ANKETA Treba li Mostar raditi nedjeljom?

Nakon što je Općinsko vijeće Neuma nedavno razmatralo mogućnost izuzeća od zabrane rada nedjeljom tijekom turističke sezone, slični zahtjevi stigli su i u Mostar. Vlasnici nekoliko trgovačkih objekata uputili su službene zahtjeve za dozvolu rada nedjeljom, no kako doznajemo, konačna odluka je u rukama Gradskog vijeća.
Naime, Služba za inspekcijske poslove Grada Mostara potvrdila je za Hercegovina.info da je zaprimila više zahtjeva, ali ih je proslijedila Gradskom vijeću, koje je jedino nadležno za podnošenje prijedloga o eventualnom izuzeću Mostara od zabrane rada nedjeljom.
„U skladu s članom 18. Zakona o unutrašnjoj trgovini FBiH (Službene novine FBiH, br. 87/2024), koji propisuje radno vrijeme prodajnih objekata, u stavku (10) navedeno je da izuzetno, na prijedlog Gradskog vijeća, Vlada Federacije BiH može donijeti odluku kojom se određuje da prodajni objekti na teritoriju grada ili općine mogu biti izuzeti – između ostalog – i od zabrane rada nedjeljom. Na temelju navedenog, vidljivo je da jedino Gradsko vijeće Grada Mostara može predložiti takvo izuzeće“, kazali su iz Službe.
Stavovi vijećnika u Gradskom vijeću Grada Mostara o ovom pitanju su raznoliki.
"Mostar nije samo Stari grad"
Gradski vijećnik Slavko Zovko (HRS) smatra da, ukoliko Gradsko vijeće bude razmatralo mogućnost izuzeća od zabrane rada nedjeljom, to ne bi smjelo biti ograničeno isključivo na ljetnu sezonu.
„Ako ćemo već ići u tom smjeru, onda bismo trebali ozbiljno razmisliti o cjelovitom izuzeću koje bi vrijedilo tijekom cijele godine. Ne smije se dogoditi da netko bude privilegiran, a netko zakinut – bilo da je riječ o onima koji rade za vrijeme Adventa, Ramazana ili Uskrsa, ili pak o onima kojima je radna sezona ljeti“, izjavio je Zovko za Hercegovina.info.
Upozorava i na mogućnost selektivnog pristupa, osobito u kontekstu eventualnog ograničavanja izuzeća samo na područje Starog grada
„Bojim se da bi se moglo dogoditi da se izuzeće ograniči isključivo na Stari grad i trgovine koje posluju u tom dijelu Mostara, pod izlikom turističke sezone. O takvom pristupu već se raspravljalo na Gradskom vijeću. Međutim, Mostar nije samo Stari grad – iako je on najistaknutiji turistički lokalitet, turizam i gospodarska aktivnost prisutni su i u drugim dijelovima grada“, naglasio je Zovko.
"Stara odluka bila je dobra"
Vijećnik Jasmin Pandur (Koalicija za Mostar) podsjetio je da je ranija odluka Gradskog vijeća o neradnoj nedjelji bila kvalitetno postavljena.
„Odluka koju je Gradsko vijeće Mostara usvojilo prije tri godine bila je izuzetno kvalitetna i uravnotežena. Poslodavcima je ostavljena mogućnost da sami izaberu koji dan u tjednu neće raditi – bilo da je riječ o nedjelji ili nekom drugom danu – čime se osiguravala fleksibilnost i uvažavao različit karakter poslovanja“, rekao je.
Dodaje i da Mostar svoj turistički vrhunac doživljava upravo vikendom, kada je broj posjeta značajno veći, što mnogim gospodarskim subjektima – posebno u sektorima trgovine i ugostiteljstva – predstavlja ključno razdoblje u tjednu.
„Rad tijekom vikenda treba dodatno stimulirati – kroz uvećane satnice, slobodne dane ili druge pogodnosti za radnike – kako bi se osiguralo njihovo pravo na adekvatan odmor i pravednu naknadu za rad u razdoblju povećanog opterećenja“, zaključio je Pandur.
''Nećemo bježati od toga“
Vijećnik iz reda HDZ BiH, Stanko Ćosić, poručio je da bi se eventualnoj izmjeni odluke moglo pristupiti tek nakon detaljne analize Gradskog vijeća, i to uz obavezno poštivanje svih prava radnika.
„Mostar je turistički grad i strateške turističke lokacije treba jasno definirati. Potrebna je kvalitetna analiza te usporedba učinaka radne i neradne nedjelje u sklopu šire turističke evaluacije. Tek tada bi se moglo razmatrati eventualno mijenjanje odluke. Ako se pokaže potreba za tim, nećemo bježati od toga“, rekao je Ćosić.
Dodao je da, u slučaju donošenja nove odluke, treba posebno paziti na zaštitu radnika.
„Važno je da radnici koji rade nedjeljom, odvajajući taj dan od svojih obitelji, budu adekvatno plaćeni. Treba jasno utvrditi koliko će biti više plaćeni u odnosu na uobičajeno radno vrijeme, ali i osmisliti učinkovit mehanizam nadzora nad poslodavcima – kako bi se spriječila eventualna zloupotreba i zaštitila prava radnika“, zaključio je.
Zakon dopušta izuzeća u posebnim slučajevima
Zakon o unutrašnjoj trgovini Federacije BiH, koji je na snazi od studenoga 2024., zabranjuje rad većine prodajnih objekata nedjeljom i praznicima. Ipak, zakon dopušta izuzeća u posebnim slučajevima, uz odobrenje Vlade FBiH. Zahtjev mora sadržavati konkretne dokaze o padu prometa i zaposlenosti, a odluku donosi Vlada FBiH prema službenoj proceduri.
Grad Orašje bio je prvi koji je dobio odobrenje za rad trgovina nedjeljom, dok su i druge općine već uputile svoje zahtjeve, pozivajući se na specifične ekonomske i lokalne okolnosti.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.