bilećkog NPS-a, koji su ranije bili u skupštinskoj većini sa SDS-om.

“Mi imamo potvrdu na ovaj broj glasova da nas narod hoće i da je nas narod podržao u ovoj priči, jer to pokazuju rezultati. Pregovori su u tijeku“, rekao je ranije za ATV zastupnik NPS-a u Bileći Milan Dučić.

Građanski pokret Bileća, koji se po prvi put pojavio na izborima, osvojio je dva zastupnička mandata, još je u pregovorima koju će stranu podržati.

Na strani oporbe pored tri zastupnika SDS-a, bit će i zastupnik Radikala, ali i Dražen Dunđer zastupnik SRS dr Vojislav Šešelj.

U Trebinju Mirko Ćurić ostaje u fotelji gradonačelnika, stabilna i skupštinska većina

Novi - stari gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić pobijedio je Lazara Radana s 1.697 glasova više.

Oporbeni predstavnici su još prije samih izbora upozoravali da je vlast planski mijenjala biračima prebivalište u Trebinje, spekuliralo se čak i da je na pojedinim adresama prijavljeno više birača, međutim ništa od toga nije dokazano pošto u biračkom spisku nisu navedene adrese birača, a podatak koliko je ljudi prijavljeno na pojedinoj adresi ne može se dobiti iz institucija. Sigurno je jedino da je na lokalnim izborima u Trebinju 1.531 osoba više imala pravo glasa u odnosu na Opće izbore koji su održani 2022. godine. Luka Petrović, potpredsjednik SNSD-a, je u jednom gostovanju na lokalnoj televiziji potvrdio da su pojedini stanovnici manjih hercegovačkih općina Bileće, Ljubinja i Berkovića mijenjali adrese zbog navodnih poticaja koje ovaj grad nudi.

“Prijavljuju se u Trebinje, žive oni i dalje tamo, da bi ostvarivali programe koje grad Trebinje pruža. A zašto, odakle, pa iz općina gdje se ovo ne radi, iz općina gdje vlada sadašnja republička oporba”, rekao je Petrović prilikom gostovanja na lokalnoj televiziji.

SNSD-ov kandidat je osvojio 9.839 glasova, dok je kadar Liste za pravdu i red, koja je po prvi put imala svoga kandidata za gradonačelnika, osvojio 8.142 glasa.

Iako je Lazar Radan dobio 209 glasova više nego oporbeni kandidat za gradonačelnika prije četiri godine, oporbeni zastupnici su dobili znatno manje povjerenje građana Trebinja nego na prethodnim lokalnim izborima.

Tako će u ovom skupštinskom sazivu umjesto prvobitnih deset, sjesti šest zastupnika oporbe.

Isti broj zastupnika od oporbenih stranaka je sačuvala samo Lista za pravdu i red, koja će u novom sazivu imati četiri zastupnika.

SDS će ima dva zastupnika, što je za jedan manje u odnosu na prethodne lokalne izbore.

PDP i Narodni front bez zastupnika

Bez zastupnika, od svih političkih subjekata u Trebinju su ostali samo Narodni front i PDP.

Trebinjski PDP je ne prethodnim lokalnim izborima zajedno s pokretom Naša Hercegovina – HNP Rodoljuba Draškovića imao tri zastupnika, dok sada na izborima nije ni sudjelovao spomenuti pokret, a bez rezultata sudjelovanja je bio PDP.

Kao novi politički subjekt se na izborima pojavio Narodni front, čija je lista i bila sačinjena od dijela bivših članova PDP-a, ali ni oni nisu osvojili mandat.

Slom PDP-a

Podsjećanja radi, nakon prethodnih lokalnih izbora održanih 2020. godine Slavko Vučurević, inače bivši PDP-ov gradonačelnik Trebinja, je napustio koaliciju Naša Hercegovina – HNP Rodoljub Drašković-PDP i pristupio Socijalističkoj partiji Srpske Gorana Selaka, dok su zastupnici Saša Borjan i Budimir Koprivica, također napustili spomenutu koaliciju  i pristupili novoformiranom Narodnom frontu.

Prema mišljenju pojedinih članova ove stranke, upravo je prelazak nekada istaknutih članova stranke nakon osvajanja mandata i utjecao na oslabljeno povjerenje glasača u PDP.

Oporbeni mandati za DEMOS i pokret Srce za Trebinje

Za razliku od još uvijek aktualnog skupštinskog saziva povjerenje građana Trebinja u novom mandatu je dobio po jedan zastupnik DEMOS-a i novoformiranog pokreta Srce za Trebinje.

Glasovi iz odsustva presudili u korist NDP-a

Po dva mandata osvojile su Ujedinjena srpska, Socijalistička partija, Narodna partija srpske Darka Banjca i Narodni demokratski pokret.

Najveći broj glasova dospjelih poštom u Trebinju je imao NDP i to 90. Ovaj broj je značajan za ovu političku stranku, jer od prvobitnih procjena da će imati jednog zastupnika, oni su zahvaljujući glasovima dospjelim poštom, ipak došli i do drugog zastupničkog mandata. Drugi zastupnički mandat osvojio je Zoran Pologoš, kojeg je nakon prethodnih lokalnih izbora opozicija optuživala za neregularnosti u pogledu dobivenih glasova putem pošte.

Inače, po tadašnjoj prijavi narodnog poslanika Nebojše Vukanovića za izborne malverzacije protiv Zorana Pologoša istragu je vodilo i Okružno javno tužiteljstvo u Trebinju.

Luki Petroviću najviše glasova, ali i manje povjerenje glasača

Pošto je na lokalnim izborima po prvi put pravo glasa bilo ograničeno na samo tri kandidata unutar jedne političke opcije, primjetan je i pad broja osobnih glasova kandidata unutar političkih stranaka.

Luka Petrović, koji je bio nositelj liste SNSD-a, dobio je najveći broj glasova od svih zastupnika, ali promatrajući prethodne lokalne izbore i njegov tadašnji rezultat, primjećujemo da je Petrović sada imao manje povjerenje građana.

Petrović je u odnosu na 2020. godinu ima 117 glasova manje.

Luka Petrović je  početkom godine smijenjen s mjesta glavnog tajnika SNSD-a nakon čega je postavljen za potpredsjednika ove stranke.

Ipak, najmanje povjerenje građana u odnosu na prije četiri godine, od još uvijek aktualnih zastupnika SNSD-a dobili su Gordan Mišeljić, Slađana Skočajić i Blagoje Šupić.

Tako je Gordanu Mišeljiću povjerenje uskratio 1.266 glasača, Slađana Skočajić je dobila 1.217 glasova manje, dok je Blagoje Šupić u odnosu na prethodne lokalne izbore dobio 521 glas manje.

SNSD, usprkos manjem broju pojedinačnih glasova za zastupnike, je sačuvao 12 zastupničkih mjesta, koliko je ova stranka osvojila i prije četiri godine.

Manji broj osobnih glasova i za Vukanovića

Nositelj Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović, koji je i poslanik u Narodnoj Skupštini Republike Srpske, prije četiri godine je imao 1.744 glasa, dok su mu za ove izbore povjerenje uskratila 302 glasača.

Gacko: Govedarica novi načelnik, ali bez većinske podrške u skupštini

Kandidat SDS-a Vukota Govedarica izabran je za novog načelnika, pobijedivši s oko 530 glasova prednosti nad protukandidatom Srđanom Milovićem iz SNSD-a. Razlika od gotovo 10% za poznavatelje prilika je potpuno očekivana. No, predsjednik SNSD-a Milorad Dodik je poraz pripisao unutarstranačkoj podjeli, optužujući bivšeg načelnika Ognjena Milinkovića za raskol u općinskom odboru.

Iako je izbor načelnika bio u fokusu javnosti, jednaku političku težinu ima i raspodjela mandata u lokalnoj skupštini. A ona pokazuje da će Govedarica vjerojatno morati da radi bez podrške većine zastupnika. Naime, SDS i SNSD su izjednačeni jer su, kao i prije četiri godine, osvojili po šest mandata.

Najveći koalicijski potencijal ima Socijalistička partija Srpske (SPS), koja je osvojila tri mandata. Međutim, lider SPS-a, Maksim Skoko, je već izjavio da ostaje vjeran koaliciji sa SNSD-om, što je očekivano s obzirom na to da bi prekid suradnje mogao ugroziti njegovu poziciju direktora RiTE Gacko. Upravljanje ovim poduzećem imalo je značajan utjecaj na rast podrške SPS-u koji je osvojio duplo više glasova nego na prethodnim izborima 2020. godine.

Osim SDS-a, SNSD-a i SPS-a, u Skupštini općine Gacko po jednog zastupnika će imati i SRS, Prva SDS, DNS i DEMOS. Očekuje se da će Govedarica moći računati na podršku zastupnika iz Radikalne stranke, ali je malo vjerojatno da će dobiti podršku ostalih, s obzirom na političke interese i pozicije koje stranke imaju na republičkom nivou kroz suradnju sa SNSD-om.

Praveći zajedničku listu sa SRS-om PDP u Gacku je doživio značajan pad podrške birača. Za razliku od izbora prije četiri godine, kada su imali dva zastupnika, u novom sazivu nisu osvojili nijedan mandat.

Jedan od aspekata koji budući skupštinski saziv čini posebnim jest veći broj žena. Žene će činiti skoro trećinu zastupnika u SO Gacko, s tri zastupnice iz SNSD-a, dvije iz SDS-a i jednom iz DNS-a.

Ljubinje i dalje u rukama SDS-a

Glavnu riječ u Ljubinju će i dalje voditi SDS-ov Stevo Drapić, koji je na lokalnim izborima ponovo dobio povjerenje stanovnika ove male hercegovačke općine.
Naime, Drapić je osvojio 399 glasova više od SNSD-ovog Boža Ćuzulana, koji je inače zastupnik u još uvijek aktualnom skupštinskom sazivu.

Za skupštinsku većinu nema problema ni u Ljubinju

Zastupnička mjesta u Ljubinju, njih 15, raspoređeno je na osam političkih subjekata od ukupno deset, koliko ih se pojavilo u Ljubinju na lokalnim izborima. Bez osvojenih mandata u ovoj maloj lokalnoj zajednici su tako ostali Narodni front i Stranka demokratske akcije.

SDS će u skupštini imati šest zastupnika, što je više za jedan u odnosu na prethodne lokalne izbore, a podrška je za sada dogovorena i u novom sazivu sa Socijalističkom partijom i Narodnim demokratskim pokretom. Po toj računici ljubinjski SDS za sada ima sigurnu većinu od osam zastupnika, a, kako smo čuli, pregovori su i dalje u tijeku.

SNSD je osvojio tri zastupnička mjesta, koliko ima i u još uvijek aktualnom skupštinskom sazivu.

U zastupničke klupe sjest će i po jedan zastupnik Demokratskog saveza (DEMOS), Ujedinjene Srpske, DNS-a Nenada Nešića i Narodne partije Srpske Darka Banjca.

Nepromijenjena vlast i sigurna većina u Foči

SNSD-ov Milan Vukadinović i naredne četiri godine biće načelnik Foče. On je, na osnovu prebrojanih glasova sa redovnih biračkih mjesta, osvojio 686 glasova više od Ognjena Bodiroge, inače SDS-ovog poslanika u Narodnoj Skupštini Republike Srpske.

Pored pobjede za načelnika, SNSD je ostvario i najveći uspjeh među zastupnicima. Tako će u novom skupštinskom sazivu sjediti deset zastupnika SNSD-a, što je za dva više nego na prethodnim lokalnim izborima.

Jednog zastupnika više u novom skupštinskom sazivu imat će i SDS, kojeg će u Skupštini Foče predstavljati pet zastupnika.

Većina u Foči je neupitna

Kako saznaje Direkt portal, većina SNSD-u u općini Foča je neupitna, pošto su jedini oporbeni zastupnici iz SDS-a.

Uz zastupnike SNSD-a, tako će stati i tri zastupnika DEMOS-a, po dva zastupnika iz Ujedinjene srpske i Socijalističke partije, kao i po jedan zastupnik iz DNS- Nenad Nešić i SNP, Socijalističke partije srpske – Goran Selak i Narodne partije srpske – Darko Banjac.

Tijekom sljedećeg tjedna se očekuju službeni certifikati SIP-a onima koji su dobili mandate, nakon čega će biti i održane konstitutivne sjednice. Izuzetak su one općine u kojima SIP još nije potvrdio službene rezultate.