VIDEO  Borba za pravnu državu u Miljkovićima se nastavlja, uključilo se i Pravobraniteljstvo BiH

Miljkovići

Pravobraniteljstvo Bosne i Hercegovine obaviješteno je o nepravilnostima oko izgradnje solarnog postrojenja tvrtke Enersol iz Posušja na području Miljkovića u Mostaru, ali i ostalim nepravilnostima glede zlouporabe državnog zemljišta koje se odvija na više lokacija u Hercegovačko-neretvanskoj županiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravobraniteljstvo otvorilo predmet

Nakon što su članovi NGG ”Zaustavimo nezakonite izmjene Prostornog plana u Mostaru” ured Pravobranitelja BiH upoznali sa problematikom i potkrijepili dokumentacijom, dobili su obavijest kako je "Pravobraniteljstvo Bosne i Hercegovine otvorilo predmet i obratilo se relevantnim institucijama Grada Mostara i Hercegovačko-neretvanske županije, te će poduzeti pravne radnje na zaštiti imovine Bosne i Hercegovine", potvrđeno je za Hercegovina.info

Borba aktivista na MIljkovićima protiv koruptivnih struktura povezane vlasti i investitora i dalje se nastavlja.

Iako su ishodovali sve dokumente vezane za nelegalnost samog priključka na magistralnu cestu Mostar-Čitluk, nakon čega je naređeno i zatvaranje predmetnog priključka, te  postavljanje metalne ograde na taj dio puta, došlo je do još jednog preokreta.

Institucije vlasti kupuju vrijeme investitoru

JP Ceste Federacije na datum 05. 11. 2024. godine izdaju nalog poduzeću JP Ceste Mostar o postavljanju zaštitne metalne ograde na ovaj nelegalni cestovni priključak. 

No, nakon deset dana, vršitelj dužnosti direktora JP Ceste Federacije, Ljubo Pravdić se 'predomislio' i prema JP Ceste Mostar šalje novu naredbu u kojoj navodi:

"Dana 13.11.2024. godine poduzeće Enersol d.o.o. je putem nadležne gradske službe (odjel za urbanizam i građenje Grada Mostara) podnijelo zahtjev za izgradnju/rekonstrukciju gradilišnog priključka na magistralnu cestu, broj: UPI-07/2-19-16784/24.

Shodno prethodnom od Vas tražimo da nalog za postavljanje metalne zaštitne elastično-odbojne ograde uz magistralnu cestu M17.4 u mjestu Miljkovići, dionica: 001 Mostar - Čitluk, na stacionaži od 4+320 do 4+360 (desna strana), broj: 01-02.3-9132-8/24-IM od 05.11.2024. godine obustavite do okončanja upravnog postupka kojeg su JP Ceste Federacije BiH d.o.o. Sarajevo dana 15.11.2024. pokrenule po predmetu izgradnje gradilišnog priključka prema gore navedenom zahtjevu."

JP CESTE

Ovaj potez, odnosno pokretanje upravnog spora kupio je dodatno vrijeme investitoru da nastavi koristiti nelegalni priključak, nelegalni pristupni put i nastavi devastirati državno zemljište, čineću mu trajnu i nepovratnu štetu. 

'Investitor sve dobije za jedan dan, mi čekamo 15 do 20 dana'

O svemu ovome pričao je i Mario Ćosić, predstavnik NGG Zaustavimo nezakonite izmjene Prostornog plana u Mostaru” za BHT1.

"Jasno je da investitori ne bi dobili dozvole da nisu bliski vladajućima, a to se vidi iz datuma dozvola, pogotovo sad kad voda ide na naš mlin, kada smo dokazali da je probio ilegalan put, da je izlazak na magistralnu cestu ilegalan. Tu se vidi kolika je ta sprega vlasti i investitora da on dobije sve za jedan dan, a nama za svaki dokument treba po 15 do 20 dana. Na primjer za ovaj nalog, jasan je bio da se mora zatvoriti priključak, i on u roku jednog dana podnese zahtjev prema Gradu Mostaru i svima nama dođe već sutra da je on podnio zahtjev da se to privremeno obustavi dok se ne provede upravni spor", kazao je Ćosić u intervjuu kojeg je dao u emisiji BHT1 Uživo.

Oglasio se i predsjednik Hratske republikanske stranke

Slaven Raguž, predsjednik Hrvatske republikanske stranke, u svom statusu na društvenim mrežama oštro kritizira institucije zbog favoriziranja stranačkih investitora nauštrb javnog interesa. Kao primjer, navodi slučaj nelegalnog priključka na magistralni put Mostar–Čitluk u Miljkovićima, gdje je investitor protivno zakonima izgradio priključak i koristio ga za šlepere i bagere. Raguž ističe kako je investitor tek naknadno podnio zahtjev za legalizaciju, i to nakon što su radovi već završeni.

“Institucije koje bi mu, po zakonu, morale stati u kraj i djelovati za opće dobro i sigurnost, ne samo da mu izlaze u susret, nego mu u tome i pomažu”, piše Raguž, izražavajući nevjericu nad brzinom kojom su se institucije uključile u rješavanje ovog slučaja u korist investitora. “Ono što me fascinira jeste kako su samo DVA (2) dana trebala za realizirati sve pravne procedure pomoći stranačkom investitoru kako bi legalizirao svoje ilegalne radove.”

Istovremeno, Raguž skreće pažnju na neefikasnost institucija kada je riječ o stvarnim potrebama građana. Kao primjer, spominje da se već 47 dana čeka na rješavanje papirologije za sanaciju željezničkih linija i sprječavanje daljih klizišta u pogođenim područjima. “Danas je 47. dan koliko se čeka za rješavanje papirologije za sanaciju željeznice i općih preventivnih radova na prevenciji daljih klizišta u svim pogođenim područjima”, ističe on.

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.