DIJASPORA - KLJUČ REPREZENTACIJE BIH Koliko je reprezentativaca rođeno u BiH, a koliko ih je igralo Premijer ligu BiH?

Demirović reprezentacija BiH
NS BiH

Sinoćnji susret reprezentacije Bosne i Hercegovine s Nizozemskom donio je zanimljivu perspektivu o igračima koji brane boje BiH. Analiza popisa igrača koji su bili u konkurenciji za ovu utakmicu otkriva zanimljive podatke, samo manji broj njih rođen je u BiH, dok još manji broj ima iskustvo igranja u domaćoj Premijer ligi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Igrači rođeni u BiH – manjina u reprezentaciji

Od 22 igrača na popisu, samo sedam je rođeno u Bosni i Hercegovini. Ostali dolaze iz različitih krajeva Europe i svijeta, što je odraz također i odraz specifične migracijske povijesti BiH.

Među rođenima u BiH su Nikola Vasilj (Mostar), Martin Zlomislić (Posušje), Nidal Čelik (Sarajevo), Ermin Bičakčić (Zvornik), Nail Omerović (Tuzla), Ivan Šunjić (Zenica), Edin Džeko (Sarajevo).

Premijer liga BiH – odraz nedovoljne povezanosti

Kada je riječ o domaćoj ligi, samo nekolicina igrača u ovoj reprezentaciji može se pohvaliti nastupima za klubove iz Premijer lige BiH.

Primjerice, Nikola Vasilj prošao je kroz redove Zrinjskog i Igmana, dok je Martin Zlomislić nastupao za Široki Brijeg. Nail Omerović potekao je iz Slobode Tuzla, a Haris Hajradinović je jako kratko na početku karijere nastupao za Olimpik. Edin Džeko je, naravno, sinonim za Željezničar, dok je Ivan Bašić bio dio Zrinjskog. Nidal Čelik kapetan je Sarajeva, a uz njega je jedini aktivan reprezentativac koji nastupa u Premijer ligi vratar Veleža Osman Hadžikić.

No, da nije samo riječ o (ne)kvaliteti domaćeg prvenstva govori i slučaj kapetana HŠK Zrinjski Nemanje Bilbije koji je godinama najbolji nogometaš na domaćim terenima, pokazao se i na europskoj sceni, a ujedno ima i veliku želju igrati za BiH.

U nedavnom razgovoru za klupsku televiziju Bilbija se kratko dotaknuo i reprezentacije.

"Ja sam dobio prilike na kašiku i to onu malu za kavu. Mislim da sam premalo dobio i da sam mogao više. Tisuću puta sam rekao, ja ne zaslužujem igrati pored najvećeg ikada, Džeke, ali mogu biti među 33, odnosno 24 igrača, da budem uz njega. Mislim da sam to zaslužio, ali nije se to ostvarilo. Koji je razlozi, uistinu ne znam", kazao je Bilbiju.

Na konstataciju voditelja kakva se poruka na taj način šalje igračima iz Premijer lige BiH, rekao je kako je to upravo bit cijele priče.

"Ako s Nemanjinim učinkom u tom razdoblju se ne može ući u reprezentaciju, tko bi onda trebao ući i što bi trebao uraditi da dobije poziv", dodao je.

Lijep je jedino primjer u posljednje vrijeme poziv mladom kapetanu Sarajeva Nidalu Čeliku, kojem je čak i Zoran Zekić dao kapetansku traku u Sarajevu sa samo 18 godina.

Dijaspora – ključ reprezentacije

Većina igrača dolazi iz dijaspore. Ova praksa postala je standardna za reprezentaciju BiH, koja se oslanja na nogometaše rođene ili formirane u Njemačkoj, Austriji, Švedskoj, pa čak i Kanadi i SAD-u. Ermedin Demirović (Hamburg), Benjamin Tahirović (Spånga, Švedska) i Esmir Bajraktarević (Appleton, Wisconsin) samo su neki od primjera.

Što nam ovi podaci govore?

Ovo ukazuje na dva ključna trenda. Prvo, domaći nogomet nije dovoljno razvijen da bi bio glavni izvor igrača za reprezentaciju. Drugo, snaga reprezentacije leži u talentima iz dijaspore, koji svojim iskustvom iz jakih europskih liga donose kvalitetu i širinu ekipi. U Nogometnom savezu Bosne i Hercegovine očito žele tražiti samo nove "Pjaniće".

Naravno, sve ovo nema apsolutno nikakve veze s tim kakve će rezultate u budućnosti bilježiti reprezentacija BiH, jer je na kraju najvažnije da su tu igrači koji žele igrati za BiH. No, da se mora poraditi na kvaliteti domaćeg nogometa, pa nekada i pozvati nekog igrača koji dominira ligom kako bi i drugi igrači iz domaće lige dobili motivaciju za boljim radom, treba.

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.