DEPONIJA UBORAK Prekinuta javna rasprava, aktivisti zatražili novi termin i lokaciju

Deponija Uborak javna rasprava

Problem deponije Uborak jedna je od najčešćih tema koja se u zadnje vrijeme veže za Mostar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jučer je u gradskoj vijećnici započela javna rasprava o ocjeni „Ažurirane Studije utjecaja na okoliš za projekt izgradnje nove sanitarne plohe, površine 2,53 ha, na regionalnoj sanitarnoj deponiji čvrstog otpada Uborak-Buđevci, Mostar“.

Osim same studije utjecaja na okoliš koju je izradio Institut za građevinarstvo iz Banje Luke, jučer je bilo planirano prezentiranje i zakonskih temelja o postupku izdavanja okolišne dozvole. Mišljenja o cijelom slučaju deponije su izrazito podijeljena, prenosi Federalna.ba.

Na samom početku rasprave osjetile su se velike tenzije. Iz Udruženja Građana "Jer nas se tiče" naglašavaju veliko nezadovoljstvo ovom javnom raspravom.

Navode kako je ovo samo još jedan pokušaj prevare ugroženih građana Mostara te također kažu da su životi građana, pogotovo onih u blizini deponije, u opasnosti. Ističu da se kraj ne nazire.

"Javna rasprava je o studiji utjecaja na okoliš koja je urađena prije tri godine i pokazala je da deponija ne može garantirati sigurnost života na ovim prostorima, pogotovo oko deponije", kaže Omer Hujdur, predsjednik Inicijative građana "Jer nas se tiče".

Iz Inicijative ističu da je stanje na terenu veoma loše, upravljanje otpadom u Mostaru kažu da ne postoji.

"Trenutno stanje je veoma loše, iz razloga što je u zadnje dvije godine proces upravljanja otpadom devastiran", rekao je Edhem Čustović, član Inicijative građana "Jer nas se tiče".

Iz gradske uprave kažu kako se intenzivno radi na rješavanju sanacije i uklanjanju deponije Uborak.

Govori se i o planu prilagođavanja koji je trajao određeno vrijeme, ali je konačno došao kraj.

Navode se i još neki bitni koraci koji će uslijediti u budućem razdoblju.

"Plan prilagođavanja je pravomoćan, nakon tri i pol godine sudskih procesa. Sada krećemo s njegovom implementacijom. Krećemo sada s izgradnjom postrojenja za izgradnju pročišćivača procjednih voda", poručio je Marin Čuljak, savjetnik gradonačelnika Mostara.

Podsjećamo, prošlog tjedna, federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder i gradonačelnik Mostara Mario Kordić potpisali su ugovor vrijedan 366.000 maraka o završetku radova na pročistaču otpadnih voda na deponiji Uborak.

Naglašeno je tada kako je ovo pozitivan korak i da se ne namjerava ovdje stati.

"Ugovor se odnosi na jedan dio radova na samoj deponiji Uborak. Mislim da je to nešto što vaš grad, a i šire zanima i tišti", rekla je Nasiha Pozder, ministrica turizma i okoliša FBiH (NS).

Za Udruženje "Jer nas se tiče", čiji su članovi nezadovoljni i razočarani federalnim ministarstvom, ovaj iznos nije ni blizu dovoljan. Potrebna su, kažu, mnogo veća financijska sredstva kako bi pročistači uopće bili stavljeni u funkciju.

"Pročišćivač od 300 tisuća maraka je zamajavanje javnosti, pogotovo pred javnu raspravu, da se smanje pritisci i da bi se odobrovoljio narod", dodao je Hujdur.

Aktivisti Građanske inicijative "Jer nas se tiče" prekinuli su raspravu i zatražili novi termin i lokaciju jer smatraju da Federalno ministarstvo okoliša i turizma nije poštovalo zakon. Kažu da zakon precizira da se rasprave ovakvog tipa trebaju održati na najbližoj mogućoj lokaciji od deponije, što Gradska vijećnica u Mostaru nije.