AFERA 'PRISLUŠKIVANJE' Osmica i Debevec opet moraju u Tužiteljstvo BiH

debevec osmica

Osman Mehmedagić Osmica, bivši direktor OSA-e i suspendirani predsjednik Suda BiH Ranko Debevec, osumnjičeni u aferi "Prisluškivanje", bit će u narednih 20-tak dana ponovo ispitani u Tužiteljstvu BiH, saznaje Raport.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razlog je što će ih postupajuća tužiteljica morati ispitati na okolnosti koje im se stavljaju na teret, pred podizanje optužnice.

Prema informacijama Raporta, još uvijek nije precizno definirano kada će optužnica biti točno podignuta, ali je istraga pri samom kraju. Na optuženičkoj klupi zajedno s Osmicom i Debevecem kako stoje stvari naći će se i zaposlenik Suda Milisav Pijuk, koji je bio i Debevčev vozač i osoba od povjerenja u Sudu BiH.

Optužnica bi, ako ne bude izvanrednih okolnosti, mogla biti podignuta do Nove godine, jer je veći dio optužnog akta već spreman i napisan. Nove okolnosti su istraga oko zloupotreba prilikom korištenja sudskog CMS-a i tu iskaz mora dati Debevec, zbog čega je sve bilo na čekanju. Tu se analizira izvještaj SIPA-e. Posljednji put Debevec i Osmica u Tužiteljstvu na ispitivanju su bili prije produženja pritvora, na ljeto ove godine, piše Raport.

Ovaj dvojac, podsjećamo, brani se sa slobode. U pritvoru su proveli tri mjeseca, a uhićeni su u akciji SIPA-e u prosincu prošle godine.

Osmica i Debevec sumnjiče se za zloupotrebe položaja, uništavanje dokaza o nelegalnom prisluškivanju, lažno predstavljanje, primanje mita.

Tužiteljstvo BiH je navelo kako je uništeno 60 akata za prisluškivanje i da je sve rađeno u kući jedne zaposlenice Suda.

Podsjećamo, tužiteljica Bojana Jolović je na ročištu tvrdila kako je Debevec iz pritvora zvao zaposlenicu Suda BiH da iz njegovog kabineta iznese Knjigu evidencija u kojoj su sadržani tajni podaci.

“Iskaz svjedoka Trifka Buhe, zaposlenika OSA - potvrđuje da kao šef operacije nije bio upoznat s mjerama prisluškivanja sudaca niti je ikada potpisao ijedan nalog”, kazala je Jolović.

Ovaj dvojac prisluškivao je nezakonito dežurne suce Suda BiH i zaposlenike Tužiteljstva BiH.

Prema dostavljenim dokazima, u koje je Raport imao uvid, Mehmedagić je tijekom 2022. godine naložio uništenje svih podataka, između ostalog i uništenje naloga Suda BiH.

“Mehmedagić je bio svjestan i znao da, u skladu s internim Pravilnikom Agencije, nije dozvoljeno uništenje naloga Suda na osnovu kojih su provođene mjere praćenja. Također, Debevec je u cilju prikrivanja dokaza naložio zaposleniku Suda da iz ureda u kojoj se čuvaju sudski nalozi iznese spise spornih predmeta i da mu ih preda, što je zaposlenik i učinio. Kako je dalje navedeno, Debevec je te spise, na njemu poznat način uništio ili prikrio. Debevec je, pri tome, naložio zaposleniku da i iz računala izbriše sve sporne naloge. Ove činjenice su potvrdili saslušani svjedoci, zaposlenici Agencije i Suda BiH”, objavljeno je.

Primanje mita

Istraga u odnosu na Debevca proširena je na primanje dara za trgovinu utjecajem zbog vozila koje mu je poklonio autoservis “Kramar” iz Ljubuškog, koji je imao upravne postupke pred Sudom BiH, ali i sata od 15.000 KM koji mu je poklonio bjegunac od pravosuđa Hrvatske Zdravko Mamić.