Čović čisti diplomaciju: Komšićevi veleposlanici lete s dužnosti
Smjene u diplomatskim predstavništvima BiH u svijetu mogle bi uslijediti ne samo za veleposlanike koji su pri kraju trogodišnjeg mandata nego i za one koje su Radmanović i Komšić „progurali" pred kraj mandata u Predsjedništvu BiH. Izvor blizak diplomatskim krugovima, naime, tvrdi da novi saziv kolektivnog šefa države ništa ne obvezuje na to da na dužnostima ostavi veleposlanike koje su imenovali njihovi prethodnici.
- Vjerojatno će uslijediti takav razvoj događaja, naročito zbog toga što sadašnji hrvatski član Predsjedništva te član iz RS dolaze iz različitog političkog korpusa i miljea od onog koji je imenovao sadašnje veleposlanike - kaže izvor Dnevnog Avaza.
Tako bi, tvrdi naš izvor, usprkos tomu što su nedavno imenovani, s veleposlaničkih dužnosti mogli biti povučeni Nina Sajić iz Rumunjske, Duško Kovačević iz Poljske i Đorđe Latinović iz Crne Gore. Bez diplomatskog statusa mogao bi ostati i Ranko Škrbić, veleposlanik u Beogradu, te Koviljka Špirić, veleposlanica u Kanadi.
Svi su oni imenovani u mandatu Nebojše Radmanovića, koji je kadar SNSD-a. Posebno će, biti zanimljivo pratiti razvoj situacije u slučajevima imenovanja na dužnostima u diplomatskim misijama koje pripadaju hrvatskom narodu, koje je postavljao Komšić.
Pozicija u Rimu
Naročito zbog toga je Komšić svojevremeno iz diplomacije povukao sve kadrove HDZ-a, među kojima su tada bile i veleposlanice Darija Krstičević i Lidija Topić.
Ako se Čović odluči na čistku kadrova u misijama koje pripadaju Hrvatima, među prvima bi se mogao iz Rima vratiti veleposlanika Nerkeza Arifhodžića, bivšeg Komšićeva savjetnika. On je, kako se doznaje, stigao ovih dana u Sarajevo, upravo da bi pokušao izlobirati svoj ostanak u Italiji do isteka mandata. Veleposlanička fotelja ljulja se i Ivanu Orliću, nedavno imenovanom veleposlaniku u Francuskoj, također Komšićevom kadru, a upitna je i pozicija Tomislava Leke, kojeg je Komšić poslao u Beč kao predstavnika BiH pri Misiji OSCE-a.
Dosta klimava je i daljnja pozicija Jagode Negodić koja je, također po Komšićevoj preporuci, otišla u misiju u SAD. Smjene bi mogle uslijediti u još nekoliko misija što, osim na burna događanja na domaćoj bh. političkoj sceni, upućuje i na nemire u bh. diplomaciji.
Opasnosti od smjena za sada su pošteđeni kadrovi koje je u svijet tijekom prošlog mandata poslao Bakir Izetbegović, bošnjački član Predsjedništva, među kojima su uglavnom pripadnici njegovog rođačko-stranačkog klana.
Jukić i Miletić
Kako tvrdi izvor Dnevnog Avaza, ugrožene su i pozicije Zlatka Miletića i Branimira Jukića, koji su na Komšićevu preporuku imenovani za ministre „at large" u sjedištu Ministarstva vanjskih poslova u Sarajevu. Oni su, kaže Avazov sugovornik, glavna spona između u ovom slučaju hrvatskog člana Predsjedništva BiH i MVP-a, te se očekuje da će na te pozicije Čović postaviti svoje kadrove.
Avaz.ba