Čović: Bez homogeniziranja Bošnjaka ne možemo provesti ozbiljne projekte!
Govoreći o razgovorima lidera SDA i SBB-a Bakira Izetbegovića i Fahrudina Radončića, on je istaknuo da je bio snažan zagovornik dijaloga u posljednjih godinu dana.
- To nisam govorio zbog osobnog interesa, poznanstva, već realne procjene. Da bismo mi dobili stabilnu većinu u Federalnom parlamentu te na ovaj način skoro dvotrećinsku državnu, koja osigurava promjenu Izbornog zakona i druge reformske, socijalne, ekonomske zakone, nužno nam je takvo snaženje i ja ću ga i dalje podupirati, rekao je Čović, prenosi Avaz.
Istaknuo je da su mu neki zamjerali zbog takvih stavova, ali se pokazalo da je bio u pravu.
- Mi ćemo graditi klimu da ti razgovori zažive na način da možemo reći da imamo jednu snažnu parlamentarnu većinu na svim razinama s SBB-om, naglasio je Čović.
On je govorio i o uspješnoj misiji u New Yorku gdje je bh. izaslanstvo na čijem je čelu bio ostvarilo značajne diplomatske kontakte, a Čović imao zapažen govor u Općoj skupštini UN-a. Također, Čović je nazočio i summitu o borbi protiv ISIL-a i nasilnog ekstremizma, a imao je brojne bilateralne sastanke.
- Sama činjenica da smo dio tog velikog svijeta, jedne takve velike obitelji, grupacije koja šalje jasne odgovore kako globalno gledati na probleme u svijetu, za nas je preznačajna, kazao je Čović. No, kako je istakao, najvažnija poruka koja je poslana jeste da je BiH imala jedinstveno stajalište.
- Trebamo nastaviti u tom pravcu i kada je u pitanju naš put prema Bruxsellesu i Europskoj uniji, odnosno NATO-u i, uopće, komunikacija s UN-om. Jednostavno, ne vidim drugog puta do pokazati kako znamo razmišljati na isti način i graditi interese svih u BiH da to bude odraz razmišljanja onoga što jeste BiH, zajednica tri jednakopravna naroda koji znaju što hoće i mogu pokrenuti BiH, kako bi izgradili društvo u kojem će ljudi ostajati, a ne odlaziti, rekao je Čović.
Osvrnuvši se na prijem koji je organizirao predsjednik SAD-a Barack Obama, s kojim se susreo, kao i s kancelarkom Njemačke Angelom Merkel, Čović je kazao kako je činjenica da oni vrlo dobro znaju odnose u BiH, iako su im, možda, na margini interesa u odnosu na globalne probleme koji danas opterećuju svijet.
Čović kaže kako je precizno na sastancima rekao da BiH želi do kraja siječnja iduće godine, eventualno veljače, aplicirati za članstvo u EU. Iako za takvo nešto, dodaje, nema još mnogo prepreka, ipak takvo nešto treba dostići.
- Mi želimo u tom razdoblju izraditi Izborni zakon koji bi već u osnovi riješio neka od pitanja i strahova koji još u unutarnjem planu postoje, kada je u pitanju da će netko nekome birati predstavnike bez obzira na to veže li se to uz „Sejdić - Finci" ili neke druge razine vlasti. Ako bismo to uspjeli, u njega bi bili ugrađeni Grad Mostar, „Sejdić - Finci" i druga tehnička pitanja i napravili bismo ogroman iskorak. Onda bismo na miru mogli govoriti o reorganiziranju bh. društva, kazao je Dragan Čović.
/HMS/