BiH I NATO Vijeće ministara usvojilo Program reformi za 2024. godinu

Vijeće ministara BiH
N1

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine usvojilo je Program reformi BiH za 2024. godinu koji je predložila Komisija za suradnju s NATO-om, a koji će biti dostavljen u sjedište NATO saveza u Bruxellesu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na ovaj način omogućava se kontinuiran rad institucija BiH na utvrđivanju prioriteta i realizaciji obveza koje proizlaze iz sudjelovanja BiH u NATO programu 'Partnerstvo za mir', piše N1.

Program reformi sadrži pet poglavlja i obuhvaća politička i ekonomska, obrambena i vojna pitanja, te pitanja resursa, sigurnosti, kao i pravna pitanja.

Podsjetimo, Program reformi je usvojen i 2023. godine i inače njegovo usvajanje i slanje u Bruxelles je jedna od obaveza koju BiH ima prema NATO-u u okviru MAP programa.

Pojašnjenja radi, MAP (Membership Action Plan) - Akcijski plan za članstvo, je program NATO-a koji pomaže zemljama aspirantima da se pripreme za članstvo. Nije garancija da će država postati članica, već služi kao okvir za reforme u oblastima obrane, politike, ekonomije, sigurnosti i zakonodavstva.

BiH je dobila poziv za MAP 2010. godine, ali nije mogla aktivirati program zbog unutarnjih nesuglasica, prvenstveno vezanih za knjiženje vojne imovine.

S druge strane, ANP (Annual National Program) – Godišnji nacionalni program je dokument koji država podnosi NATO-u u okviru MAP-a i njime prezentira planirane reforme u sektoru obrane i drugim oblastima.

U BiH je ANP postao političko pitanje – dok su bošnjačke i hrvatske stranke bile za njegovu predaju, srpske stranke (posebno SNSD) su se protivile, smatrajući ga korakom ka članstvu, piše N1.

Kompromisno rješenje 2019. godine bilo je Program reformi, koji je blaža verzija ANP-a, ali omogućava suradnju s NATO-om bez formalnog koraka ka članstvu.

Ukratko, MAP je širi okvir za pripremu članstva, dok je ANP tehnički dokument u sklopu MAP-a. Trenutačno, BiH formalno jest u MAP procesu, ali kroz “Program reformi”, koji je prilagođen unutarnjem političkom konsenzusu.

Posljednji put Program reformi je poslan 2022., tada za 2021. i 2022. godinu.