FEDERACIJA TJEŠI GRAĐANE Ima robnih rezervi, ne treba se plašiti novih poskupljenja
Za ublažavanje posljedica poskupljenja osnovnih životnih namirnica, Vlada FBiH je u ovogodišnjem predloženom Proračunu FBiH, planirala deset puta veće izdvajanje za Federalnu direkciju robnih rezervi u odnosu na sve ranije godine.
Naime, s dva milijuna KM proračun ove institucije, kako je planirano, bit će povećan na 20 milijuna KM u 2022. godini.
Dodatno, kako je na sastanku kolegija Vlade FBiH, informirao direktor Federalne direkcije robnih rezervi Tončo Bavrka, u Federaciji BiH trenutno u zalihama ima dostupnih roba u vrijednosti od 30 milijuna KM.
"Uz te zalihe robe, kao i 20 milijuna KM predloženih u proračunu, stanovništvo Federacije nema razloga za strah. Nakon sastanka u Uredu premijera Fadila Novalića, mogu potvrditi da je Vlada Federacije zajedno s Federalnom direkcijom robnih rezervi poduzela mjere i aktivnosti na donošenju plana da se pomogne građanima u zaustavljanju rasta cijena, prvenstveno, brašna, ali i ostalih osnovnih životnih namirnica. S postojećim zalihama pšenice, Federacija ima dovoljno brašna koje bi se proizvelo za četiri mjeseca, a to znači do sljedeće žetve pšenice. Brašna neće nestati i građane nitko ne treba strašiti povećanjima njegovih cijena", izjavio je direktor Bavrka.
Pojasnio je da se traže modeli za najbolja rješenja, te će Direkcija do kraja ovog tjedna dostaviti prijedlog plana Vladi FBiH na usvajanje.
"Tražimo modus hoćemo li trošiti robe iz robnih zaliha, ići na subvencioniranje proizvodnje brašna, kako i na koji način zalediti cijene, povećati zalihe, te sve uraditi u skladu sa zakonskim rješenjima. Olakšavajuća okolnost je i da je Vlada FBiH predvidjela za resor poljoprivredne proizvodnje ovogodišnji proračun veći od 100 milijuna KM. Također, imamo za sada tendenciju pada cijena pšenice na tržištu. Usvajanjem proračuna za ovu godinu, mi ćemo biti obavezani na promptno djelovanje i nadamo se da će on biti usvojen uskoro u Parlamentu FBiH", dodao je Bavrka.
Istaknuo je i da u svim ovim pronalaženjima načina da se zaštite građani od udara na njihovu egzistenciju, svi u sustavu moraju reagirati, od lanca funkcioniranja javno-privatnog partnerstva do doprinosa koje može dati Ekonomsko-socijalno vijeće za FBiH.
"Jedan od poteza može biti i da se na police tržnih centara stave, naprimjer, desetkilogramska pakovanja brašna na kojima će pisati: ‘‘Subvencionirano brašno od Vlade FBiH”. No, tu se moramo zaštititi od mogućih zloupotreba sa strane i donijeti najbolje mehanizme da budemo sigurni da će to brašno biti stavljeno na raspolaganje isključivo građanima Federacije. Također, u tom slučaju moramo onemogućiti pojedine velike proizvođače, pekare, da ne pokupuju te zalihe i proizvod ponovno prodaju po skupljoj cijeni", naveo je direktor Federalne direkcije robnih rezervi.
Također je dodao je da ne može iznositi detalje o zalihama jer, kao i u svakoj drugoj zemlji, i prema Zakonu o robnim rezervama FBiH, planovi, programi, nabavke, poslovanje u okviru Federalne direkcije robnih rezervi nose oznaku državne tajne.
No, siguran sam da uz opredjeljenje koje je iskazala Vlada FBiH, možemo izaći što bezbolnije iz ove krize izazvane poskupljenjima na globalnoj razini, zaključio je Bavrka, priopćeno je iz Ureda Vlade Federacije BiH za odnose s javnošću.