AFERA 'SEBIJINA DIPLOMA' Senat UNSA-e donosi konačnu odluku
Ad hoc komisija Medicinskog fakulteta u Sarajevu dostavila je Univerzitetu u Sarajevu (UNSA) dokumentaciju o diplomi Sebije Izetbegović, ravnateljice Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), a Senat UNSA-e će se o ovome očitovati u siječnju, potvrđeno je za "Avaz".
Podsjetimo, Senat UNSA-e je 10. studenog raspravljao o diplomi ravnateljice KCUS-a, kada su Medicinskom fakultetu dali rok od mjesec da pošalju svu dokumentaciju u vezi s tim.
Dva lista
"Medicinski fakultet je formirao ad hoc komisiju. Pregledali su dokumentaciju i dostavili izjašnjenje, koje su, prije nego što su ga dostavili nama, razmatrali na Vijeću Medicinskog fakulteta. Prema njihovim tvrdnjama, smatraju da je sve uredu. Proslijedili su to Univerzitetu, ali su prije toga to pustili u medije", kazao je za „Avaz“ prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu.
No, Županijska uprava za inspekcijske poslove je, s druge strane, otkrila da su inspektorima na okolnosti priznavanja položenih ispita na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu predočena dva lista tzv. reciklažnog papira na kojima je rukom napisano/nabrojano (na engleskom jeziku) 10 ispita s ocjenama prema kopiji indeksa te 9 naziva predmeta (na maternjem jeziku) bez ocjena.
"Oba dokumenta proslijeđena su Univerzitetu. Sada pravna služba Univerziteta vrši analizu podataka i iz jednog i iz drugog dokumenta, a u tom dijelu ćemo se, kao Univerzitet, odrediti kako smo i zacrtali. Paralelno radimo i na izradi novog statuta Univerziteta u Sarajevu jer je donesen novi Zakon o visokom obrazovanju, gdje je uvedena mogućnost da Univerzitet može oduzeti diplomu koja je stečena na nezakonit način", kazao je prof. dr. Škrijelj.
On je istaknuo da je to obaveza Univerziteta ne samo zbog ovog konkretnog slučaj nego općenito zbog bilo koje mogućnosti koja bi se mogla pojaviti ubuduće.
"Tu proceduru ćemo svakako nastaviti. Sada nismo u prilici reći točno kada. Neće se to odugovlačiti previše, ali je nama prosinac mjesec raznih svečanosti na UNSA-i, koje se smjenjuju iz dana u dan. Paralelno s tim, pravna služba završava mnogo poslova, tako da mislim da ćemo se time baviti u siječnju. To se mora napraviti na posebnoj, izvanrednoj sjednici, ne želim da ide s redovnim točkama na sjednicama Senata jer nam oduzima puno vremena u normalnom radu, a ovo je stvar koja je sama po sebi posebna", zaključio je prof. dr. Škrijelj.
Oduzimanje dokumenta
Rektor Škrijelj nije želio komentirati ni jedan ni drugi dokument.
"Kao rektor, u ovom konkretnom slučaju, ne mogu govoriti što će sada biti zato što moramo imati činjenično stanje sagledano od pravnika. Ukoliko budemo postupali po tim aktima i po zakonu o zauzimanju stava koji bi rezultirao, eventualno, nekim oduzimanjem dokumenta, onda to moramo imati predviđeno statutom UNSA-e. Imamo prispjele dokumente i nastavit ćemo se baviti njima", dodao je prof. dr. Škrijelj.