BH POŠTA Bez natječaja zaposleno 195 osoba, netransparentni premještaji i javne nabavke

BH Pošta
Facebook

Prijem 195 zaposlenika u radni odnos tijekom prošle godine u Javno poduzeće BH Pošta d.o.o. Sarajevo izvršen je bez procedure javnog oglašavanja. Iako je prilikom zapošljavanja primjenjivana Uredba o postupku prijema u radni odnos u javnom sektoru u Federaciji Bosne i Hercegovine, uvjeti iz Uredbe nisu ispunjeni s obzirom na to da su zaposlene angažirali na određeno vrijeme i tijekom cijele godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na sumnjiva zapošljavanja u ovom poduzeću, detaljno su ukazali federalni revizori u posljednjem izvještaju o financijskoj reviziji JP BH Pošta d.o.o. Sarajevo za 2023. godinu. Pojašnjavaju da se radi o sistematiziranim radnim mjestima za koja je trebalo provesti procedure javnog oglašavanja pa samim tim nije ispoštovana transparentnost prilikom zapošljavanja u skladu sa Zakonom o radu, piše Inforadar.

Društvo je konstatiralo da je ovakav način zapošljavanja primijenjen kako bi se osigurao neometan rad svakog sektora i ispunile obveze pružanja usluga korisnicima zbog povećanja obima posla uslijed povećanog broja novih korisnika poštanskih usluga, ali to objašnjenje revizori nisu prihvatili s obzirom “na to da su nakon isteka zakonskog roka od šest mjeseci zaključivani novi ugovori s istim osobama bez prekida ili s kraćim prekidima između ugovora (za ista ili slična radna mjesta), zbog čega nije ispunjen uvjet hitnosti”. Smatraju da se radi o sistematiziranim radnim mjestima za koja je trebalo provesti procedure zapošljavanja putem obveznog javnog oglašavanja.

''Tijekom prošle godine je obavljeno i 300 internih premještaja zaposlenika i to na prijedlog nadležnih rukovoditelja. Pri tome nije vršeno ocjenjivanje rada zaposlenika, nije postojala procedura ni kriterij odabira kadrova za preraspoređivanje, niti je raspisan interni natječaj, na osnovu čega bi svi zaposlenici bili upoznati i imali pravo prijaviti se ako ispunjavanju uvjete za premještaj/napredovanje, ukazali su revizori Ureda za reviziju FBiH.

Iako su iz BH Pošte tvrdili da je postupljeno u skladu s Pravilnikom o radu prilikom internih premještaja, dokumentom koji je dostavljen revizorima “nije utvrđen kriterij odabira kadrova niti je predviđen interni konkurs kojim bi svi zaposlenici bili upoznati s uvjetima napredovanja na transparentan način”.

''Zbog toga ne možemo potvrditi da su za pojedina radna mjesta izabrani najkvalitetniji kadrovi'', mišljenja su revizori.

Suglasnost za 300 internih premještaja dao je tadašnji generalni direktor Mirsad Mujić, koji je tijekom mandata prijavljivan Tužiteljstvu Županije Sarajevo zbog malverzacija vezanih za dodjelu trendera i krivotvorenje isprava.

Krajem 2023. godine umjesto Mujića na čelo ovog JP je došao Adis Šehić, koji je još prije nekoliko mjeseci, u istupima za medije, ukazao da je BH Pošta “opterećena troškovima koje je bivša uprava ostavila“. Naveo da je u ovom poduzeću obavljeno 300 internih premještaja, te je zaposleno 200 novih radnika. Interni premještaji, istakao je Šehić, rađeni su bez ikakve transparentnosti.

''Bitno je samo da je netko nečiji bio, da je donio bilo kakvu diplomu bez ikakvog pripravničkog staža, dobivao je visokopozicionirana mjesta u BH Pošti. Neki zaposlenici su mijenjali čak i po dva-tri ugovora u tijeku nekoliko mjeseci, dobivali su duple plaće, rekao je Šehić, a isto su utvrdili i federalni revizori u svom izvještaju, gdje navode: “Ovaj način unaprjeđivanja, odnosno internog premještanja nije dovoljno transparentan i ne možemo se uvjeriti da su na ovakav način odabrani najkvalitetniji kadrovi za određena radna mjesta s obzirom na to da nije osigurana transparentnost samog procesa”.

Zanimljivo je da su revizori ukazali na činjenicu da je ovakav način zapošljavanja nastavljen i u ovoj godinu.

''Zaposlenicima koji su radni odnos zasnovali po osnovi Uredbe u 2023. radni odnos je prekinut 30. 12. 2023. a isti zaposlenici su angažirani po osnovu Uredbe početkom siječnja 2024. uz kraću pauzu od pet dana (najmanje 44 zaposlenika bez izmjene opisa radnog mjesta). Ovakav način zapošljavanja pravda se hitnošću obavljanja poslova, nepredviđenim povećanjem obujma poslova, zamjenom zaposlenika na godišnjim odmorima i bolovanjima. Međutim, ako uzmemo u obzir da je angažiranje osoba na određeno vrijeme vršeno tijekom cijele godine, postavlja se pitanje ispunjenosti uvjeta hitnosti s obzirom na to da se radi o sistematiziranim radnim mjestima za koja je trebalo provesti procedure zapošljavanja putem obveznog javnog oglašavanja, jasni su federalni revizori. Oni su konstatirali i da su zaposlenicima tijekom 2023. godine isplaćene stimulacije u neto iznosu od 297.588 KM i to za redovne poslovne zadatke, “bez jasno utvrđenih kriterija i u maksimalnim iznosima“.

Tijekom revizije je utvrđeno i da javne nabavke nisu planirane na bazi stvarnih potreba Društva.

''Utvrđeni su zahtjevi tehničkih specifikacija za nabavku navedenih vozila, koje mogu biti diskriminirajuće i ograničavajuće za konkurenciju budući da su za pojedine stavke utvrđene i minimalne i maksimalne vrijednosti, kažu revizori koji nisu mogli potvrditi “da je Društvo postupke javnih nabavki u iznosu od najmanje 1.797.260 KM provelo u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, u dijelu koji se odnosi na sačinjavanje tenderske dokumentacije na način da se svim ponuđačima omogući jednak tretman, kao i u dijelu praćenja realizacije zaključenih ugovora”.

Uvidom u dokumentaciju i odredbe Ugovora o nabavci i isporuci teretnih vozila zaključenog 20. 10. 2022. godine između Društva i dobavljača Star – Centar d.o.o. Živinice, revizori su utvrdili da je došlo do kašnjenja u isporuci teretnih vozila.

''Ugovor nije realiziran u skladu s članom 4. u kojem je definirano da je rok isporuke svih vozila 240 dana od obostranog potpisivanja ugovora. Zapisnikom komisije od 2. 8. 2023. godine konstatirano je da su isporučena tri vozila Mercedes Benz Vito 114 cdi i šest komada Mercedes Benz Citan 110, ukupne vrijednosti 508.500 KM, te su time prekršene odredbe ugovora o isporuci svih vozila u predviđenom roku. Članom 7. Ugovora dobavljač se obvezuje da će u slučaju kašnjenja u isporuci isplatiti penale za svakih sedam dana kašnjenja u visini od 0,5% neisporučene robe. Penali nisu obračunati u skladu s uvjetima potpisanog ugovora, utvrdili su federalni revizori.

Iz rukovodstva Pošte su revizorima kazali da su “poduzeli neophodne mjere aktivnosti u sprječavanju prevare i zloupotrebe javnih sredstava”.

Smatraju da nije bila narušena aktivna i pravična konkurencija, te su istaknuli da su “otkrili sve poznate slučajeve neusklađenosti sa zakonskom i drugom pravnom regulativom ili sumnjama da one postoje”.

U Centru Civilnih Inicijativa, gdje podržavaju načela transparentnosti i jednakosti zapošljavanja, kažu da od federalnih institucija – Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, Parlamenta i Komisije koja je odgovorna za reviziju pri Parlamentu FBiH očekuju reakciju.

''Prvenstveno to očekujemo da uradi Komisija kroz svoja saslušanja, da sasluša odgovorne tog poduzeća i naloži hitno uklanjanje tih nepravilnosti. Očekujemo da se sve preporuke koje su revizori dali u izvještaju implementiraju što prije kako bi institucije poslovale transparentno i pružale bolju uslugu građanima'', kaže za InfoRadar Alen Čular koordinator CCI.

Navodi da se može zaključit da se u većini institucija koje su predmet revizije nepravilnosti ponavljaju iz godine u godinu.

''Revizija tek zagrebe po nekim institucijama, nasumično, u odnosu na analize pa dođete do izvještaja poput BH Pošte. Veliki je broj nepravilnosti koje javnost nikad nije vidjela, ni čula, a naročito je to zastupljeno u institucijama i poduzećima koje pružaju usluge građanima'', navodi Čular.