INVESTITOR TRAŽI 5 MILIJUNA Novoizgrađeni dom u Vrapčićima zjapi prazan, prvi susjed „Nek' se ruši“

Zdravko Mikulić starački dom Vrapčići

Mostarac Zdravko Mikulić umirovljeničke dane provodi na djedovini uz starački dom u Vrapčićima, višemilijunski velebni objekt, koji zjapi prazan nakon što mu je obnovljen postupak izdavanja dozvola. Investitor, kako smo saznali tijekom izvješća gradskog Pravobraniteljstva tuži Grad Mostar za nepunih 5 milijuna maraka zbog nastale mu štete, no nas je zanimalo kako se sve odnosi na Zdravka Mikulića, koji se bori protiv ovog objekta, te smo ga i posjetili. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Nek se ruši“

„Od 2020. se borim protiv ovog objekta, preko četiri godine već. Jesam li zadovoljan!? Objekt jest izgrađen. Međutim, 250 ljudi, što starih osoba, što radnika, i sve što ide uz to, neće biti tu, pa će mi biti lakše“, komentira Mikulić, dodavši da je zadovoljan u tom dijelu da se nitko neće useliti. 

Mišljenja je i da objekt treba srušiti. 

„To ne trebam ja tražiti, to treba tražiti Grad, objekt koji nema valjane papire interes je da se ruši. Je li to logika!? Je li to zakon!?“, kaže dalje Mikulić. Upitan tko je najodgovorniji za štetu koja će nastupiti po Grad Mostar Mikulić kaže da je to Odjel za urbanizam Grada Mostara. 

Mikulić kaže da bi analizirajući ovaj slučaj došli do presjeka kompletnog stanja društvu, jer se u ovom predmetu sve vidi – od funkcioniranja sustava, do poštivanja zakona, odnosa u organima upravljanja, i td. U dom više nitko ne dolazi. 

„Odavno ne vidim nikoga, vidim trava narasla. Očito su se pomirili sa stanjem“, kaže Mikulić. Dodaje da je investitor mogao imati mnogo manju štetu da je stao s gradnjom na vrijeme, ili da je zaustavljen na vrijeme, a sukladno rješenju izdanom 16. rujna 2021. godine, u kojem mu se nalaže da obustavi sve radove, jer je u međuvremenu donesen zaključak kojim se dozvoljava postupak obnove odobrenja za gradnju.

Zdravko Mikulić starački dom Vrapčići

Zdravko Mikulić starački dom Vrapčići

„U trenutku rješenja objekt je bio roh-bau, bez podova, bez ičega. On navodi da su već tada bili podovi završeni, a ja imam slike kad su doveli podove/laminate i stajali su pored objekta mjesec dana“, navodi dalje Zdravko koji je pomno bilježio sve faze radova. Smatra da Budnjo od Grada ne može dobiti cjelokupan dio koji potražuje, odnosno može dio do trenutka donošenja rješenja. „Postoje dnevnici izvođača radova, iz toga se može sve vidjeti. Ako ih izvođač nije vodio tu su mu užasno velike kazne“, nastavlja dalje Mikulić. 

Dodaje da to više i nije njegov problem, no da ima jedan drugi aktualan. 

„Kad su gradili ovaj objekt vlasnik je zatvorio seoski put, koji je ucrtan u katastru, ide iznad moje kuće, spaja se gore poviše i ide dolje kroz selo, to je jedini put od kuće do kuće. On je taj put pregradio, jedan dio pripojio u svoje imanje, te na državnom zemljištu posadio masline. Taj put nam je služio kad idemo u selo, i kad idemo u brdo. Njega više nema. On je tu napravio neki nasip visok dva metra, stavio rampu i napravio sebi cestu za dio imanja iznad objekta“, priča Mikulić koji je i ovo prijavio inspekciji. Prvi tim koji je izašao na teren, tvrdi on, utvrdio je da se radi o uzurpaciji, i da se mora vratiti u prvobitno stanje. „Iza toga dolazi treća inspektorica, koja piše dopis 'mi smo izašli na lice mjesta, pregledali i utvrdili da je vraćeno u prvobitno stanje'. A ništa krenuli nisu!“, pojašnjava Mikulić. Kaže da mještani sada obilaze. „Našli su najlakši put, jednim dijelom prolaze preko moje parcele, pa ulaze u posjed ovoga objekta i onda idu gore dalje. Putem više ne mogu“, zaključuje Mikulić, dodajući da unatoč takvom stanju na terenu inspektorica konstatira da je vraćeno u prvobitno stanje. 

Zdravko Mikulić starački dom Vrapčići

Na Brijegu isto, no sa zaključkom se odugovlači

Podsjetimo, tijekom zadnje sjednice iz izvješća pravobraniteljstva iskristaliziralo se sljedeće. Investitor 'Green project' iz Sarajeva tuži Grad Mostar radi naknade štete u iznosu 4.917.510 maraka. Razlog tužbe je navodna šteta koja je nastala tužitelju usljed aktivnosti Grada Mostara (Odjel za urbanizam), a zbog izdavanja odobrenja za građenje koje je naknadno poništeno, pri čemu je tužitelj u razdoblju između izdavanja i poništenja odobrenja izvršio građevinske radove na poslovnom objektu. Nakon što je građevinska dozvola poništena, tužitelj zahtijeva naknadu štete zbog uloženih sredstava jer je navodno, u svemu postupao u skladu s aktima Grada Mostara. Na naš raniji upit o ovoj problematici kazao je da sve papire ima, prešutjevši ipak obnovu postupka, odnosno gornje rješenje. 

“Obavještavamo Vas da imamo sve potrebne dozvole vezane za izgradnju objekta i sve što se tiče našeg objekta, a sve detaljnije informacije možete dobiti u Odjelu za urbanizam i gradnju grada Mostara”, napisao je u odgovoru našem portalu investitor Fadil Budnjo, koji dom za stare ima i u Sarajevu, na Ilidži. 

Na naš upit ranije su odgovorili su i iz Odjela za urbanizam Grada Mostara. Upitani tko je potpisao urbanističku suglasnost i građevinsku dozvolu za objekt u Vrapčićima ističu da je rješenje o urbanističkoj suglasnosti izdano 8. listopada 2018., a potpisao ga je Ljubo Bešlić, dok je odobrenje za gradnju izdano 4. travnja 2019., a potpisala ga je po ovlaštenju Radmila Komadina. Navode i da je zaključkom od 30. lipnja 2021. uvažen prijedlog Zdravka Mikulića i dozvoljena obnova postupka izdavanja urbanističke suglasnosti, a što je potpisala Marina Deronjić. 

Slična bi se situacija dogodila i na Bijelom Brijegu, no Grad Mostar ovdje uporno odbija obnoviti postupak izdavanja dozvola.

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.