VIDEO  Alarmantno stanje u Krajini, stanovništvo u strahu od ponavljanja 2014. godine

Sana
FTV

Kiša i dalje pada diljem zemlje, uzrokujući nabujale rijeke i potoke koji se izlijevaju iz korita. Alarmantno je stanje u Bosanskoj krajini: u Sanskom Mostu, Prijedoru, Ključu i Čelincu. Voda je prodrla do kuća, naselja su odsječena od prometnica, a mještani se svim silama bore preživjeti ovu nesreću koja ih je zadesila. U Sanskom Mostu i Velikoj Kladuši proglašeno je stanje prirodne nepogode. Prekinuta je prometna komunikacija Sanski Most – Prijedor. Razina rijeke Sane raste svakih sat vremena za 20 centimetara, javlja FTV.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pripadnici civilne zaštite neprekidno su na terenu od sinoć. Iza građana Sanskog Mosta je neprospavana noć, a pred njima neizvjesnost.

"Rođena sam ovdje, u ovih 65 godina sjećam se samo jedne poplave – one iz 2014., kada je bilo strašno i kada je voda ušla u kuću. Ovaj put me posebno strah jer sam sada sama u kući. Voda je već stigla do dvorišta", kaže Jasna Crnkić, stanovnica Banjolučke ulice u Sanskom Mostu.

"Došao sam pomoći jednom djedu i majci jer sam im pomagao i 2014. Naše službe su jako aktivne, cijelu noć su bile na terenu, a danas je s nama i načelnik – pratimo situaciju", ističe Ismet Solišević, stanovnik mahale Redak u Sanskom Mostu.

Zabilježeni su i prekidi u prometu na pojedinim područjima, što je izazvalo ozbiljne posljedice, uključujući evakuaciju bolesnih osoba. Radi se na osiguranju alternativnih pravaca.

"Imali smo evakuaciju u naselju Hrustovo. Naši pacijenti na dijalizi, koji su morali na tretman, uspješno su prebačeni. Radimo na tome da rizične kategorije dobiju potrebne usluge i tretmane bez kojih bi im život bio dodatno ugrožen", ističe Besim Delić, pomoćnik načelnika Službe civilne zaštite i načelnik Stožera civilne zaštite.

Sve oči uprte su u nebo, ali kiša i dalje pada. Rastu rijeka usporava, no ostaje problem podzemnih voda.

"Koliko problema imamo s oborinskim vodama i kišom, toliko nas nakon prestanka padalina pogode podzemne vode koje tada prodiru ljudima u podrume i garaže", napominje Delić.

U Velikoj Kladuši stanje je i dalje alarmantno. Proglašena je prirodna nepogoda.

I u naselju Ripač ponovno su se izlile oborinske vode i poplavile nekoliko kuća. Mještani ističu kako su više puta apelirali na nadležne da se iskopaju kanali, ali umjesto trajnog rješenja – problem je samo djelomično riješen. Iako im je u kasnim večernjim satima dostavljena pomoć u obliku vreća pijeska, šteta je već bila učinjena, a situacija se ponavlja iz godine u godinu.

"Svaki put kad dođu kiše imamo isti problem. Molili smo da se prokopaju kanali. Došli su i samo površinski iskopali, ostavili su nas u ovoj nizini da se sve izlije i ode po kućama", ogorčena je Habiba Mehić, stanovnica naselja Ripač.

Civilna zaštita općine Sanski Most je zajedno s mještanima na terenu i nastoji odgovoriti na sve izazove.

"Prema podacima kojima raspolažemo i analizama koje smo proveli, vodostaj i dalje raste. Trenutno stagnira, ali s obzirom na padaline – situacija je takva da će i dalje rasti", upozorava Mensur Seferović, načelnik Općine Sanski Most (SDA).

Ljudi se ujedinjuju tijekom poplava, a u pomoć su priskočili i volonteri. Građane se poziva na suradnju.