Djecu nema tko rađati, ostali su samo starci
Nebriga vlasti
- Rat je i u ovom gradu učinio svoje, raselio ljude. Boli nas da je danas u teslićkoj općini deset puta manje Hrvata, da ostajemo bez našeg naroda. Otišli su u Hrvatsku, Njemačku, Švicarsku, Švedsku. Naša crkva do temelja je srušena 1992. godine, a nova je sagrađena i svečano otvorena 17. kolovoza 2008., na dan kada je i stara porušena. Tu je i Župni ured. Najgore je to što se o nama ne brinu naši, hrvatski predstavnici u RS, ali ni na nivou države - kaže Ravlić.
Profesor Željko Franjić kazao nam je da srednju školu u kojoj radi, pohađa tek pet ili šest đaka hrvatske nacionalnosti, a isto toliko i u osnovnoj školi.
Malo zaposlenih
- Nema tko djecu rađati, jer su u župi ostali samo starci. I ova djeca, čim završe školu, otići će svojim putem u druge zemlje, ovdje ne vide svoju budućnost. Ova crkva s vrijednim župnikom Ivanom čini koliko može da nas, Hrvate, okupi u zajedništvu, ali nema očekivane pomoći - ističe Franjić.
Dodaje da je vrlo malo Hrvata zaposleno u javnim ustanovama, i to tek dva u zdravstvu i jedan u policiji, a da Hrvatsko kulturno društvo "Napredak" od Općine ne dobiva ni marku za rad.
Posjeta Inzka
Kazali su nam da je za danas predviđena i posjeta visokog predstavnika u BiH Valentina Inzko njihovoj župi te da mu namjeravaju iznijeti ove probleme i pokazati obnovljenu kapelu u Vrelima.
Mještanin Branimir Župančić Inzku želi pokazati dokument iz 1932. godine o početku gradnje katoličke crkve u Tesliću, koji je pronašao i sačuvao Bošnjak iz ovog grada. Namjerava mu pokazati i crkvena zvona koja je, nakon barbarskog rušenja ove crkve, sačuvao jedan Srbin, a koja i danas zvone.
Kaže da oba primjera govore da obični ljudi mogu i hoće zajedno živjeti u ovom kraju, kao i u cijeloj BiH.