GLAS MALIH BIZNISA Hitne mjere za spas obrta, malih biznisa i radnih mjesta

Glas malih biznisa
Facebook

S obzirom na odluku Vlade Federacije BiH o minimalnoj plaći i njen utjecaj na gospodarstvo u Federaciji, Facebook grupa Glas Malih Biznisa, koja postoji već pet godina i okuplja više od 49.000 vlasnika malih poduzeća, obrta i trgovaca pojedinaca oglasila se danas pismom upićenim Vladi Federacije BiH. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjećaju da mali biznisi i obrti čine 85% svih registriranih poduzeća u BiH, te da njihova grupa predstavlja više od 60% svih obrta i malih poduzeća u državi.

"Naša poslovna zajednica ne može se uspoređivati s velikim tvrtkama, financijskim sektorom i trgovačkim lancima. Većina naših članova zapošljava sebe, članove obitelji i mali broj radnika. Poslujemo u vremenu rastućih troškova, što dovodi do rasta cijena i, na kraju, sve manjeg pada kupovne moći građana. Izlazak iz ovog začaranog kruga nije uvođenje novih nameta, već olakšavanje poslovanja i poticanje što većeg broja ljudi da pokrenu vlastiti posao i osiguraju dodatni prihod.

Mi smo dio gospodarstva koje većinom posluje "na ulici", kako nazivamo naše poslovne objekte u kojima izravno prodajemo robu i usluge – bez portira, sekretarica i posrednika. Svakodnevno osjećamo utjecaj ekonomske politike na kupovnu moć stanovništva u FBiH, a dokaz sve lošijeg poslovnog okruženja su prazni poslovni prostori, zatvaranje tvrtki, blokirani računi i rast poreznog duga.

Naš zahtjev za uključivanje u tematsku sjednicu Parlamenta FBiH o fiskalnoj reformi

S obzirom na navedene probleme, smatramo da naši stavovi moraju biti uzeti u obzir na hitnoj tematskoj sjednici Zastupničkog doma Parlamenta FBiH o fiskalnoj reformi.

Koga će pogoditi odluka o minimalnoj plaći i zašto je loša?

Mladi radnici bez iskustva – Trošak od 1.420 KM neto + 744 KM doprinosa je prevelik za mlade koji tek ulaze na tržište rada i za koje je potrebno ulaganje barem tri godine prije nego postanu isplativi. Zbog toga će poslodavcima postati preskupi i prerizični, što će dovesti do još većeg odlaska mladih iz zemlje.

Pozitivan primjer iz Hrvatske: U Hrvatskoj, od 2.000 KM bruto plaće, osobe mlađe od 30 godina dobiju 1.638 KM, dok u BiH ostane samo 1.200 KM.

Poduzeća s niskom profitabilnošću – Poslodavci će morati povećati produktivnost i smanjiti broj zaposlenih.

Tvrtke koje već posluju s gubitkom – Oko 10% zaposlenih u BiH radi u firmama koje već stvaraju gubitke, uključujući rudnike i druge industrije.

Zamjena radnika automatizacijom – Poslodavci će zbog visokih troškova zamijeniti zaposlenike tehnologijom gdje god je to moguće.

Obrti i mali poduzetnici – Mnogi vlasnici obrta su ujedno i jedini zaposleni, a uz stalni rast poreza, nameta, troškova računovodstva i režija, ovakav udar može dovesti do masovnih zatvaranja.

Država

Mnogima će biti isplativije otići na burzu i čekati rješenja Vlade, nego nastaviti poslovati i gubiti 304 KM svaki mjesec.
Gubitaši su uglavnom državni subjekti, već imaju ogromne dugove i s ovom odlukom taj će se dug samo povećati.
Smanjenje stranih investicija i izvoza – FBiH već sada nije konkurentna u odnosu na zemlje regije, a ovakve odluke dodatno pogoršavaju situaciju.

Osim toga, svjesni smo da proračun FBiH još nije usvojen, što znači da prva tri mjeseca 2025. neće biti moguće potpisivati nove ugovore s zaposlenima u institucijama koje se financiraju iz proračuna, niti će biti isplaćene bilo kakve subvencije za ugrožene tvrtke.

Naši stavovi i zahtjevi

Podržavamo dostojanstven život zaposlenih i smatramo da minimalna plaća od 1.000 KM nije problem ako se umanje doprinosi i negativni utjecaj na poslovanje.

Ukoliko minimalna plaća ostane 1.000 KM, zahtijevamo donošenje mjera za rasterećenje poslodavaca:

Povećanje osobnog odbitka sa sadašnjih 360 KM na minimalno 800 KM.
Oslobađanje svih davanja na plaće za mlade do 30 godina tijekom prve tri godine zaposlenja.
Subvencije za zapošljavanje starijih od 55 godina – djelomično oslobađanje poreza na plaću u trajanju od tri godine.
Povećanje neoporezivih primanja – topli obrok do 20 KM/dan, prijevoz 100 KM/mjesečno, nagrade do 2.000 KM, otpremnine do 3.000 KM, stipendije za učenike i studente do 500 KM/mjesečno.
Financijska pomoć obrtnicima i malim poduzećima – minimalna plaća mora biti fleksibilnija za tvrtke koje su u gubitku ili tek pokreću poslovanje.

Ako smatrate da bi naše sudjelovanje na hitnoj sjednici Parlamenta FBiH o fiskalnoj reformi doprinijelo konstruktivnom socijalnom dijalogu, spremni smo imenovati svoje predstavnike iz različitih sektora i regija FBiH", navode u svom pismu.