CIJENE U BiH Koliko hrana košta pri uvozu, a koliko je mi plaćamo?

Fiskalni račun

Prosječna cijena kilograma banana pri uvozu u BiH u siječnju je, s uključenim pristojbama, iznosila 1,79, a mi ih u trgovinama plaćamo od 2,80 do tri marke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To znači da na putu do trgovina ovo izuzetno popularno voće poskupi za oko marku po svakom kilogramu.

Kako kilogram graha skoči s 3 KM na 8 KM?

Nezavisne novine su iz Uprave za neizravno oporezivanje BiH dobile podatke o uvoznim cijenama više proizvoda koje građani često kupuju, a računica pokazuje kako na većini njih netko kupi kajmak.

Kilogram graha uvezenog u BiH u prosjeku je iznosio tri KM, dok ga mi plaćamo pet, šest, pa i do osam maraka po jednom kilogramu.

Tu se popis ne završava, jer kilogram uvezenog meda košta 11,67 KM, a u trgovinama, u zavisnosti od vrste, tegla mase koja je i manja od kilogram (uglavnom oko 900 grama), košta 16, 18, pa i 23 marke.

Kilogram uvezene riže je s pristojbama koje je uzela država u siječnju plaćen 2,26 KM, a u trgovinama košta od 3,40 do pet maraka, pa i više od toga.

Oni koji sudjeluju u lancu prodaje imaju nešto manje apetite pri kreiranju marži na suncokretovo ulje, čija je uvozna cijena s prostojbama u prosjeku 2,87 KM, dok ova namirnica u trgovinama ugolavnom košta od 3,10 do 3,30 KM.

Kada je u pitanju šećer, on je pri uvozu koštao 1,48 KM/kg, a u trgovinama je 1,75 do 2,30 KM.

'Velika dobit'

Murisa Marić, izvršna direktorica u Udruženju građana DON Prijedor, kaže da su banane i u tom gradu oko 2,80 do tri marke, s tim što im malo spuste cijenu ako počnu kalirati.

“Apsolutno se kupi kajmak. Ulazne cijene ‘obični’ građanin ne zna. Mislim da je dobit velika, recimo, na bananama. Ili što se tiče graha, apsurd je da ga uvozimo i da ga plaćamo skupo. A to je proizvod koji se može proizvesti na našem tržištu, umjesto da se grah iz Argentine ovdje prodaje za sedam ili osam maraka. I pritom se ne zna kad je proizveden i čime je tretiran”, rekla je Marićeva za Nezavisne novine.

Priča o, za mnoge, preskupoj hrani i ostalim proizvodima koje građani kupuju, top je tema već tjednima i u BiH i regiji. Vlasti na entitetskim razinama u BiH su najavile što namjeravaju.

Tako je Vlada FBiH najavila sniženje cijena 50 osnovnih životnih namirnica, dok nadležni u Srpskoj poručuju da trebaju održati sastanak s proizvođačima i dobavljačima na kojem će im biti predložena ideja da u narednom razdoblju bude formirana nova paleta proizvoda široke potrošnje s maržom od nula posto.

Podsjetimo, u prošli petak u BiH, ali i zemljama regije, održan je bojkot trgovina, a novi bojkot kod nas najavljen je za danas i sutra. Ministar trgovine FBiH Amir Hasičević izjavio je kako je bojkot prepoznat kao signal građana i da se u FBiH radi na vraćanju cijena, a ne samo na njihovom zamrzavanju.

S druge strane, ministar trgovine i turizma Republike Srpske Denis Šulić najavio je proširenje kampanje “Društveno odgovorni” uvođenjem novih proizvoda široke potrošnje s maržom od nula posto.