FISKALNA REFORMA Najavljuju se skoro desetljećima, a Nikšić vjeruje da će uskoro u parlamentarnu proceduru

Nermin Nikšić
Hercegovina.info

Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić u intervjuu za Bloomberg Adriju kazao je kako očekuje da će tijekom ove godine osigurati sve neophodne preduvjete za početak fiskalne reforme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Zakon o fiskalizaciji transakcija bi trebao stupiti na snagu sredinom godine. Fiskalnom reformom planiramo smanjiti doprinose, ali ističem važnost postepenog pristupa kako bi se osigurala stabilnost mirovinskog i zdravstvenog sustava'', kazao je premijer Federacije BiH.

Pripremljeni, u najvećoj mjeri

Nikšić je pojasnio kako su fiskalni zakoni u najvećoj mjeri pripremljeni i vjeruje da će se vrlo brzo uputiti i u parlamentarnu proceduru.

''Očekujemo da se u javnu raspravu uključi šira i stručna javnost, a kako bismo dobili što kvalitetnije rješenje. Ono što želim naglasiti je da primjena Zakona o fiskalizaciji transakcija mora početi u praksi čim prije, te da će fiskalnim zakonima biti značajno smanjen teret poslodavcima kada je riječ o doprinosima'', kazao je.

Objasnio je kako je u fiskalnim reformama potrebna je pažljiva implementacija promjena koje neće neproporcionalno opteretiti nijednu grupu unutar ekonomije.

''Ovi koraci su ključni za stvaranje boljih pretpostavki za primjenu ozbiljnih fiskalnih reformi. Mi smo ovu obvezu preuzeli, planirali u programskim aktivnostima, te krajnje ozbiljno i odgovorno pristupamo pripremama za njezino provođenje'', kazao je.

Fiskalni zakoni su jedna od najkrupnijih tema kojima se trebala baviti i bivša i aktuelna vlast. Najavljuju se skoro desetljećima, a cilj je rasteretiti gospodarstvo, poboljšati standard radnika, a opet zadržati fiskalnu stabilnost. Fiskalna reforma obuhvaća set fiskalnih zakona koji se odnose na Zakon o minimalnoj plaći, Zakon o doprinosima i Zakon o porezu na dohodak.

Minimalna plaća

Pred sam kraj prošle godine Vlada FBiH je donijela odluku o minimalnoj plaći za 2025. godinu u iznosu od 1.000 KM. Minimalac je povećan sa 619 maraka u prošloj na 1.000 maraka u ovoj godini, što je rast od gotovo 400 KM.

''Minimalna plaća danas u Federaciji BiH iznosi 1.000 KM, bez obzira na sve pritiske koje smo imali i još imamo. To je naša poruka svim radnicima koji su se javljali Vladi i molili da ne popusti pod pritiscima i ne povuče odluku'', naglasio je Nikšić.

Radnički sindikati podržali su odluku Vlade Federacije BiH, a povećanju su se usprotivila udruženja poslodavaca. Poslodavci tvrde da minimalna plaća od 1.000 maraka nije sporna, koliki problem su doprinosi u Federaciji BiH za koje kažu da su previsoki.

Traže da se davanja državi smanje sa sadašnjih 42,5 posto i da se uvedu olakšice, poput povećanja osobnog odbitka, kao i odbitka za djecu, oslobađanje poslodavaca od plaćanja doprinosa kod prvog zapošljavanja i brojne druge korake koji bi prethodili povećanju minimalne zarade.