INSPEKCIJA SE OGLASILA Što je prava istina o izdavanju lijekova poput Caffetina, Brufena i Andola na recept

U Sarajevu su se pojavili navodi da više nije moguće kupiti određene lijekove bez recepta, iako su se ranije mogli nabaviti slobodno. Među njima su Caffetin, Andol i Brufen, koji se često koriste.
Međutim, iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove (KUIP) u Sarajevu istaknuli su za Klix da redovito provode kontrole izdavanja lijekova, uključujući i one provedene krajem prošle godine, ali da tada Caffetin, Andol i Brufen nisu bili predmet inspekcije.
Fokus na lijekovima koji zahtijevaju recept
„Naglasak je stavljen na izdavanje lijekova za koje je potreban liječnički recept, kao što su antibiotici, anksiolitici, antidepresivi, hormoni i kortikosteroidi. Tijekom pojačane kontrole provjeravani su lijekovi poput Analgin 10x500 mg, Lexilium 1,5 mg i 3 mg, Misar 0,25 mg, Lioresal 25 mg, Ozempic 1 mg i drugi”, navode iz KUIP-a.
U prosincu prošle godine provedeno je 26 inspekcijskih nadzora, nakon kojih je doneseno 10 rješenja o otklanjanju nepravilnosti i izdano 14 prekršajnih naloga u ukupnom iznosu od 38.000 KM.
“Napominjemo da se ove prekršajne i upravne mjere ne odnose samo na nepoštivanje režima izdavanja lijekova, već i na druge nepravilnosti iz nadležnosti farmaceutske inspekcije”, dodali su.
Registar lijekova BiH
U Registru lijekova Bosne i Hercegovine, koji je ažuriran u ožujku 2024. i dostupan na internetskoj stranici Agencije za lijekove BiH, navedeni su lijekovi, njihovi proizvođači i način izdavanja.
Pozivajući se na ovaj registar, inspektori su naglasili da se bez recepta mogu izdavati lijekovi kao što su:
Brufen Effect, Brufen Effect Rapid, Caffetin Menstrual, Dalsy, Rapidol S, te lijekovi iz skupine derivata propionske kiseline (generičkog naziva ibuprofen).
Iz skupine analgetika i antipiretika bez recepta se mogu izdati Andol i Aspirin.
Također, lijekovi iz skupine kofeina, kodeina i paracetamola, uključujući Caffetin, mogu se izdavati bez recepta.
"U registru je uz svaki lijek naznačeno izdaje li se bez recepta ili uz recept, te je li njegova primjena predviđena u zdravstvenim ustanovama sekundarne ili tercijarne razine. Niti jedna kontrola nije provođena izvan okvira propisanih zakonskim regulativama”, dodaju iz KUIP-a.
Nastavak kontrola i moguće kazne
Iz KUIP-a naglašavaju da nejasnoće koje su se pojavile u javnosti nisu službene informacije inspekcije. Najavili su nastavak kontrola ljekarni tijekom 2025. godine te će zatražiti povećanje broja farmaceutskih inspektora od kantonalne vlade.
Također su podsjetili da su za nepoštivanje režima izdavanja lijekova propisane sljedeće kazne:
10.000 KM do 15.000 KM za pravne osobe,
500 KM do 1.500 KM za magistre farmacije koji rade privatnu praksu,
250 KM do 1.500 KM za farmaceutske radnike.