1,5 MILIJUNA GOSTIJU Koji turisti se najviše zadržavaju u BiH?
Za devet mjeseci ove godine Bosnu i Hercegovinu posjetilo je više od 1,5 milijuna turista, a ostvareno je više od 3,1 milijun noćenja, što je znatno više u odnosu na isti period prošle godine.
Prema podacima Agencije za statistiku BiH, od siječnja do rujna turisti su ostvarili 1.513.756 posjeta, što je povećanje od 10,4 posto u odnosu na isti period prošle godine, pišu Nezavisne novine.
„Domaći turisti ostvarili su 0,7 posto više posjeta u odnosu na isti period 2023. godine, dok su strani turisti ostvarili 14,6 posto više posjeta u odnosu na prošlu godinu. U ovih devet mjeseci turisti su ostvarili 3.172.716 noćenja, što je za 7,9 posto više u odnosu na isti period prošle godine“, navode iz Agencije za statistiku BiH.
Navode da je u ukupno ostvarenom broju noćenja udio domaćih turista 28,5 posto, dok udio stranih turista iznosi 71,5 posto.
„U strukturi noćenja stranih turista najviše noćenja ostvarili su turisti iz Hrvatske (12,6 posto), Srbije (11,5 posto), Turske (9,8 posto), Saudijske Arabije (9,2 posto), Slovenije (5,3 posto), Njemačke (4,2 posto), SAD-a (3,4 posto), Poljske (3 posto), Kine (2,9 posto) i Italije (2,8 posto), što čini 64,7 posto ukupnog broja noćenja. Turisti iz drugih zemalja ostvarili su 35,3 posto noćenja“, navode iz Agencije.
Dodaju da je najveći broj noćenja ostvaren u okviru djelatnosti hoteli i sličan smještaj, s udjelom od 94 posto.
„Po dužini boravka stranih turista u našoj zemlji na prvom su mjestu turisti iz Irana i Letonije, zatim Egipta i Kuvajta, te Irske i Katara“, dodaju iz Agencije.
Marko Radić, rukovoditelj Odjela za promociju turizma u Turističkoj organizaciji Republike Srpske, za „Nezavisne novine“ kaže da je evidentno povećanje broja turista, kao i da ne zaostajemo za kretanjima u Europi, tj. imamo povećanje broja dolazaka i noćenja, što je trend za europski kontinent.
„Ono što stalno naglašavamo u vezi s turizmom jest da je turistička ponuda, odnosno potencijal koji imamo, u skladu s trendovima i potražnjom u Europi, samo što nismo dovoljno prepoznati u smislu vidljivosti i nemamo velike kapacitete, osobito kad su u pitanju visoki standardi ponude. To se odnosi na aktivnosti i boravak u prirodi, te sadržaje koji propagiraju održivo korištenje resursa i zaštitu životne sredine. Dakle, imamo potencijal, ali nismo potpuno razvili ponudu u skladu s globalnim trendovima“, rekao je Radić.
No, kako kaže, ovaj trend ukazuje da će u budućnosti dolaziti do stalnog povećanja broja dolazaka i noćenja.
„Ali, trebamo biti spremni i moramo kreirati ponudu u skladu s potražnjom, tj. onim što turisti žele od destinacije – sigurnost, čistoću, zakonitost, prijavljene osobe, dobru uslugu, kvalitetnu hranu, uredne restorane i cijene koje odgovaraju ponudi. Također, turisti žele da budemo dobro povezani saobraćajnom infrastrukturom, s više letova itd. U skladu s tim, sljedeće sedmice bit ćemo na sajmu u Solunu, a ovu godinu završavamo krajem novembra sajmom u Novom Sadu. Već od siječnja kreću sajamske aktivnosti u Beču, Ljubljani, Beogradu i Banja Luci“, dodaje Radić.
Ističe da imaju mnogo aktivnosti za promociju i pozicioniranje Republike Srpske kao turističke destinacije, posebice kao destinacije koja promovira aktivnosti u prirodi i temelji svoj turizam na održivosti.