HERCEGOVAČKE MASLINE Urod veći za 35 posto, a neki svoja ulja cijene i do 50 KM

Uljara Neum

Sezona maslina u Hercegovini ove je godine bila obilježena značajnim pomacima u kvaliteti i količini uroda. Iako je suša u ljetnim mjesecima donijela određene izazove, stručnjaci kažu da su uvjeti za maslinare ipak bili povoljniji nego prethodnih godina. Božo Mustapić, inženjer agronomije i voditelj uljare u Neumu, za portal Hercegovina.info otkriva da je urod maslina ove godine veći nego prethodnih, te ističe kako je to pozitivan pokazatelj za budućnost hercegovačkog maslinarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

masline Neum

"Godina je po nama, odnosno po struci, dobra po svim parametrima, osim one suše koju smo imali krajem sedmog i početkom osmog mjeseca, koja je izazvala određene poteškoće", kaže Mustapić.

Urod veći za 35 posto

Unatoč navedenim vremenskim uvjetima, urod je bio znatno veći.

"Maslina je dobro rodila, kiše su pale, a masline su dobile na kilaži. Osim toga, imamo i mladih maslinika koji dorastaju.Po nekim procjenama imamo 35 posto veći urod nego je to bilo prošle godine, dodaje Mustapić.

Uljara Neum

Zbog toga je i u uljari u Neumu bilo jako puno posla. Maslinari su berbe morali usklađivati po datumu narudžbe u uljari.

"Istina, jer naši strojevi, a i radnici ne mogu fizički sve stići. Zna se koliko je kapacitet prerade za 24 sata. U smjeni imamo po četiri radnika, pa smo nekada znali i raditi po 24 sata kako bi uspjeli ispoštovati neke rokove".

Neumski maslinari ove godine imali su veliku olakšicu.

"Troškove prerade za naše proizvođače ove godine je snosio načelnik Jurković i Općina Neum što im je od iznimne pomoći. Kada je riječ o cijenama prerade, one se kreću od 0,40 KM do 0,60 KM po kilogramu ploda.

Uljara Neum

Kvaliteta maslina također je na visokoj razini.

"Maslina nije patila i sve je išlo znatno lakše. Naši maslinari su poslali trećinu uzoraka na analize, kako bi znali gdje se nalaze s kvalitetom i što treba unaprijediti", objašnjava Mustapić.

Na temelju analiza provedenih u Mediteranskom zavodu u Mostaru, maslinari očekuju dodatnu potvrdu kvalitete svojih plodova. Iako su analize još u tijeku, prvi dojmovi su vrlo pozitivni, a veći broj maslinara odlučio je slati uzorke ne samo kako bi se natjecali, već kako bi unaprijedili svoje proizvodne prakse.

Cijena domaćeg maslinovog ulja u Hercegovini: Realna, ali ipak povoljnija nego u trgovinama

Za maslinare u Hercegovini, osim uroda, važno je i pitanje cijene. Cijena domaćeg hercegovačkog maslinovog ulja varira između 30 i 40 KM po litri, dok se na tržištu mogu naći i maslinova ulja čija cijena doseže 50 KM po litri. "Po meni, to je malo preskupo za naš standard, no s obzirom na cijene u trgovinama, može se reći da to i nije toliko skupo", zaključuje Mustapić.

Lignjolov kup Neum 2024.

Unatoč početnim izazovima koje je donijela suša, sezona maslina u Hercegovini 2024. godina može se smatrati izuzetno uspješnom. S većim urodom, boljom kvalitetom i povoljnim uvjetima za maslinare, hercegovačko maslinarstvo pokazuje da ima veliki potencijal za daljnji razvoj i konkurenciju na tržištu, kako domaćem, tako i međunarodnom. S obzirom na stalni napredak u tehnološkim i agronomskim praksama, budućnost ove grane poljoprivrede u Hercegovini izgleda vrlo obećavajuće.

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.