BURAN BOŽIĆ ZA VLADU I SINDIKATE Nova masovna prosvjedna šetnja u ponedjeljak, ali i ročište na sudu u Mostaru

Generalni štrajk prosvjetnih djelatnika u Hercegovačko-neretvanskoj županiji
hercegovina.info

Ponedjeljak, 23. prosinca, predstavlja značajan dan za prosvjetne radnike u Hercegovačko-neretvanskoj županiji. U 9 sati zakazano je ročište na kojem će se predsjednici svih četiri sindikata ponovno pojaviti na sudu zbog zahtjeva za novom mjerom osiguranja koja bi trebala zaustaviti štrajk.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U 12 sati počinje prosvjedna šetnja kojom će se po sedmi put iskazati nezadovoljstvo odnosom Vlade HNŽ-a. Ovoga puta, šetnja će završiti ispred zgrade Skupštine HNŽ-a, čija je sjednica zakazana u 13 sati.

Istovremeno, u znak solidarnosti sa svojim kolegama iz HNŽ-a, članovi sindikata srednjeg i visokog obrazovanja, odgoja, znanosti i kulture BiH te Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja Federacije BiH održat će jednosatni štrajk upozorenja. Dok prosvjetni radnici žele biti uz svoje kolege i pružiti im podršku, političari podržavaju jedni druge, pa je ministrica obrazovanja Kantona Sarajevo već proglasila ovaj štrajk nezakonitim i pozvala prosvjetne radnike ovog kantona da u njemu ne sudjeluju.

"Postavlja se pitanje kako to ministri znaju da su neki štrajkovi nezakoniti. Ako se osvrnemo nekoliko mjeseci unatrag, sjetit ćemo se i zabrane prosvjeda prosvjetnih radnika u Sarajevu "zbog sigurnosti". Sve su to politički pritisci na demokratsko izražavanje nezadovoljstva i pokušaji gušenja sindikata.

Dokaz za to su i igre koje su igrali zastupnici Skupštine HNŽ-a, koji su danima obećavali zakazivanje izvanredne tematske sjednice, sastanke Kolegija s članovima Vlade, i mogućnost rješavanja problema koji već mjesec dana potresa HNŽ. Na kraju su izdali priopćenje u kojem su dali podršku Vladi HNK-a u daljnjim razgovorima s predstavnicima sindikata, koji su uputili zahtjev za nastavak pregovora na koji se ne reagira. U priopćenju navode da bi tematska sjednica predstavljala pritisak na sud i otežala bi proces donošenja nepristrane odluke. Izjavili su i da je pravo djece na obrazovanje jedno od osnovnih dječjih prava, što nije pritisak na sud ili proces nepristrasne sudske odluke.

Generalni štrajk prosvjetnih djelatnika u Hercegovačko-neretvanskoj županiji

Oni koji imaju tri puta veće plaće od nas, priopćenje završavaju iznosima plaća nastavnika i profesora, nastojeći uvjeriti javnost da su to dobre plaće i da prosvjetni radnici neopravdano izražavaju nezadovoljstvo, a imaju i dodatak na staž, topli obrok, pa čak i troškove prijevoza. Zaboravljaju spomenuti da su to iznosi bez odbijenog poreza, kao i to da je njihov dodatak na staž daleko veći, da uz topli obrok imaju sredstva za reprezentaciju, a umjesto troškova prijevoza koriste svoje vozače i automobile. Ne spominju ni da nositelji izvršne vlasti, predsjednik Vlade i ministri, ostvaruju pravo na položajni dodatak u visini 30% od iznosa plaće, na osnovu Zakona o pravima izabranih dužnosnika i nositelja izvršnih funkcija u institucijama vlasti Županije, dok Zakonom o plaćama i naknadama u organima vlasti u Federaciji BiH takav dodatak nije predviđen. Ako se već objavljuju iznosi naših plaća, bilo bi pošteno da oni koji to rade objave i svoje, sa svim dodacima.

Sve su ovo dokazi koliko se cijeni naša profesija. Mi smo potplaćeni, poniženi, ali i nesigurni, što pokazuju strašni događaji kao što su ubistva u Sanskom Mostu, Beogradu, ranjavanje profesora u Lukavcu. Naš posao je zahtjevan, odgovoran, ali i stresan i sve više opasan. Ovakvim odnosom prema nama čine da taj posao postane potpuno nepopularan, što će rezultirati time da kvalitetni nastavnici neće htjeti raditi taj posao. Tko će tada odgajati i obrazovati našu djecu, u čija se prava na obrazovanje zaklinju?

Kada jedno dijete u razredu pokaže bunt, mi pokušavamo istražiti uzrok i riješiti problem. Kada nastavnika ne bi bilo briga za to dijete, to bi bio dokaz da taj posao nije za njega. Kada tisuće prosvjetnih radnika izrazi svoj bunt, one koji bi se trebali zabrinuti nije briga. Ako ih ne brinu tisuće ljudi na ulici, tisuće komentara na društvenim mrežama onih koji nam daju podršku i osuđuju njihov odnos prema ovom problemu, onda posao koji obavljaju nije za njih. Ovaj problem neće riješiti nikakva sudska presuda, nego dogovor kojim će prosvjetni radnici biti zadovoljni.

U ponedjeljak će s nama u Mostaru biti predsjednici županijskih organizacija oba sindikata koji su organizirali štrajk upozorenja u Federaciji BiH, sindikalci iz Sarajeva, Tuzle, Bihaća, Goražda, Travnika, Zenice i Posavine, predstavnici sindikata sveučilišta, vrtića, kao i svi oni koji shvaćaju da naša borba nije samo za naša prava, nego je to borba za kvalitetnije obrazovanje, te bolje i pravednije društvo", stoji u priopćenju sindikalista.