FHMZ Vodostaji na slivovima Une, Sane, Vrbasa i Bosne su pod kontrolom

kiša to,mimslavgrad
Ante Romić

Federalni hidrometeorološki zavod i Agencija za vodno područje rijeke Save izdali su upozorenje na povećan vodostaj rijeka u Bosni i Hercegovini uslijed obilnih oborina. Na snazi je narančasto meteorološko upozorenje, no posljednja mjerenja pokazuju stabilizaciju hidrološkog stanja. Stručnjaci ističu da nema razloga za paniku, ali apeliraju na pojačan oprez.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema riječima Adnana Topalovića, rukovoditelja Odjela za prognozu poplava u Agenciji, vodostaji rijeka Une, Sane, Vrbasa i Bosne trenutno su pod kontrolom, a očekuje se da će prestanak oborina tijekom poslijepodneva dodatno poboljšati situaciju.

Rizik od poplava i apel građanima

Iako se ne očekuje značajniji porast vodostaja, Topalović  na N1 upozorava da svaki povišen vodostaj nosi određene rizike te apelira na građane da ne prilaze rijekama, jer i najmanji nemar može imati ozbiljne posljedice.

„Bilo kakav porast vodostaja može biti opasan. Ne mora doći do izlijevanja, ali upozoravamo građane da budu na oprezu i ne prilaze rijekama. Situacija je stabilna, ali će oborine potrajati još nekoliko dana, zbog čega je potreban dodatan oprez“, istaknuo je Topalović.

Meteorolozi predviđaju da će oborine trajati do kraja tjedna, no ne u intenzitetu koji bi izazvao značajnije poplave. Agencija za vodno područje rijeke Save nastavit će pratiti stanje i pravodobno izvještavati javnost.

Jak vjetar i obilne kiše: Narančasti meteoalarm na snazi

Meteorolog Bakir Krajinović iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda ističe da je izdano narančasto upozorenje zbog jakih udara južnog vjetra i obilnih kiša. U pojedinim dijelovima zemlje očekuje se između 30 i 60 litara kiše po četvornom metru, dok bi u planinskim krajevima te količine mogle doseći i do 100 litara.

„Ovo nije situacija poput prošlogodišnjih poplava u Jablanici, kada je palo više od 400 litara kiše u kratkom vremenskom periodu, ali i dalje zahtijeva oprez, posebno u područjima s jakim vjetrovima“, rekao je Krajinović.

Lokalne službe civilne zaštite već su poduzele mjere pripravnosti, a građanima u rizičnim područjima savjetuje se da prate službene informacije i poduzmu preventivne mjere zaštite.

Proljeće donosi ekstremne temperature

Uz intenzivne oborine, stručnjaci predviđaju i nastavak trenda natprosječno visokih temperatura. Krajinović ističe da su temperature trenutno 7 do 8 stupnjeva više od prosjeka, a prognoze pokazuju da će proljeće biti toplije od uobičajenog.

„Iako će tijekom ovog tjedna biti više oblaka i kiše, temperature će ostati visoke, što pokazuje da smo već duboko u proljetnom režimu“, zaključio je meteorolog Nedim Krajinović.

Stručnjaci upozoravaju na moguće lokalne probleme zbog proljetnih pljuskova, no dugoročne prognoze pokazuju smanjenu količinu oborina u odnosu na prosjek. Građanima se preporučuje oprez u prometu zbog skliskih kolnika te izbjegavanje boravka u blizini rijeka i rizičnih područja.