BIJELA KUGA I MALIGNE BOLESTI Svake godine sve manje rođenih, a sve više umrlih u HBŽ-u

Ako je suditi prema vitalnoj statistici u Hercegbosanskoj županiji, kao i u cijeloj zemlji, ne čeka nas svijetla budućnost. Iako ju čini šest lokalnih samouprava i prostorno je najveća u Federaciji, bijela kuga ovdje je stalno stanje, a u ukupnom mortalitetu maligne bolesti sve su prisutnije, prenosi Federalna.
Već više od desetljeća i pol u HBŽ-u broj umrlih u pravilu je bio dvostruko veći od broja novorođenih, a prošle godine omjer između rođenih i umrlih bio je jedan prema tri.
„Umrlo je 725 osoba, a u istom razdoblju rođeno je 242 djece. Vidimo veliki nesrazmjer između broja umrlih i broja rođenih“, navodi Diana Mamić, ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo HBŽ-u.
Zabrinjava i to što su negativnoj vitalnoj statistici uvelike pridonijele i maligne bolesti.
„125 osoba umrlo je od malignih bolesti – to je zaista veliki udio, u postotku oko 17%. Najzastupljeniji su karcinom debelog crijeva, karcinom pluća i, kod žena, karcinom dojke“, dodaje Mamić.
Broj novooperiranih osoba s karcinomom dojke također je u stalnom porastu.
„Tijekom 2023. bilo je 15 oboljelih i operiranih, od čega 11 s karcinomom, dok je 2024. bilo 19 operiranih, od čega 13 s dijagnozom karcinoma. Nažalost, od početka ove godine već ih je šest u našoj bolnici“, ističe Slavica Gotovac, predsjednica livanjske Udruge žena oboljelih od raka dojke „Bistrica“, te dodaje kako vjeruje da ih ima i više izvan županije.
Slično stanje je i u ostatku Federacije. Stoga je nadležno ministarstvo ove godine u proračun uvrstilo milijun i 100 tisuća maraka za borbu protiv vodećih malignih bolesti.
„Kod žena su najčešći karcinom dojke i karcinom vrata maternice, kod muškaraca karcinom prostate, dok je kod oba spola čest karcinom debelog crijeva. Ta sredstva bit će raspoređena diljem Federacije, a namijenjena su zdravstvenim ustanovama za prevenciju i rano otkrivanje malignih bolesti“, najavio je ministar zdravstva FBiH Nediljko Rimac (HDZ 1990).
Uz to, planiraju se zadužiti kod Svjetske banke kako bi nabavili prijeko potrebnu opremu, budući da je otkrivanje malignih bolesti u ranoj fazi najbolje i najisplativije, kako za pacijente, tako i za društvo.