ČELIK 'Kamatari nas član džematskog odbora džamije u Zenici'

Stadion Bilino Polje Zenica Čelik
NK Čelik

Bez obzira na to što smo svi pali u određeni defetizam i depresiju zbog sportskih rezultata i svega ostalog, stvarno sam uvjeren da će 2025. godina biti puno bolja – rekao je na današnjoj konferenciji za medije član Upravnog odbora Nogometnog kluba Čelik, Robert Jonjić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je da je uvjeren kako će zenički klub, u godini kada slavi 80. obljetnicu postojanja, uspjeti deblokirati račun, što im zbog dugova iz prošlosti i sporih pravnih procedura nije uspjelo tijekom nešto više od četiri godine, odnosno od rujna 2020. godine, kada su preuzeli brigu o klubu, koji je tada bio pred gašenjem.

Čelik, sve do deblokade računa, rekao je Jonjić, ne može značajno povećati primanja svojih zaposlenika, igrača i trenerskog osoblja, pa su i članovi Uprave, podsjetio je, često i operativci u klubu. Prisiljeni su obavljati i takve poslove zbog nemogućnosti angažiranja dovoljnog broja zaposlenika u klupsku administraciju.

"Klub je prošle godine ostvario oko 950.000 KM prihoda, a temeljem dugovanja vraćeno je preko 270.000 KM. Kada se tome doda i 11 rata reprograma poreznog duga, koje su uplaćene prošle godine, dolazimo do iznosa od preko pola milijuna KM duga koji je uspješno saniran u 2024. godini", rekao je Ćerim.

Čelik, napomenuo je, iz proračuna Grada Zenice i Zeničko-dobojskog kantona na godišnjoj razini dobije samo 200.000 KM, ali to su nedostatna sredstva za normalno funkcioniranje i natjecanje s bogatijim konkurentima, poput Stupčanice iz Olova ili TOŠK-a iz Tešnja.

Posebno zato što i taj novac ide na glavni račun kluba, pa im zbog blokade nije ni dostupan, odnosno automatski se koristi za podmirivanje davno nastalih obveza. Grad Zenica, osim tih 200.000 KM, napomenuo je Ćerim, servisira i zaostali dug prema Poreznoj upravi Federacije BiH, s kojom klub ima potpisan desetogodišnji sporazum o obročnom plaćanju duga u iznosu od oko 6,5 milijuna KM.

"Osobno me sram što član džematskog odbora Čaršijske džamije u Zenici 'kamata' klub. Ustručavao sam se svih ovih godina reći to, žao mi je što moram na takav način, ali nažalost, to je činjenica", rekao je Ćerim, dodajući da je profesionalno zaposlen u klubu, ali da zbog svega radi za mizernu plaću.

Zahvalio je tvrtkama koje su imale razumijevanja i otpisale velike iznose kamata, pokazavši više empatije nego neki gospodarstvenici iz Zenice, koji su imali koristi od suradnje s Čelikom, ali su inzistirali na naplati zateznih kamata.

"Poražavajuća je činjenica da je 90 posto ovih slučajeva, u kojima su pisana izvršenja, izgubljeno zbog propuštanja. Nitko se nikada iz Čelika nije javio da odgovori na tužbeni zahtjev i sve su te tužbe prošle u punom iznosu, zbog propuštanja. To su ozbiljne stvari, to su velike stvari. Tek sada, četiri-pet godina poslije, vidimo koliko nas to zapravo koči u napretku. Mi, koji sanjamo tu deblokadu, sanjamo povratak u Premijer ligu BiH, moramo vraćati dugove stare 18 godina", rekao je Ćerim.

Posebno je bolna činjenica, dodao je, da im se u ovakvim uvjetima rada traže pogreške, dok nitko nije odgovarao za nastale dugove. Aktualna uprava, od rujna 2020. godine, vratila je preko 4 milijuna KM dugova i svi moraju biti svjesni da su to velika sredstva te da su oko 30 posto klupskog proračuna usmjeravali na podmirenje dugovanja prethodnih uprava.

Zbog činjenice da su sredstva od glavnog sponzora i Grada Zenice bila uplaćena na glavni, blokirani račun te nisu bila dostupna zbog podmirivanja dugovanja, u prosincu prošle godine bili su dužni za šest mjeseci doprinosa.

"Isključivo zahvaljujući odluci Vlade FBiH, da se prolongiraju uplate redovnih tranši za sportske kolektive, naš je reprogram sačuvan. Hvala Bogu, a i nama u Upravi, što smo uspjeli pronaći snage i u prosincu, kada klub nema nikakve prihode, sačuvati reprogram prema Poreznoj upravi, koji je temelj opstanka ovog kluba", rekao je Ćerim.

Istaknuo je da su danas svim članovima Skupštine kluba dostavili izvješće o utrošku 500.000 KM, koje su temeljem izvansudske nagodbe iz 2023. godine dobili od Grada Zenice, kao i izvješće o utrošku sredstava Grada Zenice tijekom 2024. godine.

Zahvalio je bivšem treneru Dariju Damjanoviću, s kojim su prije nešto više od dva tjedna postigli dogovor i potpisali raskid ugovora. Damjanović se odrekao potraživanja za 18 mjeseci ugovora, koliko je prema ugovoru trebao ostati na Bilinom polju, ali su dogovorili da će mu dug koji je nastao prije njegovog angažmana u Čeliku biti isplaćen u ratama.

Član Uprave Jonjić najavio je da bi ove godine mogli podmiriti sve obveze prema vjerovnicima, jer bi nakon izmjene zakona trebali dobiti značajna sredstva iz proračuna Zeničko-dobojskog kantona.

"To nije nešto što je palo s neba. Na tome se u tišini jako puno radilo svih ovih godina. Ako sve bude kako treba, tim sredstvima koja očekujemo, Čelik bi u 2025. godini trebao sanirati sva preostala dugovanja koja smo naslijedili. Ne samo prema vjerovnicima koji su nam blokirali račun, već prema svim vjerovnicima", najavio je Jonjić.

Tranšama koje im treba uplatiti Grad Zenica i ZDK, dodao je, nakon 20 godina mogli bi imati deblokiran klupski račun. Ostao bi dug prema Javnom poduzeću Vodovod i kanalizacija Zenica te prema Poreznoj upravi FBiH, prema kojoj se obveze redovno podmiruju iz proračuna Grada Zenice, a koji će se, prema sporazumu, otplaćivati još šest godina.

Najavio je aktivnosti na izgradnji Trening centra "Plandilo", u kojem planiraju osigurati uvjete za trening svih klupskih selekcija.

"Čelik je ovih dana pronašao generalnog sponzora Omladinskog pogona, koji će, temeljem ugovora o sponzorstvu, preuzeti obveze značajnih ulaganja u TC 'Plandilo', nakon što se ishode sve potrebne dozvole", rekao je Jonjić, dodajući da bi ugovor trebao biti potpisan već idući tjedan.

Bit će to, nakon ranije potpisanog sponzorskog ugovora s kladionicom "BetOle", financijski najznačajniji ugovor za zenički klub. Kašnjenje u isplati obveza prema igračima i zaposlenicima, rekao je, prouzročila je činjenica da Grad Zenica nije usvojio rebalans proračuna za prošlu godinu te da su izostala obećana sredstva gradskih javnih poduzeća.