Brat jedne od žrtava nasilja koja je ubijena: 'Mislio sam da će to biti opomena'
Nermin Sulejmanović, nažalost, nije jedini koji je ispunio svoje prijetnje. A sustav nije prvi put zakazao kod Nizame Hećimović. Prije samo dvije godine izvještavali smo u brutalnom ubojstvu Alme Kadić, za koje je osuđen Eldin Hodžić. Tragične sudbine žena, i presude protiv počinitelja, pokazalo se, ne služe ni kao opomena, ni kao upozorenje institucijama, da moraju bolje raditi svoj posao.
Nije Nizama prva koja je prijavila, i nije preživjela. Sličnu sudbinu prije samo dvije godine doživjela je Alma Kadić u sarajevskom naselju Buća potok. Ni prijave, ni zabrana prilaska nisu spriječile Eldina Hodžića. Pucao je.
“U slučaju moje pokojne sestre je dvije godine nasilje trajalo, konstantno prijavljivano, dokumentirano, oko 150 kaznenih prijava je postojalo. To je isplivalo u fazi suđenja njemu za nasilje u obitelji sa smrtnih ishodom. On je osuđen, prvostupanjskom presudom na 35 godina zatvora. Mislio sam da će to biti opomena nekim nasilnicima da to ne počine. Ali događa se, a evo što se jučer desilo”, rekao je Almedin Kadić, Almin Brat
Zatvorska kazna od 35 godina jedna je od najvećih za ubojstvo žene u povijesti bh pravosuđa.
“Poslije toga imamo slučaj u Doboju, 28 godina je presuda zato što je nasilnik i ubio i zapalio i stan i osobu. I imamo presudu za slučaj Olovo 40 godina”, istaknula je Jadranka Miličević, iz fondacija Cure.
Za svirepo ubojstvo Arnele Džogić u Olovu 2016. godine, njen bivši momak Avdija Selimović i Muriz Brkić dobili su maksimalne kazne. No ovakve kazne su izuzeci, a ne pravilo.