GEOPOLITIKA DIŽE CIJENE Inflacija u BiH ne posustaje, a kamatne stope bi mogle rasti

Nestabilno okruženje u zemlji, regiji i svijetu sasvim sigurno predstavlja prijetnju održavanju cijena energenata i sirovina barem na dosadašnjoj razini, naveli su iz Centralne banke BiH.
Tako, prema rezultatima ankete o inflacijskim očekivanjima iz ožujka ove godine, očekivana inflacija za 2025. godinu iznosi 4,20 posto, prenose Nezavisne novine.
"Međutim, već u 2026. godini očekuje se postupna stabilizacija očekivane inflacije, a njezina stopa iznosi 3,30 posto. Ožujski krug anketiranja odnosio se na kratkoročne prognoze očekivane inflacije za 2025. i 2026. godinu. Rezultati ankete upravo odražavaju današnju situaciju u zemlji i svijetu te pokazuju određeni stupanj destabilizacije očekivane agregirane inflacije u odnosu na prethodne krugove anketiranja", istaknuli su iz Centralne banke BiH.
Prema njihovim riječima, naglašeni rizici povezani s inflacijom u velikoj su mjeri posljedica današnjih geopolitičkih zbivanja.
"Nestabilno okruženje u zemlji, regiji i svijetu sasvim sigurno predstavlja prijetnju održavanju cijena energenata i sirovina barem na dosadašnjoj razini. S tim u vezi, prognoze inflacijskih očekivanja djelomično impliciraju visinu buduće inflacije. Predstavnici financijskog sektora (banke i osiguravajuća društva) uredno su se odazvali provedbi ankete o očekivanoj inflaciji i u ovom krugu", poručili su iz CB BiH.
Napominju kako bi, analogno geopolitičkim pritiscima današnjice, inflacijska očekivanja trebala biti realistična i nipošto oblikovana s dozom optimizma.
"Kao imperativ nameće se potreba za razumijevanjem činjenice da je u našoj zemlji prisutna i uvozna inflacija te bi se očekivanja u vezi s inflacijom trebala temeljiti i na tim činjenicama. Isto tako, trenutačne netrpeljivosti oblikuju i odluke potrošača o budućoj potrošnji, osobito ako rast osobnih primanja ne bude pratio rast cijena. Stoga, očekivana inflacija predstavlja problematiku zbog koje je potrebno biti stalno na oprezu", zaključuju iz CB BiH.
Dragan Gligorić, profesor na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Banjoj Luci, kazao je za Nezavisne novine da nije iznenađen visokom stopom inflacije s obzirom na geopolitičke okolnosti.
"Ipak sam očekivao da će biti niža. Ono što svakako uzrokuje ovakvu inflaciju jest carinski rat između SAD-a i drugih zemalja svijeta, što će dovesti do općeg porasta cijena, iako s druge strane imamo situaciju da će niži ekonomski rast dovesti do nižih troškova energenata", istaknuo je Gligorić.
Dodao je kako je očigledno da su globalne neizvjesnosti, a prije svega carinski rat, dominantnije utjecale na činjenicu da će inflacija biti visoka.
"Ne može se očekivati smanjenje referentnih kamatnih stopa od strane FED-a i Europske središnje banke, što znači da ni ostatak svijeta neće bilježiti smanjenje tih stopa. Dakle, ne možemo očekivati niže kamatne stope kako se predviđalo krajem prošle i početkom ove godine. Ako inflacija doista bude visoka, možda dođe i do porasta referentnih kamatnih stopa. Situacija u Europskoj uniji dominantno utječe i na situaciju u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini. Sada je većina toga u rukama političara. Ako se smanje napetosti na globalnoj razini, možemo očekivati bolje prognoze", objasnio je Gligorić.