10 MILIJUNA EURA Što je s pomoći koju je Hrvatska poslala poplavljenim područjima?
Kako bi područja pogođena poplavama i klizištima iz Hercegovine i Srednjobosanske županije dobili pomoć koju je našoj zemlji uputila Republika Hrvatska, a riječ je o 10 milijuna eura, neophodno je da Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine potpunu informaciju o stanju na terenu dostavi Vijeću ministara Bosne i Hercegovine, što do danas nije učinjeno.
Ministarstvo sigurnosti BiH u suradnji s nadležnim entitetskim i županijskim tijelima, kao i lokalnim zajednicama dužno je pripremiti informaciju o stanju i potrebama stanovništva, kao i stanju infrastrukture na poplavljenom području grada Konjica i općina Jablanica, Kreševo, Kiseljak i Fojnica i dostaviti je Vijeću ministara BiH.
Uputili dvije urgencije Vladi FBiH
Iz Ministarstva sigurnosti BiH za Faktor kažu kako su oni učinili svoj dio posla, ali da je Vlada Federacije Bosne i Hercegovine tražila više vremena za prikupljanje informacija s terena. Međutim, i kada su dobili te informacije, postojalo je neslaganje u financijskom dijelu.
''Ministarstvo sigurnosti BiH, odmah nakon dobivanja zaključka Vijeća ministara BiH, obratilo se Vladi Federacije BiH, tražeći hitnu dostavu informacije o stanju i potrebama stanovništva kao i stanju infrastrukture na poplavljenim područjima. Do naznačenog roka nismo dobili traženu informaciju, ali smo obaviješteni od Vlade FBiH da je za prikupljanje svih potrebnih informacija s terena potrebno dodatno vrijeme te su naveli da će istu dostaviti početkom studenoga. Nakon što je dostavljena informacija, uočeno je neslaganje podataka u financijskom dijelu te je zatraženo dostavljanje korigirane informacije. Od tada su upućene dvije urgencije za ove ispravke. Posljednja urgencija upućena je 18. studenoga 2024. godine'', kazali su iz Ministarstva za Faktor.
Dodaju da, kada zaprime informaciju od Federalne vlade, proslijedit će je Vijeću ministara BiH u daljnju proceduru, odnosno, donošenje konačne odluke o preraspodjeli prikupljenih sredstava na namjenski otvorenom računu kod Ministarstva financija i trezora BiH za pomoć ugroženima u poplavama.
''Tek na osnovu informacije o stanju i potrebama stanovništva s unesrećenih područja koje je dužno Ministarstvo podnijeti Vijeću ministara, može se donijeti odluka o raspodjeli novca za pomoć stanovništvu u području pogođenom poplavama u Bosni i Hercegovini'', rečeno je.
Koliko je puta Nešić posjetio poplavljena područja
Faktor je upitao je li ministar Nenad Nešić boravio na pogođenim područjima u skorije vrijeme kako bi se uvjerio u trenutačno stanje na terenu.
''Ministar Nenad Nešić je 4. listopada, na dan poplava posjetio Jablanicu i razgovarao s predstavnicima Vlade FBiH, Federalne uprave civilne zaštite i načelnikom općine Jablanica. U subotu, 5. listopada, posjetio je i druga poplavljena područja (Kreševo, Fojnica) te razgovarao sa stanovnicima i predstavnicima vlasti o potrebama za hitne mjere pomoći stanovništvu. Dan kasnije ponovo je posjetio Jablanicu gdje je razgovarao s predstavnicima međunarodnih timova za zaštitu i spašavanje, te čelnicima FBiH, FUCZ i općine Jablanica. Također, Ministarstvo sigurnosti je koordiniralo aktivnosti traženja i prijema međunarodne pomoći, te su predstavnici Ministarstva sigurnosti svakodnevno na terenu koordinirali rad međunarodnih timova iz Srbije, Hrvatske, Crne Gore i Slovenije, u potrazi za nestalim i saniranju posljedica poplava'', kazali su u Ministarstvu.
Podsjećaju kako je Ministarstvo sigurnosti BiH nadležno za koordiniranje aktivnosti zaštite i spašavanje tijekom trajanja prirodne ili druge nesreće, a da su druge faze pomoći stanovništvu (obnova, oporavak i rekonstrukcija) u nadležnosti drugih institucija.