DEBELJAK, BLOKLADE I MILIJUNI Najveći energetski projekt u BiH pod istragom SIPA-e i PNUSKOK-a

VE IVOVIK

Poznati hrvatski poduzetnik Tomislav Debeljak, vlasnik Brodograđevne industrije Split, povezan je s jednim od najvećih energetskih projekata u BiH – vjetroparkom na području Kupresa i Tomislavgrada, vrijednim više od 530 milijuna eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je projekt proglašen od javnog interesa za Hercegbosansku županiju i BiH, blokiran je već godinama, a cijeli slučaj sada je pod istragom SIPA-e, hrvatskog PNUSKOK-a, OHR-a i međunarodne zajednice, zbog sumnji na višegodišnju korupciju i pravosudne opstrukcije, saznaje Dnevni list.

Od koncesije do blokade

Projekt vjetroelektrana započeo je još 2004. godine, kada je mostarska tvrtka Kamen-Dent d.o.o. počela istraživati potencijal vjetra na području Tomislavgrada i Kupresa. Vlada HBŽ-a dodijelila im je koncesiju 2008. godine, a 2014. u projekt ulazi i Brodosplit-Holding d.o.o., u vlasništvu Tomislava Debeljaka, s obvezom financiranja cjelokupnog razvoja i izgradnje elektrana snage 408 MW.

Međutim, umjesto ulaganja, Brodosplit-Holding je ispunio tek 0,44 posto ugovorenih obveza te pokrenuo pravne mehanizme kojima je blokirao projekt. U međuvremenu, holding je likvidiran (2017.), a vlasništvo prebačeno na Brodograđevnu industriju Split – također u Debeljakovu vlasništvu – bez suglasnosti koncesora, što je suprotno Zakonu o koncesijama HBŽ-a.

Nezakonit prijenos, pasivno pravosuđe

Vlada HBŽ-a i županijsko pravobraniteljstvo pokušavaju već pet godina osporiti nezakonit prijenos 50 posto vlasničkog udjela, no bez konkretne reakcije nadležnih sudova. Iako je pravomoćna presuda iz 2022. potvrdila da je prijenos bio protuzakonit, Općinski sud u Mostaru još uvijek nije izdao traženo rješenje – unatoč urgenciji pravobraniteljstva i zakonskom roku od 8 dana.

Paralelno s tim, Ministarstvo financija Republike Hrvatske blokiralo je 27. ožujka 2025. račun Brodograđevne industrije Split putem FINE, zbog duga od 40 milijuna eura. Prema izvješću Slobodne Dalmacije, razlog je aktivacija državnog jamstva koje je Hrvatska morala podmiriti prema VTB banci, nakon što Debeljakova tvrtka Polaris Expeditions (registrirana na Maršalovim Otocima) nije izvršila obveze vezane uz gradnju kruzera „Janssonius“.

Taj brod, vrijedan 50 milijuna eura, ni danas nije završen, a nalazi se u splitskom škveru u nepoznatom stanju, dok Hrvatska pokušava regresno naplatiti desetke milijuna eura.

Sumnje na višerazinsku korupciju

Zbog svega navedenog, uključujući višegodišnju blokadu najvećeg energetskog projekta u BiH, sumnjive sudske prakse i nepoštivanje zakona, o slučaju su obaviješteni: SIPA (Agencija za istrage i zaštitu BiH), PNUSKOK (Policijski nacionalni ured RH za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta) te OHR i međunarodna zajednica.

Slučaj je dobio nadimak „kupreški škver“, a ročište pred Općinskim sudom u Mostaru zakazano je za 29. travnja. Od njega se očekuje rasplet višegodišnje pravne zavrzlame i moguć početak prave energetske tranzicije u BiH, no pod uvjetom da pravosuđe konačno počne funkcionirati.

Cijeli istraživački tekst čitajte OVDJE.