DANI ENERGIJSKE UČINKOVITOSTI U MOSTARU Za organizaciju događaja javile se tri tvrtke povezane s jednim čovjekom
U srijedu 27.11. 2024. počeli su Dani energijske učinkovitosti Grada Mostara za 2024. godinu.
Planirano je da se na dvodnevnim info radionicama u sklopu ovog događaja razmjene informacije i iskustva koje bi trebale pomoći lokalnim zajednicama u energetskog tranziciji, ali i prikaže Mostar kao predvodnik dobrih praksi u oblasti energetske tranzicije.
Suorganizatori bliski njemačkim Zelenim
Info radionice u sklopu Dana energijske učinkovitosti Grada Mostara organizirane su u suradnji i podršci s Centrom za ekologiju i energiju (CEEO) iz Tuzle i međunarodnom organizacijom Heinrich Boll Stiftung koja djeluje u BiH.
Inače, Fondacija Heinrich Böll (Heinrich Böll Stiftung) je njemačka politička fondacija bliska stranci Savez 90/Zeleni, koja od 1999. godine djeluje u Bosni i Hercegovini. Osnovna područja djelovanja Fondacije Heinrich Böll u Bosni i Hercegovini obuhvataju proces demokratizacije, političkog obrazovanja, zaštite okoliša i održivi razvoj.
Da bi Grad Mostar organizirao ovaj događaj, bilo je potrebno angažirati treću stranu, pa je raspisan natječaj za obavljanje usluga – "Organiziranje Dana energetske efikasnosti u Gradu za 2024. po Sporazumu gradonačelnika EU"
Aplicirale tri tvrtke povezane s jednim čovjekom, koji je usto bio i predavač
Vrsta postupka nabave je bila kroz izravni sporazum, a kriterij dodjele ugovora bila je najniža ponuđena cijena.
Grad Mostar na svojim je mrežnim stranicama objavio Odluku o izboru najboljeg ponuđača na kojoj se vidi da je posao dobila tvrtka SECW d.o.o. iz Sarajeva koja je ponudila 5.900 KM vez PDV-a.
Tvrtka je registrirana u Sarajevu, na adresi Đoke Mazalića broj 2, a osnovana je 2023. godine. Kao vlasnik se navodi energetski stručnjak i konzultant Nihad Harbaš.
Za ovaj posao aplicirale su još dvije tvrtke, i tu tek postaje zanimljivo.
Centar za energiju, energetsku efikasnost i okolinu – CEEO, ponudio je da ovaj posao može odraditi za 7.700,00 KM bez PDV-a, dok je tvrtka nLogic d.o.o., ponudila organizaciju za 5.990,00 KM bez PDV-a.
Pretragom ovih kompanija, portal Hercegovina.info došao je do zanimljiivog saznanja. Nihad Harbaš bio je konkurencija samom sebi, budući da je povezan i sa nLogic i sa CEEO.
Tvrtka nLogic osnovana je u Sarajevu 2017. godine, nalazi se na adresi Đoke Mazalića 2, a kao vlasnik se navodi Nihad Harbaš.
Na istoj adresi, Đoke Mazalića 2 nalazi se i treći ponuđač, Centar za energiju, energetsku efikasnost i okolinu – CEEO. Iako za ovaj centar u registru nema navedenih imena direktora i zastupnika, kratkom pretragom na društvenim mrežama, u galeriji ovoga centra mogu se naći fotografije Nihada Harbaša.
U agendi događaja nadalje je na datum 27.11. najavljeno i predavanje "Što je to CBAM i smjernice za njegovu primjenu" na kojem je predavač Nihad Harbaš ispred tvrtke nLogic Sarajevo.
Nije zabranjeno, ali jest 'siva zona'
Damjan Ožegović iz Transparency International kaže kako se ovakvi slučajevi često događaju, budući da ih zakon omogućava, odnosno ne zabranjuje.
"U odnosu na naš Zakon nije zabranjeno, ali jeste siva zona. Tužiteljstva su istraživala ovakve ponude kao narušavanje konkurencije, ali postupci su bili bez epiloga. Svaki poseban slučaj se mora dokazati, pa je tako teško za reći što je ovdje na stvari. To bi morali dokazati organi gonjenja", objasnio je Ožegović za Hercegovina.info.
No nije samo organizacija događaja sporna, sam sadržaj radionica u kojima se nalazi i "Obilazak primjera dobre prakse energetske tranzicije Grada Mostara" u isto vrijeme kada oko Mostara niču nepregledna polja solarnih panela upitne zakonitosti i nepoznatih izvora financiranja u najmanju je ruku cinična.
Pioniri (ne)pravedne energetske tranzicije
Cinična je ili samo neupućena i programska koordinatorica u Fondaciji Heinrich Boll Jasminka Bjelovac koja je istaknula kako je Mostar aktivan po pitanju građanske energije, prosumera odnosno svega što tek dolazi kod nas.
"Mostar je u određenom smislu pionir projekta solarne energije", istaknula je Bjelovac navodeći kako u Mostaru sve više solara građani ali i gospodarski subjekti postavljaju na krovovima.
Što se solara koje građani instaliraju na svoje krovove, u više navrata je portal Hercegovina.info pisao kako nijedan od njih nije spojen na mrežu, te su isti građani na gubicima zbog činjenice da su im skupo plaćeni paneli mrtvi kapital koji svakim danom gubi na efikasnosti, a ne smanjuje im račune za električnu energiju. Samim time, energetska tranzicija u Mostaru je nepravedna, budući da se bogati dodatno bogate gradnjom velikih solara, dok obični ljudi nisu u moguićnosti čak ni umanjiti račune za struju.
U isto vriijeme, prostora na distributivnoj mreži je sve manje i brzo se popunjava i rezervira, pa je tako pitanje i hoće li građanima-prosumerima išta ostati kada konačno steknu zakonske uvjete da se spoje.
Gradonačelnik kaže da čeka odluku oko državnog zemljišta, građani mu odgovorili
Čak je i gradonačelnik Mostara na ovome događaju podsjetio kako su planirali izgraditi jedan solar od 50 megawata na Pologu te da pokušavaju motivirati i druge lokalne zajednice koje se nalaze u okruženju poput Čapljine, Ljubuškog, Posušja, Jablanice, Konjica da se udruže u jednu energetsku zajednicu gdje bi Grad Mostar taj projekt zajedno razvijao s tim lokalnim zajednicama.
Kordić je naveo kako je projekt solara završen te da su dobili dozvolu od odnosno da su osigurali svoj prostor na mrežu, te da trenutno čekaju rasplet oko državne imovine jer projekt solara se nalazi na državnoj imovini.
Kordiću su odgovorili i iz građanske inicijative ”Zaustavimo nezakonite izmjene Prostornog plana u Mostaru”:
"Stvar je čista, gospodine Kordić, ovo je stalo i više nema naprijed. Od sada ovo može ići samo jedinim preostalim putem – NAZAD.
Nazad na početak, jer sve što je urađeno s državnim zemljištem nužno vodi ka poništenju koncesija.
Tumačenje OHR-a ne ostavlja prostor za dileme – promjena namjene zemljišta je indirektno raspolaganje državnom imovinom a Ustavni sud je to potvrdio svojom konačnom presudom.
Svaka solarna elektrana izgrađena je na prenamijenjenom, građevinskom državnom zemljištu, i to je kraj priče.
Uzaludno se nadate gradonačelniče, nema više neriješenih pitanja. Nadati se jedino još možete "specijalnoj" Novoj Godini, a za sve drugo je mrka kapa.
Sad je samo pitanje kad će zakon organizovati "zabavu" za one koji su na javnom dobru planirali zgrnuti silni profit, što je neminovno vodilo ka ugrožavanju budućnost naših sela i zajednica."
Treba podsjetiti da je upravo Grad Mostar, uz Županiju Hercegovačko-neretvansku najodgovorniji za uništavanje hektara državnog zemljišta, toleriranje gradnje nelegalnih trafostanica, sumnjivu prenamjenu šumskog i poljoprivrednog u građevinsko zemljište i izmjene u prostornim planovima koje su sve to i omogućile.
Uredništvo portala Hercegovina.info poslalo je mail sa svim navedenim podacima u sjedište fondacije Heinrich Boll u Berlinu, na adrese dvojice predsjednika fondacije Dr. Imme Scholza i Jana Philippa Albrechta, te Johannesa Grüna, voditelja Ureda Izvršnog odbora, jer je nevjerojatno da podržavaju ovakve energetske prakse, ili jednostavno nisu upućeni u ono što podržavaju.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.