HRVATSKI NARODNI SABOR Što se nalazi u deklaraciji o kojoj neće raspravljati preko 200 izabranih članova

U 11 sati u hrvatskom domu herceg Stjepan Kosača u Mostaru počinje 12. zasjedanje Hrvatskog narodnog sabora BiH, koje će se održati u sjeni bojkota više od 200 izabranih sabornika, uključujući predstavnike HDZ-a 1990, HNP-a, HDS-a, HSS-a, Hrvatske republikanske stranke (HRS) i Ramske narodne stranke (RNS).
Stranke koje su odbile sudjelovati u zasjedanju istaknule su nezadovoljstvo načinom rada i monopolom HDZ-a BiH, navodeći neispunjena obećanja, nedostatak institucionalnih reformi i izostanak izmjena Izbornog zakona kao ključne razloge za povlačenje iz HNS-a.
Na današnjoj sjednici trebala bi se donijeti i zajednička deklaracija koja je kao i obično puna floskula i općih mjesta, a posebna komedija trebala bi biti Informacija o realizaciji Demografske strategije Hrvata u BiH koju će izložiti Božo Ljubić.
Hercegovina.info donosi što bi se trebalo naći u spomenutoj deklaraciji.
Ključne poruke Deklaracije
HNS BiH naglašava važnost konstitutivnosti triju naroda kao temeljnog načela Ustava BiH, uz primjenu federalizma, decentralizacije i političkog pluralizma.
Deklaracijom se pozdravlja otvaranje pregovora s Europskom unijom te se potvrđuje strateški interes za članstvo BiH u EU i NATO-u. Hrvatski politički predstavnici najavljuju daljnji angažman u provedbi reformi koje će omogućiti napredak u procesu integracija.
Reforma Izbornog zakona
HNS BiH inzistira na izmjeni Izbornog zakona u 2025. godini, kao neizbornoj godini, kako bi se osigurala legitimna politička zastupljenost konstitutivnih naroda te provedba odluka Ustavnog suda BiH i Europskog suda za ljudska prava. Reforma je označena kao ključni korak za političku stabilnost i funkcionalnost institucija.
Prijedlog deklaracije možete pogledati OVDJE.
U Deklaraciji se osuđuju opstrukcije u popunjavanju pravosudnih institucija, osobito na štetu hrvatskih kadrova, te se ističe nužnost jačanja pravne države i neovisnosti sudstva.
Naglasak je stavljen na borbu protiv korupcije, privlačenje stranih investicija i poticanje gospodarskog rasta, kao ključnih faktora za zadržavanje mladih i sprječavanje iseljavanja. HNS BiH nastavlja provedbu Demografske strategije usmjerene na poboljšanje životnih uvjeta hrvatskog naroda u BiH.
Energetska sigurnost i infrastrukturni projekti
Posebno se ističe strateška važnost Južne plinske interkonekcije između Hrvatske i BiH, čiji razvoj HNS BiH smatra ključnim za energetsku stabilnost i gospodarski napredak regije.
"Projekt Južne interkonekcije plinskih sustava Hrvatske i BiH predstavlja strateški prioritet za hrvatski narod u BIH ali i za energetsku sigurnost, gospodarski napredak i stabilnost cijele regije. Njegova važnost je iznimno bitna za diverzifikaciju energetskih resursa i smanjenje ovisnosti o postojećem opskrbnom pravcu.
HNS BiH oštro osuđuje preglasavanje svih političkih predstavnika Hrvata u izvršnim i zakonodavnim tijelima vlasti Federacije BiH. Upozoravamo da ovakve prakse preglasavanja Hrvata vode u gubitak povjerenja i produbljivanju političke krize u Federaciji BiH. HNS BiH će se, u suradnji s domaćim i međunarodnim partnerima, nastaviti aktivno zalagati za realizaciju ovog projekta kao strateškim interesom hrvatskog naroda, štiteći njegove interese u BiH i prostora na kojem žive, kao i cijele BiH" stoji u deklaraciji.
Obrazovanje i nove tehnologije
Naglašena je potreba za većim ulaganjima u obrazovne institucije na hrvatskom jeziku, kao i razvoj znanosti, istraživanja i inovacija, uključujući primjenu umjetne inteligencije i ekoloških tehnologija.
HNS BiH nastavlja inzistirati na osnivanju javnog RTV servisa na hrvatskom jeziku, uz podršku postojećim hrvatskim medijima, portalima i tiskanim izdanjima.
Zaštita digniteta hrvatskih branitelja
Deklaracija naglašava važnost očuvanja istine o ulozi HVO-a i hrvatskih branitelja u Domovinskom ratu te se osuđuju selektivne optužnice koje narušavaju njihovu čast i dostojanstvo.
HNS BiH i hrvatski politički predstavnici obvezali su se na daljnju borbu za legitimno predstavljanje Hrvata u institucijama vlasti, očuvanje političke stabilnosti i jednakopravnosti konstitutivnih naroda, te nastavak predvodničke uloge u europskim i euroatlantskim integracijama BiH, no kakve koristi od toga i koliki će biti legitimitet ovakvog dokumenta o kojem gotovo polovica članova HNS-a neće ni raspravljati, tek ćemo vidjeti.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.