BIORAZNOLIKOST NEUMSKOG PODMORJA Pronađeno mladunče morskog psa lisice

U akvatoriju kod Neuma ovih je dana zabilježen neobičan, ali i tužan prizor – ribar je u slučajnom ulovu izvukao mladunče morskog psa lisice (Alopias vulpinus), vrste rijetko viđene u našim vodama.
Iako je riječ o vrsti koja redovito obitava u dubinama Jadranskog mora, ovaj susret potvrđuje koliko je bioraznolikost našeg podmorja još uvijek nedovoljno istražena i iznenađujuće bogata.
Malena lisica, teška svega 3,2 kilograma, nažalost nije preživjela put iz morskih dubina. No, njezina pojava otvorila je prostor za nova znanstvena i biološka istraživanja o prisutnosti ove fascinantne vrste u južnom Jadranu.
Poznati stručnjak za morske pse, dr. Andrej Gajić, komentirao je nalaz s posebnim zanimanjem:
„Tako mi je žao što je svoj put završila ovako rano, ali radujem se mogućnosti da pregledam jedinku. Ove godine smo na jugu zabilježili više lisica nego prethodne dvije – primjerice, nedavno smo imali mladu odraslu ženku dugu čak 4 metra.“
Morski pas lisica poznat je po svom neobično dugom repu koji čini čak trećinu njegove ukupne dužine, a koristi ga poput biča – da ošamuti ili usmrti plijen.
Iako djeluje impresivno i pomalo zastrašujuće, lisica nije opasna za čovjeka.
Iako je ovaj ulov bio nenamjeran, iz lokalne zajednice upućen je apel javnosti:
„Molimo bez neprimjerenih komentara – svi smo svjesni zakonskih odredbi koje štite morske pse. Ovdje je riječ o slučajnom ulovu, ali i prilici da se dodatno educiramo i upoznamo s vrstama koje dijele more s nama.“
Znanstvenici poput dr. Gajića već godinama rade na istraživanju i zaštiti morskih pasa u Jadranu. Njihovo djelovanje, uz ovakve rijetke, ali značajne nalaze, pomaže da bolje razumijemo važnost očuvanja morskih ekosustava.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.