BANJA LUKA Gradu prijeti milijunska šteta zbog poteza Stanivukovićeve administracije
Odjeljenje za prostorno uređenje Grada Banja Luka izdalo je poduzeću „Lukić-invest“ iz Banje Luke građevinsku dozvolu za izgradnju stambeno-poslovnog objekta u Ulici Krajiških brigada u banjolučkom naselju Mjesec koja je u suprotnosti s Regulacijskim planom za to područje. Nakon što je objekt skoro završen, a stanovi rasprodati, gradska građevinska inspekcija ga je zapečatila i zabranila daljnju gradnju, zbog čega bi se Grad mogao suočiti s milijunskom tužbom, otkriva CAPITAL.
To se ne bi saznalo da se nisu pobunili susjedi i vlasnici susjednih parcela na osnovu čijih višegodišnjih žalbi je gradska građevinska inspekcija 23. svibnja ove godine spomenuti objekt u izgradnji opasala trakom i zabranila daljnje izvođenje radova.
Cijeli problem zbog kojega je objekt trenutno opasan crvenom trakom, a daljnji radovi zaustavljeni započeo je 8. ožujka 2019. godine kada je „Lukić-invest“ podnio zahtjev za izdavanje lokacijskih uvjeta.
U tom trenutku važio je Regulacijski plan po kojem je na lokaciji u Ulici Krajiških brigada predviđen šestokatni stambeno-poslovni objekt.
Novi RP stupio na snagu u ožujku 2019. godine
Samo petnaestak dana kasnije, 24. ožujka na snagu je stupio novi RP po kojem je na navedenoj adresi predviđen objekt od tri kata i manjih površinskih gabarita nego prema dotadašnjem RP-u.
Firma „Lukić-invest“ na osnovu zahtjeva od 8. ožujka dobila je lokacijske uvjete rješenjem od 16. rujna 2019. godine, a na osnovu tih lokacijskih uvjeta je u rujnu sljedeće godine podnijela zahtjev za izdavanje građevinske dozvole. Odjeljenje za prostorno uređenje je pozitivno odgovorilo i 17. siječnja 2022. godine izdaje građevinsku dozvolu.
Dva mjeseca nakon dobivanja građevinske dozvole počela je izgradnja i do danas je izgrađena šestokatna zgrada u skladu s RP, međutim koji je prestao važiti 24. ožujka 2019. godine.
Kada je započela izgradnja, vlasnici susjednih parcela su se na rješenje Odjeljenja za prostorno uređenje Grada Banjaluka o izdavanju građevinske dozvole od 17. siječnja 2022. godine žalili Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, ali njihova žalba je odbijena, nakon čega su podnijeli tužbu.
Okružni sud u Banjoj Luci je 28. studenoga 2022. godine prihvatio njihove navode i uvažio žalbu i resorno ministarstvo u lipnju prošle godine u potpunosti poništava građevinsku dozvolu.
Gradski inspektor (ne)svjesno odugovlačio
Umjesto da hitno postupi nakon tog poteza ministarstva i odmah zabrani radove, gradski građevinski inspektor Marinko Radaković je poslije dva mjeseca, preciznije 28. kolovoza bio u inspekcijskom nadzoru tijekom kojeg je utvrdio da „Lukić-invest“ i dalje izvodi radove.
Inspektor je tek 4. listopada 2023. godine donio rješenje o zabrani izvođenja radova, precizirajući da žalba ne odlaže izvršenje rješenja. Da odugovlačenje možda i nije slučajno pokazuje to da je u kontroli izvršenja tog rješenja bio tek 23. svibnja ove godine kada su radovi zaustavljeni i gradilište opasano trakom.
Pri tome treba naglasiti da je gradski inspektor zaustavio radove tek kada je glavni republički urbanističko-građevinski inspektor Dragan Mijović u dopisu Gradskoj upravi zaprijetio da će postupajućem gradskom inspektoru biti oduzeta suglasnost zbog neblagovremenog i nestručnog obavljanja poslova.
Ranko Lukić, vlasnik tvrtke „Lukić-invest“ kaže za CAPITAL da ima važeće lokacijske uvjete, a još ne zna kako će se dalje ponašati nakon što su obustavljeni radovi i hoće li podnositi tužbu protiv grada zato što se smatra savjesnim graditeljem.
„Ako ne budem mogao nastaviti, vidjet ću s pravnicima što ćemo dalje. Napravili smo žalbu prema ministarstvu na zapisnik gradske inspekcije o zaustavljanju radova. Ne znam kada će odgovoriti iz ministarstva, ali ne želim da ulazim u sukob, sačekat ću odluke“, kaže Lukić.
On smatra da je presuda Okružnog suda u Banjoj Luci smijurija, jer nisu uvaženi važeći lokacijski uvjeti.
„Pravnici tumače i smiju se toj presudi, ali što da radim. Presuda se mora poštovati. Što se tiče kupaca stanova na toj lokaciji, mi smo spremni svima da vratimo i kaparu i troškove, svi će biti namireni i zaštićeni“, poručuje Lukić.
On kaže da njegova firma ima i nekoliko zamjenskih lokacija, ističući da stanove na „spornoj“ lokaciji trenutno ne prodaje, „jer ne želi da pravi nikakve ugovore i da se dovodi u neprijatnu situaciju“.
Moguća milijunska tužba protiv grada
Prema tumačenjima pravnika, pravi kuriozitet u cijeloj priči predstavlja rješenje Odjeljenja za prostorno uređenje od 29. travnja ove godine kojim se odbija zahtjev „Lukić-investa“ za izdavanje građevinske dozvole za objekt u Ulici Krajiških brigada.
„Sporni lokacijski uvjeti od 16. rujna 2019. godine nisu izdani u skladu s Odlukom o donošenju izmjena dijela Regulacijskog plana „Paprikovac-Petrićevac“ iz 2019. godine kao važećim dokumentom, čime je došlo do povrede Zakona o uređenju prostora i građenju, što je od direktnog utjecaja na izdavanje građevinske dozvole“, navodi se u rješenju koje je potpisao prvi čovjek Odjeljenja za prostorno uređenje Vuk Višekruna.
Kuriozitet leži u tome što je Višekruna sve što je sada naveo vezano za lokacijske uvjete znao i u siječnju 2022. godine kada je “Lukić-investu” izdao građevinsku dozvolu.
Prema tumačenju pravnika, postoji nekoliko rješenja za izlaz iz ove nesvakidašnje situacije.
„Jedno od rješenja, ali malo vjerojatno je da resorno ministarstvo uvaži žalbu „Lukić-investa“ na navedeno rješenje Vuka Višekrune od 29. travnja ove godine kojim je odbijen zahtjev ove firme za izdavanje građevinske dozvole. Drugo rješenje je da se sruši nelegalni objekt, što je također malo vjerojatno, ali nije nemoguće i treća i sasvim izvjesna mogućnost je da „Lukić-invest“ podnese tužbu protiv grada i traži nadoknadu štete i izgubljene dobiti koja se mjeri u milijunima zbog nezakonito izdate građevinske dozvole na osnovu koje je ta firma kao savjestan graditelj investirala u stambeno-poslovni objekt u banjalučkom naselju Mjesec“, objašnjava za CAPITAL pravnik odlično upućen u oblast imovinsko-pravnih odnosa i obligacionog prava.
Bliskost Ranka Lukića i gradskih čelnika
U prilog sumnji da bi na kraju Grad Banja Luka, odnosno njeni građani mogli da plate štetu zbog neukosti gradskih službenika ide od ranije poznata bliskost vlasnika „Lukić-investa“ Ranka Lukića s gradskim čelnicima.
CAPITAL je ranije objavio da je Komisija za prodaju nepokretnosti na čijem čelu je bio gradski menadžer Bojan Kresojević omogućila firmi “Lupaco“, također u Lukićevom vlasništvu da sudjeluje na licitaciji i kupi gradsko zemljišta u Poslovnoj zoni Ramići za 215.000 KM, čime je proračun Banje Luke oštećen za najmanje pola milijuna maraka.
Srđan Jaćimović, zamjenik direktora firme “Jaćimović” tada je objasnio da je ta firma za zemljište koje je bilo predmet sporne licitacije bila spremna da izdvoji znatno više od procijenjene vrijednosti od 420.000 KM.
„Mi smo bili spremni platiti 600-700 tisuća maraka za to zemljište, ali nam je onemogućeno da sudjelujemo na licitaciji. Nakon što je nama onemogućeno sudjelovanje, licitacija je provedena na volšeban način i uz praktično sudjelovanje samo jedne firme – “Lupaco” koja je na kraju bila pobjednik licitacije i kojoj je zemljište pripalo po duplo nižoj cijeni“, precizirao je tada Jaćimović.