VIDEO  Hoće li Trump nastaviti s politikom sankcija dosadašnje američke administracije?

Staša Košarac
Hercegovina.info

Ured za kontrolu imovine stranaca američkog Ministarstva financija (OFAC) uveo je nove sankcije osobama i tvrtkama povezanim s predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i njegovim sinom Igorom, koje su pomagale obitelji Dodik da izbjegne i zaobiđe sankcije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sadržaj se učitava...

Na novoj listi sankcioniranih našli su se Staša Košarac, zamjenik predsjedatelja Vijeća ministara i ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, te Mirko Dobrić, Aleksandar Dobrić i Vlatko Vukotić, prenosi BHRT.

Dok neki smatraju da je riječ o odmazdi odlazeće američke administracije, drugi vjeruju da se SAD neće zaustaviti na ovome te da se u predstojećem razdoblju mogu očekivati nove sankcije i proširenje liste sankcioniranih osoba i tvrtki.

Sankcije Dodiku

Milorad Dodik i njegova obitelj nastavili su s pokušajima da prikriju kontrolu nad tvrtkama manipuliranjem upravljačkim strukturama i preregistracijom tvrtki pod novim imenima, pokušavajući na taj način izbjeći sankcije, navodi se u priopćenju američkog Ministarstva financija. Ova korupcija, zajedno s Dodikovim kontinuiranim nastojanjem da destabilizira institucije vlasti Bosne i Hercegovine, kako se navodi, potkopava povjerenje javnosti u državne institucije i vladavinu prava.

"Obitelj Dodik nastavlja s pokušajima da prikrije kontrolu nad tvrtkama manipuliranjem upravljačkim strukturama i preregistracijom tvrtki pod novim imenima. Današnja mjera nastavak je prethodnih sankcija usmjerenih na obitelj Dodik, razotkrivajući njihove svjesne pokušaje izbjegavanja američkih sankcija i stavljajući fokus na pojedince koji podržavaju te aktivnosti", navelo je Američko Ministarstvo financija.

Kao jednog od ključnih pokretača korupcije i destabilizirajuće političke agende, američko Ministarstvo financija označilo je Stašu Košarca, zamjenika predsjedatelja Vijeća ministara i ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine. Među razlozima za sankcioniranje navodi se da je Košarac zloupotrijebio proračun i namjerno blokirao državne institucije.

"Mogu uvesti bilo kakve sankcije, bile one ugodne ili neugodne. Vjerojatno postoje određene posljedice, ali to ne umanjuje intenzitet, energiju, snagu niti volju da se i dalje okupljamo oko predsjednika Dodika i njegove politike. Politike koja je vjerodostojna, ustavna i koja promiče mir, stabilnost i dijalog svih u Bosni i Hercegovini", pojasnio je Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine.

Ništa se neće promijeniti

Iako reakcije iz Republike Srpske na najnovije sankcije uglavnom ukazuju na to da je riječ o posljednjem trzaju i osveti odlazeće američke administracije i veleposlanika Michaela Murphyja, politički analitičari smatraju da se u politici Sjedinjenih Država prema Bosni i Hercegovini neće ništa promijeniti te da će se crna lista nastaviti širiti, prenosi BHRT.

"Sankcije se šire. Možda su nekada zvučale kao šala, ali ovoga puta, nakon obitelji i ključnih dužnosnika, sankcije se proširuju na širu rodbinu i nižerangirane dužnosnike. Neće se tu stati", kazao je Željko Raljić, politički analitičar.

U Transparency Internationalu ocjenjuju paradoksalnom činjenicu da strana država, u ovom slučaju SAD, ima saznanja o koruptivnim radnjama u Bosni i Hercegovini te sankcionira fizičke i pravne osobe, dok domaće pravosuđe o tome nema nikakvih informacija niti pokreće istrage.

''Možda je najspornije to što nam indicije koje dolaze izvana nisu dovoljne da se provjeri jesu li istinite. Dakle, da naše pravosuđe barem nešto poduzme kako bi provjerilo, pa makar se pokazalo da nisu istinite. A kamoli da se te indicije dokažu točnima i da se utvrdi postojanje koruptivnih elemenata ili radnji", naveo je Damjan Ožegović, Transparency International BiH.

Najnovije, ali očito ne i posljednje sankcije uvedene su Staši Košarcu, Mirku Dobriću, Aleksandru Dobriću i Vlatku Vukotiću. Na crnoj listi našli su se i poslovni subjekti „Nimbus Innovations“, „Vorto“, „Best Servis“ i „Zelena jabuka“.